1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bugün 23 Nisan!
Bugün 23 Nisan!

Bugün 23 Nisan!

23 Nisan Tüm Dünyada Törenlerle Kutlanıyor...

A+A-

 Bugün 23 Nisan. Ülke çapında çeşitli etkinliklerle kutlanan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, sınırları aştı.Türk Kızılayı, açlık ve kuraklığın hâkim olduğu Somali'nin başkenti Mogadişu'da yaşayan yüzlerce çocuğun yüzünü güldürmek için uçurtma şenliği düzenledi. Türk Kızılayı Somali Delegasyon Başkanı Hayrettin Gürova, Atatürk'ün Türk çocuklarına armağan ettiği çocuk bayramını Somali'de yetim ve kamplarda yaşayan yüzlerce çocukla uçurtma uçurarak kutladıklarını söyledi. Bu arada Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 23 Nisan dolayısıyla yayımladıkları mesajlarla milli birlik ve beraberlik vurgusu yaptı.

TBMM’nin açılışının 92. yıldönümü yurt çapında düzenlenecek törenlerle kutlanacak. 

TBMM’de kutlamalar çerçevesinde ilk tören, saat 09.00'da TBMM Atatürk Anıtı'nda yapılacak. Anıt önünde yapılacak törenin ardından saat 09.15’te Anıtkabir'de başlayacak törende TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Atatürk'ün mozolesine çelenk bırakacak, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Anıtkabir Özel Defteri'ni imzalayacak. TBMM Başkanı Çiçek, Birinci Mecliste saat 10.00’da yapılacak törenin ardından saat 11.30'da, Meclis'te kutlamaları kabul edecek.


TBMM Genel Kurulu, saat 14.00'te Cemil Çiçek başkanlığında toplanacak. Genel Kurul toplantısında Çiçek'in konuşmasının ardından Meclis'te temsil edilen siyasi parti liderleri Genel Kurul'a hitap edecek. TBMM Başkanı Cemil Çiçek, daha sonra Meclis’te resepsiyon verecek.

Ankara Valiliği'nden yapılan duyuruya göre Başkent’teki kutlamalar ise saat 08.00'de Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer başkanlığında Ankara Valisi Alaaddin Yüksel, 4. Kolordu ve Ankara Garnizon Komutanı Korgeneral İhsan Uyar ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in Anıtkabir’de mozoleye çelenk koymasıyla başlayacak. Saat 09.00'da Ulus- Atatürk Anıtı'na, Ankara il protokolüne dahil yetkililer, ilgili dernekler, vakıf ve sivil toplum kuruluşlarının başkanlarının da katılımıyla çelenk konacak. Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlama Töreni nedeniyle 19 Mayıs Stadyumu'nda yapılacak törenler ise 10.00’da başlayacak. Yarın, resmi daireler, özel kuruluşlar, müesseseler, askeri birlik, kurum ve karargahlar, Türk bayrağı ve Atatürk posterleri ile donatılacak, gece ise ışıklandırılacak.