1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. “Büyük kaynağımız var!”
“Büyük kaynağımız var!”

“Büyük kaynağımız var!”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik eski Bakanı Faruk Çelik'ten gündeme dair önemli açıklamalar...

A+A-

Gündeme dair çarpıcı açıklamalar... Çalışma ve Sosyal Güvenlik eski Bakanı Faruk Çelik Haberturk Tv' de soruları yanıtlıyor...

İşte Çalışma ve Sosyal Güvenlik eski Bakanı Faruk Çelik'in konuşmasının satır başları:

'KONGRE SON DERECE DÜZEYLİ BİR KONGREYDİ'

Makamlarda sanal ortamlarda var gerçekten çok insani olmayan sizi yanıltan davranışlar eylemler söz konusu olabiliyor. Konumunuz gereği size olandan çok koltuğa olan saygıdan ötürü yanıltıcı şeyler de oluyor. Ama hayattan kopmamışsanız siyasetçi olarak kim koltuk için geliyor kim gerçekten sorunlara çözüm olmak için geliyor onu anlıyorsunuz.

AK Parti'de ne oluyor? Kongre son derece düzeyli bir kongreydi. Şehitler hepimizin yüreğini dağlıyor. Bu yönüyle kongrenin bu sürece denk gelmesi kongrenin seyrini değiştirdi. Duygusal bir kogreden ziyade daha net ve sükunetten ibaret bir kongreyi geride bıraktık. Düzeyli bir kongreydi. Sayın başbakanın kuşatıcı bir konuşması oldu.

'TAHRİBATA DÖNÜK BİR YÖNELİŞ SÖZ KONUSU DEĞİL'

Kulis bilgilerini doğrulayan haberler de olabilir masa başı haberler de olabilir. Karizmatik kurucu bir liderden sonra AK Parti bir olağanüstü kongreye ve seçime gitti. Tahribata dönük bir yöneliş söz konusu değil. Ama içeride listeye girme arzusunda olanların değerlendirmeler ya da olayalar bakışın getirmiş olduğu değişikliklerin olması gayet doğal. MKYK için Sayın Cumhurbaşkanının kapsamlı değerlendirmeler yaptığı kanaati içerisindeyim.

Biz değil ben lafı Ak Parti'ye ağır bir itham olur. Tüm çalışmalarımızın biz anlayışı içinde gittiğinin şahidiyim. Eğer ben kimliği varsa kurumların içinde o zaman kişinin kendisini sorgulaması gerekiyor. Ben merkezli bir yaklaşım kesinlikle AK Parti'de söz konusu değil. Eğer Sayın Cumhurbaşkanı kastediliyorsa Sayın Cumhurbaşkanı zaten şu anda AK Parti üyesi değil. Partimizin kurucu başkanıdır. O başka bir makamda ve o tek kişilik makamda zaten ben vardır. Biz sağlıklı çalışmalar yürütüyoruz.

'BİZİM İNSAN KAYNAĞIMIZ GENİŞ'

Sayın Cumhurbaşkanı kastediliyorsa 3 yıl önce istediğini alamamış da şimdi mi almış. Bu doğru bir düşünce değil. Benim bunca yıldır MKYK üyesi olmamam bendeki bir eksikliği göstermez yani 'Vay be genel başkanımızın ve partimizin bir soru işaretinden dolayı üye yapılmadım' gibi bir şey hiç aklımızdan geçmedi. Bizim insan kaynağımız geniş. Bu parti çok ciddi insan kaynağı barındırıyor. Nispeten tecrübenin ağır bastığı bir MKYK oluşturuldu. Ayrımcılığı ortaya koyan bir mukayase gerçekçi değildir.

