1. HABERLER

  2. KARADENİZ HABERLERİ

  3. Bu Uyarılara Dikkat!
Bu Uyarılara Dikkat!

Bu Uyarılara Dikkat!

Evlilik Üzerine Uyarılar...

A+A-

Trabzon Özel Yıldızlıgüven Hastanesi'nde görevli Uzm.Psikolog Nesrin Naimi, evlilik üzerine uyarılarda bulunurken "Mutlu çiftler eşleri kendilerine olumsuz davransa bile olumlu karşılık verirler" dedi.

 


Mutlu çiftlerde görüş ayrılığı olsa bile anlaşmanın daha çabuk sağlandığını anlatan Naimi, şöyle konuştu: "tartışmanın konuyla sınırlı kaldığı, genel eleştiri ve eşi incitmekten kaçınıldığı, tartışmalar sonrası ilişkiyi daha çabuk onardıkları araya uzun suskunluk dönemlerinin girmesine somurtma veya duvar örme gibi davranışlara izin vermedikleri gözlenmektedir."

 

Evlilik uyumunda kadınların erkeklere göre evlilik sorunlarını saptayarak tartışma, erkeklerin ise evlilikle ilgili çatışmalı konularda geri çekilme eyleminde olduklarının görüldüğünü kaydeden Naimi, şunları söyledi: "Cinsiyetle ilişkili diğer fark kadınların yüksek düzey istekleri ve olumsuz duygularını ifade etmeleri olmaktadır. Bu ilişki biçimi 'talep etme - geri çekilme disfonksiyonu' olarak bir çok evlilik araştırmalarının sonuçlarında yer almaktadır. Bu talep etme - geri çekilme disfonksiyonu evlilikte tartışmalar sırasında tartışmayı şiddetlendiren olumsuz bir kalıptır ve evlilik sıkıntısı oluşmasında anahtar bir rol aldığı verilerle desteklenmektedir. Yapılan araştırmalara göre, mutlu çiftler beraber daha çok zaman geçirir beraber ortaklaşa eğlenecek daha çok şey yaparlar ve birbirlerine karşı daha çok olumlu davranırlar değişmesini istedikleri davranışlar için tehdit gibi olumsuz bir tarzdan ziyade daha olumlu bir yol izleyerek etkili olurlar. Mutlu çiftler eşleri kendilerine olumsuz davransa bile olumlu karşılık verir. Evlilik geriliminin iyi tanımlanmamış bir özelliği de etkili olmayan iletişimdir. Sorunlu konuları tartışırken bu çiftler birbirlerini eleştirir ve birbirlerini etkin olarak dinleyemezler ayrıca birbirinden uzaklaşma ve sorun çözücü olumlu davranışlarına girememe eğilimindedir. Sıklıkla konuyu tartışmayı reddederler veya başka bir odaya giderek, evden ayrılarak fiziksel olarak etkileşiminden geri çekilirler bu işe yaramayan iletişim kalıpları sorunların çözümlenmemesine neden olur. Sıklıkla aynı konu üzerinde tekrarlayan çatışmalar vardır"

 

MUTSUZ ÇİFTLER EŞLERİ HAKKINDA OLUMSUZ YÖNDE DÜŞÜNÜRLER

Mutsuz çiftlerin eşleri hakkında olumsuz yönde düşündüklerine vurguu yapan Naimi, sözlerini şöyle sürdürdü: "Mutsuz çiftler eşleri hakkında daha olumsuz yönde düşünürler eşlerin olumsuz davranışlarına seçici dikkat gösterirler ve bu davranışları genel kişilik olarak değerlendirirler. Örneğin; sorunlu bir ilişkide akşam evde yeterince ilgili olmayan eş 'genel olarak ilgisiz, sevmeyen kişi' olarak algılanır. Tatminkar bir ilişkide aynı davranış 'yorgun dinleniyor' olarak değerlendirilebilir."

 

Mutsuz çiftlerde eş hakkındaki olumsuz düşünceler ve davranışın daha fazla olduğunu belirten Naimi, şöyle konuştu: "Mutlu çiftler eşlerinin geliştirdiği ilişki inançları, ilişkilerini olumlu algılarlar mutsuz çiftlerde ise eşlerin ilişki ile şemaları olumsuzdur. Bazen eş değiştirmek sorunlu ilişkilerde bir çözüm olarak görülmektedir. Oysa ikinci ve sonraki evliliklerin sıkıntı ve boşanma oranları ilk evliliklere göre daha fazla saptanmıştır. Eş değiştirmek daha kendine benzeyen birini sağlasa da bu yaklaşım ilk çiftin bir zamanlarda başlangıçta benzer ilgi alanları ve hedefleri olduğu gerçeğini göz ardı eder sonuç olarak eş değiştirmek ilişki sıkıntısının üstesinden gelmenin evrensel bir yol değildir bazen eş değiştirmek kişinin olumlu uzun süreli bir ilişki geliştirmesine yardımcı olurken bazen de eski ilişkide var olan sorunları yeniden yaşamasına neden olur tanımlanmamış bu sorunlu ilişki özellikleri ilişki sorunlarının nedeni mi, yoksa sonucu mudur? Bu özelliklerin hiç biri sadece evlilik sorunu nedeniyle oluşmamaktadır. İlişkiye yönelik olumlu değerlendirme azlığı, iletişim becerileri eş hakkındaki olumsuz bilişler, ileriye dönük ilişki doyumundaki azalmayı ön görmektedir."

 

Uzun dönemli ilişkilerin bir özelliğinin de değişen yaşam koşullarına uyum sağlamaları olduğunu belirten Naimi, sözlerini şöyle tamamladı: "Yeni evli çiftin yıllar sonra çocukluğu, orta yaşlı olarak aynı yaşam biçimini sürdürmesi pek olağan değildir. Ortak aktiviteler ve fiziksel çekim çiftleri bir araya getirirken, etkin iletişim kurma yeteneği, çatışmaları çözme, zamanla paylaşacak ortam aktiviteleri geliştirmeyi devam edebilme çiftin ilişkilerinde mutlu olmasını belirler."