1. HABERLER

  2. KARADENİZ HABERLERİ

  3. Burası Karadeniz Sahil Yolu…
Burası Karadeniz Sahil Yolu…

Burası Karadeniz Sahil Yolu…

Bir rezalet gözler önüne serildi…

A+A-

 Ne Söylense az gelir misali…

Artvin’in Hopa ve Arhavi ilçelerinde pazartesi günü yaşanan sel ve heyelan, ortaya bir ayıbı çıkardı. Belediyelerin yıllarca kontrolsüz olarak döktüğü çöpler, selle birlikte sahil yoluna indi. Sel suları çekildi, cadde ve sokaklar balçık ve çamurla kaplandı. Hopa’da yaşanan sel felaketi havadan görüntülendi. Bölgede temizlik çalışmaları ve yardımlar devam ederken 1300 kişi Hopa Kaymakamlığı’nda kurulan kriz masasına müracaat etti.

ARTVİN'in Hopa ilçesi Çamlıkköy ve Fener Mevkisi arasındaki dağın arka yamacındaki alanda oluşturulan vahşi depolama alanına Hopa ve Arhavi belediyeleri yıllarca çöp döktü.

Bölgede yaşanan pazartesi günkü sel afeti sonrası taşan yan dereler, çöpleri yamaçtan sahile taşıdı. Karadeniz Sahil Yolu'nda adeta çöp dağları oluşturdu. Sel sularının sürüklediği çöpler sahil yolu boyunca yayıldı.

CİHAN: ‘ALLAH’TAN GELEN BİR ŞEY’

Arhavi Belediye Başkanı AK Partili Coşkun Hekimoğlu "'Dökülen çöpler bir gün sel olursa sahile iner' diye uyarım olmuştu. Dediğim maalesef çıktı" diye konuştu. Hopa Belediye Başkanı AK Partili Nedim Cihan ise "Biz de ara sıra o alana çöp döktük. Yukarıdan çöp geldiyse alırız. Ne olacak?" dedi. Cihan yaşanan felaketi ise şöyle yorumladı: “Ağaç kökleri menfezleri tıkadı ve su baskını oldu. Menfezler tıkanınca su yön değiştirdi. Sel suları ev ve işyerlerinin bodrum katlarını bastı. Allah’tan gelen bir şey.”

TMMOB: ‘TaKDir-i ilahi değil takdir-i idaridir’

TÜRK Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’nden (TMMOB) 15 kişilik heyet, sel ve heyelan bölgelerini inceledi. Heyet adına açıklama yapan Jeofizik Mühendisleri Odası Artvin İl Temsilcisi Hakan Yavuz, yaşanan olayın doğal afet olmadığını belirterek şunları söyledi: “Soma’da 301 madencinin ölümüne, ‘Fıtrat’ diyen zihniyet, Hopa’da ‘Takdir-i ilahi’ diyebilmektedir.

Bu zihniyet devam ettiği sürece su taşkınları ve felaketler devam edecektir. ‘Dere ıslahı’ adı altında derelerin betonlaştırılması, dere yataklarının daraltılmasının felakete neden olduğu tüm uyarılarımıza rağmen gözardı edilmiştir. Dere yataklarının imara açılması ile ortaya çıkan rant, insanlarımızın hayatından daha mı değerlidir?”

Nejla, Melike, Taha...

ARTVİN’in Hopa ilçesinde Sundura Deresi’ne kapılan 5 yaşındaki Taha Su’yu Jandarma Özel Arama Kurtarma (JÖAK) su altı timleri arıyor. Askerler, Taha’nın, kayalar arasına sıkışmış olabileceği düşüncesiyle derenin bulanık suyunda taşların altını elleriyle yokladı.

Sugören Köyü’nde sel sularına kapılarak kaybolan Melike Kakşi ile yeğeni Nejla Kakşi’yi (18) bulabilmek için başlatılan çalışmalar da sürdürülüyor. Halasını kurtarmak isterken sel sularına kapılarak kaybolan Nejla Kakşi’nin atletizm ve disk atma dalında başarılı dereceler elde ettiği, milli sporcunun Ordu Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’nu kazandığı öğrenildi.