'BÜYÜK KAYNAĞIMIZ VAR'

Partinin çok ciddi şekilde birikimleri var. Bu anlamda MKYK oluşturulurken bu birikimlerden yararlanılmış. Her tondan her renkten arkadaşımız var. Siyasi partiler büyük kongrelerini yaparken acaba nasıl yeni bir potansiyeli partimize kazandırırız diye çalışma yaparlar. Bu da çok doğal. Bir sonraki seçimde kenara koyduğu 250 milletvekili var. Binin üzerinde hazır iyi eğitilmiş, AK Parti nedir, Türkiye siyaseti nedir? Bunu bilen büyük bir kaynağımız var. İşte o listeleri bu kaynaktan oluşturursunuz. Seçimler yaparsınız. Herkes listede yer alamaz, O yüzden diyorum listeler mükemmeldir diyemeyiz. Bir sonraki seçimde bu arkadaşlar gider başkaları gelebilir. Ancak AK Parti düşüncesinin geleceğe taşınmasında bu kaynak hep var olacaktır.

Abdullah Gül ile ilgili bir tartışma olmadı. Hiçbir platformda Abdullah Bey ile ilgili bir tartışmaya şahit olmadım. Neyi tartışacaksınız? Partinin kurucularından olan, bakanlık, başbakanlık ve cumhurbaşkanlığı yapmış olan bir büyüğümüz hakkında ben neyi tartışacağım? Sayın Cumhurbaşkanı siyasete dönmek istiyorsa onun değerlendirmesini elbette kendisi yapacaktır. Bu tartışmaların parti bünyesinde yapılmadığını belirtmekte fayda görüyorum.

Faruk Çelik, Hürriyet Gazetesi önünde yapılan gösteri, partinize yönelik medyaya baskı yapılıyor eleştirisi konularındaki eleştirilere yönelik şunları söyledi:

'MEDYAYA SALDIRI KABUL EDİLEMEZ'

"İktidarı elinizde tutuyorsanız eleştiri olacak. Ancak son dönemde AK Parti ile ilgili eleştirilerdeki seviyesizlik de rahatsız edici olmaya başladı. Ben şahsen medya ile ilişkilerin önemli olduğuna inanıyorum. Medyaya saldırının kesinlikle kabul edilemez olduğunu düşünüyorum. İktidar partisinin sorumlukları vardır. Hele de yöneticiyseniz partide, sorumluluklarınız kat be kat artar. Bunun bilincinde olmak lazım. Yazarı okumazsınız, gazeteyi okumazsınız, demeç vermezsiniz, televizyona çıkmazsınız.

Demokratik tepkilerin çeşitlenmesi mümkün. Ancak bir saldırı görüntüsünün kabul edilebilir olmadığını açıkça ifade etmek isterim. Sayın Cumhurbaşkanımıza yönelik o kadara ağır saldırılar var ki tahammül etmek mümkün değil. Başbakanımıza, AK Parti'ye de aynı şekilde saldırılar var. Yalan, yanlış, altyapısı olmayan, bilgiye dayalı olmayan saldırıların olduğunu görmemiz gerekiyor. Bunlar toplumun tansiyonunu yükseltiyor.

'ELEŞTİRİ DEMOKRATİK SINIRLAR İÇİNDE KALMALI'

Eleştirinin demokratik sınırlar içinde kalması gerekiyor. AK Parti yönetiminde tabular yıkıldı. Bugün her şeyi her platforma konuşma imkanımız var. Bu konular her makama da taşındı. 78 milyon birinci sınıf vatandaştır anlayışıyla çalıştaylar yaptık. Ret ve inkar mekanizmaları ortadan kaldırıldı, Kopenhag kriterleri kazandırıldı. "

Bir algı operasyonudur gidiyor AK Parti ile ilgili. Gözünüzü açıp kapayıp son 13 yılı bir gözden geçirelim. Şu 13 yılda AK Parti Türkiye'ye neler kazandırmış bakalım. Elbette bizim de eksikliklerimiz vardır. Yaratılmak istenen bu algıya seçmen 1 Kasım'da sandıkta cevap verecek.

Teröre hayır kardeşliğe evet kapsamında bayraklı bir yürüyüş gerçekleştirilecek. Başka TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu olmak üzere düzenleyen sivil toplum kuruluşlarına teşekkür ediyoruz. İçerik itibariyle son derece iyi hazırlanmış bir birlik bütünlük yürüyüşü. O bayrakta hepimizin kanı var. Bu ülkenin ayrışmasını isteyen, bütünlüğünü bozmak isteyen unsurlara karşı da dimdik durmamız gerekiyor.