1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bülent Arınç: Fitneyi istemeyerek kullandım
Bülent Arınç: Fitneyi istemeyerek kullandım

Bülent Arınç: Fitneyi istemeyerek kullandım

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, dershane temsilcileriyle bir araya geldi. Dershanelere yönelik bir husumetlerinin olmadığını belirten Arınç, “Yani ‘Dershanelerimiz kötü kurumlardır’ haşa böyle bir şey düşünerek bunu ortadan kaldırmak gibi bir kötü düşün

A+A-

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Başbakanlık Merkez Bina’da dershane temsilcilerini kabul etti. Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu sonrasında düzenlediği basın toplantısında dershanelerle ilgili konuşurken kullandığı ‘fitne’ kelimesi hakkında açıklama yaptı.Arınç, “Fitne kelimesini istemeyerek veya arzu etmeyerek kullandım.Bu iki taraf arasında değil, yani dershaneler camiasından bir fitne çıkarılmış, hükümet tarafındanbu fitneye iştirak edilmiş gibi bir algılama çok yanlış olur” dedi.

YÜZ KIZARTICI GELİŞMELER

Son günlerde hükümetle dershaneler arasında arzu etmedikleri bir tartışma ortamı doğduğunu belirten Bülent Arınç, “Bu tartışma ortamında ne yapmak istediğimiz, neyi, nasıl yapmak istediğimiz doğrusu çok açık olmadı ve bu konu giderek büyüdü ve hoş olmayan bir takımsözler, davranışlar ortaya çıktı” diye konuştu. Yüz kızartıcı birtakımgelişmelerin yaşandığını belirten Bülent Arınç, “Tartışma dershane boyutundan da adeta çıktı. Dolayısıyla dershaneleri temsil eden şu cemaat veya şu şirket veya şu birlik adına bunu söylemiyorumama birileri durumdan vazife çıkarmak suretiyle iki tarafın karşı karşıya gelişini bir fitne ateşine döndürme gayreti içine girdi” ifadelerini kullandı.

HUSUMETİMİZ YOK

Bülent Arınç, “Bu bizimgençliğimizle ilgili, eğitimimizle ilgili bir konu. Biz yanlış yapmamaya gayret ediyoruz hükümet olarak ama yanlışımız varsa bunu eleştiriyle, gelip söyleyerek yapabilirsiniz, her zaman kapımız açık” şeklinde konuştu. Kendi çocuklarının da dershaneye gittiğini, halen çocukları dershanelerde bulunanmilletvekilleri ve bakanlar olduğunu belirten Bülent Arınç, “Bunlar Türkiye- ’nin, eğitimsistemimizin bir parçası oldular. Onlara karşı bir husumet içerisinde değiliz. Yani ‘Dershanelerimiz kötü kurumlardır’ haşa böyle bir şey düşünerek bunu ortadan kaldırmak gibi bir kötü düşüncemiz yok. Sadece yeni eğitim sisteminde dershanelere olan ihtiyacın giderek azalacağını ama daha çok okullaşma ihtiyacının artacağını düşündük” diye konuştu.

DERSHANELER HÜR TEŞEBBÜS

Arınç, dershane temsilcileriyle gerçekleştirdiği toplantıda şunları söyledi: “Zaman zaman hiç hoş olmayan, doğru da olmayan kapatma gibi ifadeler kullanılmış olabilir ama Allah biliyor, milletimiz de bilsin ki bunları zorla kapatmak veya kapanmaya zorlamak gibi bir düşüncemiz asla yoktur. Bunlar hür teşebbüstür. Aslında çok da kazançlı olmayan bir sektörde iş yapıyorsunuz. Başka yerlere sermaye koymakla daha çok kar etme imkanı varken belki eğitime katkı belki bu alanda ihtisaslaşmış arkadaşlarımızın bir çabası olarak görmek lazım. Kâr marjı çok yüksek bir işin içinde değilsiniz.”

SOSYALLEŞME ALANI

Arınç, “Bu çocuklarımız nereye gideceklerdi dershane olmasaydı? Meseleye sadece eğitim boyutuyla değil biraz da sosyal, kültürel, aile boyutuyla da değerlendirmemiz gerekiyordu. Dolayısıyla dershanelerin bugüne kadar yaptıkları şu kadar yıldan bu yana bu çabalara hem teşekkür etmemiz lazım hem de bundan sonra yine eğitim reformunun parçası olacak şekilde dershanelerin artık bir dönüşüm içinde olması gerekiyor” diye konuştu.

BUGÜN GAZETESİ