1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bülent Arınç: Başbakanın çelişkiyi izah etmesi gerekir
Bülent Arınç: Başbakanın çelişkiyi izah etmesi gerekir

Bülent Arınç: Başbakanın çelişkiyi izah etmesi gerekir

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, öğrenci evlerinin denetlenmesine hakkındaki açıklamasıyla Başbakan Erdoğan’ın sözleri arasında çelişki bulunduğunu söyledi.

A+A-

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Avrupa Konseyi Medya ve Bilgi Toplumundan Sorumlu Bakanlar 1. Konferansı’na katılmak üzere gittiği Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da TRT Türk’ün canlı yayınına katıldı. Arınç, öğrenci evlerinin denetlenmesi konusunda yaptığı açıklamanın ardından Başbakan Erdoğan’ın yaptığı konuşmayı değerlendirdi. Arınç, “Ben itibarımın yıpranmasını istemem, kişiliğimin yıpranmasını istemem. Böyle basit bir olaydan dolayı beni kum torbasına çevirecek insanlara malzeme vermek istemem” dedi.

BİR KARDEŞ OLARAK İSTERİM

Arınç şöyle devam etti: “Dolayısıyla Sayın Başbakanımıza buradan bir dost bir arkadaş onun bir kardeşi olarak seslenmek isterim ki hükümet sözcüsü olarak açıklamamla kendisinin Başbakan olarak konuşması arasında apaçık bir çelişki vardır. Bu çelişkinin sorumlusu ben değilim. Bu çelişkiyi en güzel şekliyle izah etmesi, dün, bugün ve yarın kendisinden beklenir. Ben duyduğumu gördüğümü bildiğimi bir ambalaj haline getirerek açıklamış oldum” ifadelerini kullandı.

Arınç, öğrenci evleriyle ilgili açıklamasını yaptığı günü şöyle anlattı: “O gün soru soruldu, içerde bu konularda konuşulmuş değil ama dışarıdan haber geldi, o gün zaten birkaç gazetede böyle bir konuşma yapmışım ben sadece bulunduğum yerde hem Bakanlar Kurulu’nda hem de Kızılcahamam’da ne duymuşsam onu dışarıda söyledim, duymadıklarımdan sorumlu değilim” şeklinde konuştu. Arınç, “Bu konuları kendi içimizde konuşarak bir fikir haline geldikten sonra ortaya koymakta, eğer benim görevimse hükümet sözcüsü olarak bunu ben en güzel şekilde yaparım. Başkalarından daha da güzel yaparım üstelik” dedi.

‘Yasal düzenleme yaparız’ demek doğru değil

Arınç, Erdoğan’ın öğrenci evleriyle ilgili açıklamasını şöyle değerlendirdi: “Oradaki feryadı şudur: Bir, anneler, babalar, kız çocuklarımız ve erkek çocuklarımız yarın mahcup olacakları, utanabilecekleri, hayatlarında bir kara nokta olarak görebilecekleri bir tecrübe yaşamasınlar; iki, toplumun değer yargıları bundan zarar görmesin; üç, aynı apartmanlarda yaşıyoruz. O apartmanlardaki insanlar, böylesine belki de masumane sayılabilecek bir birliktelikte giren çıkan belli olmazsa, gürültü patırtı olursa hatta örgüt ilişkisi sebebiyle bir takım ihbarlar yalan yanlış konuşulursa bu sefer zarar da görürler.”

ADANA VALİSİNE TEPKİ

Arınç, “Başbakanımızın, çocuklarımızın üzerine titrerken söylemek istedikleri bence bu. Ama bunlar için ‘yasal düzenleme yaparız, gerekirse yaparız’ demesi, arkasından bir valimizin de hemen üzerine atlayıvermesi, durumdan vazife çıkarması bence çok doğru şeyler değil” diye konuştu.

KAYNAK - BUGÜN GAZETESİ