1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Burak'ın ölümüyle ilgili açıklama
Burak'ın ölümüyle ilgili açıklama

Burak'ın ölümüyle ilgili açıklama

Erdoğan, olaylar sırasında öldürülen Burak'ın ölümüyle ilgili DHKP-C'nin olayı üstlendiğini söyledi.

A+A-

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'dan, Mersin'den sonra ikinci mitingini Aksaray'da gerçekleştirdi. Başbakan Erdoğan, kente gelmeden önce, Hükümet Meydanı'ndaki miting alanına kadın ve erkekler ayrı noktalarda üst araması yapılıp, arası bariyerle bölünmüş olan ayrı yerlere alındı. Üst araması sırasında bir kadının beline sarılı korsesi çıkartılıp, arama yapılması dikkat çekti.

CHP- PENSİLVANYA AYNI HİZADA

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Fetullah Gülen'i eleştiren Başbakan Erdoğan, 'Birbirlerine en ağır ifadeleri kullanan CHP ile Pensilvanya'nın bir araya geleceğini hiç düşünür müydünüz? Kardeşlerim bu CHP Sad-i Nursi'nin hem ölüsüne, hem dirisine zulmetti. Bu CHP bütün kutsallarımızı ayaklar altında çiğnedi. Kuran kurslarını kapattı, Kuran öğretmeyi yasakladı. Camileri ahıra, depoya çevirdi. Yıllarca şu başörtülü kızlarımıza bu CHP zihniyeti zulmetti. İmam hatip orta okulların orta kısımlarını kapattılar. Pensilvanya'ya en ağır sözleri bu CHP söyledi. Mecliste, bizzat Kılıçdaroğlu, CHP Genel Başkanı, Pensilvanya'ya militan yetiştiriyor dedi. Soru önergesi verdi. Meclis araştırması istedi. Şimdi bu CHP ve Pensilvanya aynı safta, aynı hizada buluştu. Sadece bunlar değil, başka kesimleri marjinal kesimleri, terör örgütlerini yanlarına çekiyorlar. Medya bunlara destek veriyor. Pensilvanya'nın medyası terör örgütlerine destek veriyor. 6 ay önce böyle değildi. Dünkü başlıklara bakın, ondan önceki gün ki başlıklara bakın. İşadamları, işveren kuruluşları bunlara destek veriyor. Hep birlikte sokakları ateşe vermek, yıkmak, tahrip etmek, huzuru bozmak için ellerinden geleni yapıyorlar' diye konuştu.

BURAK'IN ÖLÜMÜNÜ DHKP-C ÜSTLENDİ

Başbakan Erdoğan, dün olaylar sırasında öldürülen Burak Karamanoğlu'nun ölümüyle ilgili DHKP-C'nin olayı üstlendiğini belirterek şöyle konuştu:

'İstanbul'da dün gördünüz, itfaiye araçlarına saldırıyorlar. İtfaiyeciyi yere yatırdılar, tekme, tokat dövdüler. İtfaiye niye geldi, olabilecek herhangi bir sıkıntı için oraya geldi. Garibim itfaiyeciye yere yatırdılar. Tekme tokat, neler yaptılar. Cam, çerçeve indirdiler. Bunların insanlıktan nasibi yok. Akşam, bu ülkenin genç, günahsız, garip, askerden yeni gelmiş gencimizi maalesef öldürdüler. Dün bu kadar yazı yazan bu kadar televizyonlarda söyleşiler, bu kadar üzüntüler, acaba Giresun'nun Alucra'sından o Burak yavrumuz için ne söyleyecekler. Hiç bir şey duydunuz mu? Bunlar, dükkanlara saldırdılar. O Burak yavrumuzun ne günahı var. Elinde silah mı vardı. Ne var dı? DHKP-C bakın olayı üstlendi. Değerli kardeşlerim bütün bunlara karşı her zaman için dimdik duruyoruz ve dimdik durmaya devam edeceğiz. Kardeşlerim, belediye otobüslerine saldırıyorlar. Bu belediye otobüsleri ne iş yapan, halkı taşır. Bunlar halkın yanında değil. Halkı taşıyan belediye otobüslerimizi saldırıyorlar yakıyorlar. Dün güya cenazedeler, ne cenazesi? Bizim 10 tane seçim koordinasyon merkezimizi yaktılar. Ne alakası var bununla. Seçim propagandası yapan aracımızı yaktılar ne alakası var bunun.'

CHP- ESED İLE YANYANA

Başbakan Erdoğan, miting alanına asılan pankarta dikkat çekerek, 'Kardeşlerim bunların derdi başka. Filistin'in çocukları için Suriye'nin çoçukları için Mavi Marmara şehitleri için hattı Türkiye'deki terör kurbanları için vicdanı sızlamayan Pensilvanya, sokakları tahrik etmek için mesaj veriyor. Yazıklar olsun. Bu millet neyin ne olduğunu çok net görüyor. İşte buyurun (asılı pankartı göstererek) Esed hatırası. CHP 160 bin insanın katili olan Esed ile yan yana. Aşağıda Mısır'dakı yüzde 52 oyla gelmiş Mursi'nin yanındaki darbeci Sisi. Kardeşlerim bu Pensilvanya montaj konusunda çok usta. Bunlar sadece kaset montajı yapmıyorlar işte şimdi siyasete montaj yapıyorlar. Bu montaj tutmaz. Bu montaj işte Aksaray haykırıyor. Bu montaj 30 Mart'ta dağılır. İşte siz bu montaj siyasetine, tahrik siyasetine 30 Martta son noktayı koyacaksınız' dedi.

ERDOĞAN, MHP'Yİ ELEŞTİRDİ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, görevi devraldıklarında Merkez Bankası'nın döviz rezervinin 27.5 milyar dolar, şu an ise 128 milyar dolar olduğunu belirtti.

MHP'yi eleştiren Başbakan Erdoğan, "Kim milliyetçi, onlar mı biz mi? Onlar laf milliyetçisi, biz icraat milliyetçisiyiz. Olay bu. Vatanı sevmek bu çalışacaksın. Lafla değil. Sakarya' da deprem oldu. Yolsuzluklarla, bilmem neyle yarıda bıraktılar. Yürütemediler. Düzce'de, Kocaeli'nde depremler oldu, yapamadılar. Biz geldik, onları biz tamamladık, biz yaptık. Van'da deprem oldu. Bir yanda yeni Van'ı inşaa ettik, Simav'da deprem oldu, bir yılda Simav'ı inşaa ettik. Bingöl'de deprem oldu bir yılda yeni Bingöl'ü inşaa ettik. vatanı sevmek bu. Kardeşlerim faizle bunlar, sömürdüler vatandaşı. Düşünebiliyor musunuz yüzde 63 ile devlet borçlanıyordu. Şimdi tek haneli rakamdayız. Benim çiftçi kardeşim ziraat bankasından yüzde 59 faizle kredi alıyordu. Şimdi yüzde 5. Nerden nereye. Benim esnaf kardeşim halk bankasından yüzde 46 ile faiz alıyordu. Şimdi yüzde 5. Peki bunlar mı milletini seviyor, biz mi seviyoruz. Hesap ortada" dedi.