1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Büyük gün
Büyük gün

Büyük gün

Kulüp yöneticileri, bir araya geliyor

A+A-

Şike Soruşturması, Türk Futbolu’nda köklü değişiklikleri beraberinde getirecek gibi görünüyor. Önümüzdeki süreç, bizlere 2011/2012 sezonunda alışılmışın dışında bir Süper Lig’in oynanacağını gösteriyor. Kulüp yöneticileri, federasyon yetkilileri ve yayıncı kuruluş temsilcileri bugün Süper Lig için verilmesi beklenen Play-Off

kararı için bir araya geliyor. 2011/2012 sezonunda Süper Lig’in Play-Off sisteminde oynanarak; kulüplerin, federasyonun ve yayıncı kuruluşun, son dönemde yaşanan olumsuzluklardan asgari hasarla ayrılması hedefleniyor.

Puanların yarısı Play-Off’a taşınacak

Play-Off sistemi ile şampiyon, ligi ilk 4 sırada bitiren takımların birbirleri arasında yapacağı maçlar sonucunda

belirlenecek. Play-Off’lar, Avrupa’ya gitmeye hak kazanan ve ligi 5 ile 8. sıralar arasında bitiren 4 takım arasında da benzer bir sistemle oynanacak. Yani, Avrupa biletleri de Play-Off sistemine göre belirlenecek. Federasyon, ilk dört takımın, normal sezonda topladığı puanların yarısıyla Play-Off’a katılmasını planlıyor. Buna göre 80 puan toplayan bir takım Play-Off’a 40 puanla başlayacak. 5 ile 8. sıra takımları ise Play-Off’a sıfır puanla başlayacak. İlk 4’ün oynayacağı Play-Off’larda son sırayı alan takım ile 5-8. takımların oynayacağı Play-Off’tan ilk sırada çıkan takımlar bir kez daha karşı karşıya gelecek ve sıralama belirlenecek.

25 maç hafta sonu, 9 maç hafta içi

UEFA, 2012 Avrupa Şampiyonası nedeniyle tüm federasyonlardan, “Ligleri 13 Mayıs 2012 tarihinde bitirin” isteğinde bulundu. Ancak 34 haftalık ligin ardından bir de Play-Off oynanacak olması, Süper Lig’in UEFA’nın istediği takvimi uygulamasını neredeyse imkansız kılacak. Süper Lig’in, 9 Eylül’e ertelenmesi, sezon içerisinde oynanacak milli maçlar ve Avrupa Kupaları da eklenince, kulüpler 34 haftalık lig periyodunun 9 haftasını, hafta içerisinde oynayacak. Normal sezon 1 Nisan’da, Play-Off’lar 20 Mayıs’ta bitecek. Türkiye Kupası’nda eleminasyon sistemi Sıkışan takvimi rahatlatmak için çözüm yolu arayan federasyon yetkilileri zamandan kazanmak için Ziraat Türkiye Kupası statüsünde de değişikliğe gidecek. Yeni statüye göre Türkiye Kupası maçları grup sistemine göre değil eleme sistemine göre oynanacak. Böylece kupada oynanacak maç sayısı azalacak ve hafta içerisinde oynatılması planlanan Süper Lig karşılaşmaları için zaman yaratılmış olacak.

AVRUPA'DA PLAY-OFF

Hollanda vazgeçti

Hollanda Ligi’nde Play-Off sistemine 4 yıl önce başlandı. Ancak bu sistem geçtiğimiz sezondan bu yana, yapılan eleştiri ve kulüplerin baskası sonrası iptal edildi. Hollanda’da şu an devam eden şekliyle Play-Off sistemi ligin 5 ve 9. sırasını elde eden takımlar arasında oynanıyor. Bu sistemle Avrupa’ya gidecek son takım belirleniyor.

Belçika çok farklı

Belçika Ligi’nde şampiyonu Play-Off sistemi belirliyor. 1 ve 6. sırayı elde eden takımlar 10 maç yapıyor. (Her takım 2 kez birbiriyle karşılaşıyor). İlk 6 sırayı elde eden takımların puanı 2’ye bölünüyor ve çift devreli ligden sonra şampiyon belli oluyor. 16 takımlı ligde düşenler ise Play-Out sistemiyle belirleniyor.

Komşu daha karışık

Yunanistan Ligi’nde sezon sonu şampiyon olan takım kupayı müzesine götürürken, 2 ve 5. sırayı elde eden ekipler Play-Off oynuyor. Avrupa mücadelesi için bu takımlar çift devreli lig usulü maç yapıyor. Belçika’da olduğu gibi bu ülkede de sisteme eleştiri yoğun olarak devam ediyor...