1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bunu yapanın canı yanacak
Bunu yapanın canı yanacak

Bunu yapanın canı yanacak

BDDK, önümüzdeki aydan itibaren cep telefonu ve kuyumculardan yapılacak alışverişlerde taksite kapanacak kredi kartlarına yönelik denetimleri POS cihazları üzerinden yürütecek. Aşırı hareketli POS’lar radara yakalanacak.

A+A-

Cep telefonu ile altın ve pırlanta gibi kuyumculuk satışlarında kredi kartıyla taksit işlemlerine son veren Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) yasadışı yöntemlerle yasağı delecek kişi ve mağazalara göz açtırmayacak.

Komşunun POS’u

BUGÜN’ün edindiği bilgilere göre taksit sınırlaması kararının alındığı BDDK toplantısında, vatandaşların yasağı delmek için farklı yöntemlere başvurabileceği konusu gündeme geldi. Bu noktada özellikle spot piyasada cep telefonu satan mağazalarla kuyumcuların kendi adlarına kayıtlı POS cihazı yerine, örneğin beyaz eşya, mobilya gibi komşu mağazalara ait POS cihazı üzerinden satış yapabilecekleri tartışıldı.

Spot piyasa uyarısı

Bu yöntemi kullanan cep telefonu satıcıları ile kuyumcuların, başka mağazalara ait POS cihazını getirip, taksit yasağı olan ürünlerde bunları kullanabileceği üzerinde duruldu. Böyle bir duruma karşı alınacak önlemleri tartışan BDDK yönetimi, bu tür kaçağın cep telefonunda özellikle spot piyasada yaşanabileceği, bayilik sisteminde çok görülmeyeceği tespitini yaptı.

Yöneticiler, uygulanacak yönteme ilişkin şu bilgileri verdiler:

“Bu konuda özellikle bankalara iş düşüyor. Bankalar POS verdiği müşterilerinin cirolarını biliyor. Eğer POS cihazlarının cirolarında olağanüstü bir artış olursa anında duruma müdahale etmeleri gerekiyor. Çünkü bankaların da yasal sorumluluğu var. Ayrıca BDDK kendi denetim yetkisiyle POS cihazlarını zaten takip ediyor. Yeni yasaklarla birlikte bu denetimler daha da artacak. Cirolarında olağanüstü değişiklikler olan POS cihazlarını tespit edip direkt POS cihazının olduğu mağazalara gideceğiz. Başka işyerine POS cihazını gönderenlerin canı yanacak.

Bu tür yöntemlerle cirosu bir anda 1-2 ay öncesine gören aşırı yükselen işyerleri sonucuna katlanacak.”

Aynı mağazada farklı taksit olmaz

BDDK yetkilileri, taslak düzenlemede 6 taksit sınırlaması öngörülürken 9 taksitlik genel sınırlamaya tabi tutulan mobilya sektörüne ilişkin de değerlendirme yaptılar, “Anadolu’da birçok mağazada hem mobilya hem beyaz eşya aynı yerde satılıyor. Mağaza sahibi mobilya satıp beyaz eşya göstermesin, yan yollara başvur-masın diye mo-bil-yayı da 9 taksitlik genel sınırlamaya aldık” dediler.

KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