1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Bunu ancak Hikmet Sami Türk söyleyebilirdi!
Bunu ancak Hikmet Sami Türk söyleyebilirdi!

Bunu ancak Hikmet Sami Türk söyleyebilirdi!

DSP için ne olmalı dedi...

A+A-

Adalet eski Bakanı ve DSP PM üyesi Hikmet Sami Türk, genel seçimlerde baraj altı kalarak, başarısız sonuç alan DSP’nin kapanarak, yerine "Bülent Ecevit Demokrasi Vakfı"nın kurulması önerisinde bulundu

Rahşan Ecevit tarafından 14 Kasım 1985’te kurulan DSP’nin kapatılarak, vakfa dönüştürülmesi gündeme getirildi. ANKA’ya konuşan Türk, seçimler alınan yüzde 0,25’lik oy oranının ardından 10 Temmuz’da Olağanüstü Kurultay’a gidecek DSP’nin artık seçim barajı karşısında zorlandığını belirterek, partinin kapanmasından yana olduğunu ifade etti.

Türkiye’de iki partili bir sistemin oluştuğunu belirten Türk, Milletvekili Seçim Kanunu’nda yer alan yüzde 10 oranındaki seçim barajının, baskın iki partinin dışında diğer siyasi partilere şans tanımadığını kaydetti. DSP seçmenin çoğunun da baraj nedeniyle, oylarını CHP’ye hatta bu seçimlerde ‘baraj altı kalmasın’ düşüncesiyle MHP’ye yönelttiğini ifade eden Türk, bu seçim barajıyla DSP’nin ayakta kalmasının zor olduğunu savundu. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 2011 seçimlerinin ardından barajın düşürülmesi konusunda sözlerini hatırlatan, ancak yine de seçim barajının yüzde 5’e indirileceğini düşünmediğini belirten Türk, "DSP Olağanüstü Kurultay kararı almıştır, bu kurultayda, bu seçim sistemiyle devam edip etmemeyi düşünmek zorundayız. Benim önerim partinin kapatılarak, demokratik sol düşüncenin yaşatılacağı, Sayın Ecevit’in fikirlerinin anlatılacağı, geliştirileceği, zengin yayın içeriği olan bir ‘Bülent Ecevit Demokrasi Vakfı’nın kurulmasıdır" dedi.

Bu düşüncesini DSP Genel Başkanı Masum Türker’e de ilettiğini söyleyen Türk, Türker’in hem partinin hem vakfın aynı anda faaliyetine devam etmesinden yana olduğunu belirtti. DSP’nin kurucusu Rahşan Ecevit’in de vakfın kurulmasını istediğini dile getiren Türk, ‘Bülent Ecevit Demokrasi Vakfı’nın, DSP kapatılarak ya da DSP ile birlikte, kurultaydan hemen sonra hayata geçirilmesini istediklerini kaydetti.