1. YAZARLAR

  2. HALİL ŞANLI

  3. Büyük Plan, Ortak Düşman, Sahipsiz Trabzonspor
HALİL ŞANLI

HALİL ŞANLI

Yazarın Tüm Yazıları >

Büyük Plan, Ortak Düşman, Sahipsiz Trabzonspor

A+A-
 Trabzonspor üzerine inanılmaz oyunlar oynanıyor. Bu oyunlar öyle bir iki kişinin değil kanımca planlı, proğramlı ve etraflıca düşünülerek  çevrilen işler. Trabzonspor’un bugün aldığı neticeler kesinlikle bu oyunların en önemli parçasını teşkil ediyor. Çünkü bir gurup oyuncu da bu planın içinde ‘ihanet’ ortağıdır!

Tarihin en büyük oyununda amaç Trabzonspor’un Aralık ayında ki kongresidir. Buradan söylüyorum:

1-Her ne kadar Trabzonspor başkanı ‘aday olacağım’ demişse de( bir hafta evvel şahsıma söyledi), İbrahim Hacıosmanoğlu’nun aday olacağından  kocaman  şüphelerim var!

2-Trabzonspor futbol takımı kongreye kadar göstermelik olarak ya bir galibiyet alır ya almaz! Kongreye kadar bilesiniz ki gerçek sevenlere işkence var! (Eğer Hacıosmanoğlu üç-dört futbolcuyu acil kadro dışı yapamaz ve teknik heyette değişikliğe gitmez ise)

Trabzonspor’a oynanan tarihin en büyük ihanet projesinin içinde;

a-İktidar partisine mensup büyük siyaset adamları vardır. Siyaset 2007’de olduğu gibi Trabzonspor’u yeniden dizayn etmek istemektedir. Yıpranmış ve Faruk Özak, Aziz Yıldırım gibi AKP’ye yakın olan isimlerle inanılmaz kavgalı olan, göreve geldiğinde ‘şike davasını kapat’ denilmesine rağmen işin  üzerine giden, Fenerbahçe ve Aziz Yıldırım’ı, işin odak noktasındaki TFF’yi sürekli hedef alan Hacıosmanoğlu, artık gözden düşmüş ve bir  yerlere hayli rahatsızlık vermiştir!

b- İbrahim Hacıosmanoğlu ile kişisel hesapları olan eski yöneticiler ve eski bir başkan dış güçlerle birlikte hareket edip sonuçların olumsuzluğu için savaş vermekte, iki üç ‘papaz’ oyuncu sürekli aracılar ile kışkırtılmaktadır.

c- İçeriden ve dışarıdan, siyasetçisinden spor adamlarına kadar ‘istenmeyen adam’ olarak hedefe konulan İbrahim Hacıosmanoğlu’na karşı tüm güçler;  TFF, Hakemler, Trabzonspor’un içinde yer alan bazı karakter zafiyetli oyuncu gurubu ve bir kısım yerel medyayı kullanarak her cepheden saldırmakta, her türlü olumsuzluğu delegenin gözüne sokmak istemektedir.

d-Trabzonspor takımında yer alan bazı ‘papaz’ konumlu oyuncuların da hem kendi aralarında birbirleri ile hesaplaşma arzularının devamı, hem de bazılarının ‘Hacıosmanoğlu, Şota ve Hurma üçlüsünün kellesini alma’(!) hedefleri, takım dışı güçlerin amaçladıkları ile örtüştüğünden  oyuncuların bu ihanet projesine katılımlarını sağlamak  çok daha kolay oldu.

Netice itibarı ile; siyasetin aktörleri, Fenerbahçeli aktörler, oyuncu aktörler ve eski başkan, yönetici aktörleri tek davada tek hedefte buluştular! İbrahim Hacıosmanoğlu gidecek! Mevcut başkanı yerle bir etmek için de seçilen kurban Trabzonspor olmuştur!

İddia ile halen söylüyorum. Tarihin, en azından son 20 yılın en iyi kadrosu kesinlikle anlattığım bu proje dahilinde yok ediliyor. Ve Trabzonspor başkanı da çaresiz seyrediyor!

Oysa Trabzonspor başkanı önemli yanlışlar yapmıştır! Trabzonspor Başkanı sezon başında Ersun Yanal ile yolları ayırırken;

x- Mustafa Denizli (sportif direktör)- Hami Mandıralı teknik direktör olacak bir hamleyi hemen hayata geçirmeliydi.

y- Trabzonspor başkanı Makedonya krizini profesyonellere bırakmak yerine taraftar tepkisinden korkmayıp Onur ve bu oyuncuya bağlı tüm kelleleri kendisi alacak, oyuncunun kelle almasına imkan tanımayacaktı!

z- Trabzonspor başkanı siyaseten gücünü  daha etkin kullanıp TFF üzerinde daha etkin olabilmeliydi. Başkan Trabzonspor’un hakem krizinde ‘hakemi odaya kapattırmak’ yerine hakemlere başka bir şehirde başka bir yaptırımı uygulatmalıydı.

Başkan geç kalmıştır. Ama çaresiz midir? Bence değildir. Trabzonspor başkanı yarın inanın yarın, teknik adam değişikliğine gidip, üç oyuncunun kellesini hemen almalıdır. Hacıosmanoğlu Cumhurbaşkanına bir şekilde ulaşıp, yaşanan ihanetleri anlatabilmelidir. (Tasvip etmiyorum ama TFF’yi siyaset yönettiği için mecburen).

Yapabilir mi? Çok zor! Çünkü İbrahim Hacıosmanoğlu göründüğü kadar gözü kara, cesur ve risk alan bir başkan değil.

Son olarak Trabzonspor başkan adaylarına! Bu yazı İbrahim Hacıosmanoğlu’nu korumak amaçlı değildir. Trabzonspor başkanlık makamı ve Trabzonspor’un saha başarısı içindir. Camiaya edilen ihanetleri anlatmak içindir. Bugün Hacıosmanoğlu’na, yarın size! Unutmayın…

Ve ey Trabzonsporlular… Trabzonspor yalnızdır. Trabzonspor kendi camiası içinde kısır çekişmelerle yapayalnız bırakılmıştır. Bu kulübü yalnızlaştıran bizleriz. Bu yalnızlığın sonucu olarak da  kulübümüz sahipsiz kalmıştır. Sahipsiz Trabzonspor’a da  herkesin istediğini yapması , birilerinin haddini aşarak üzerine oyunlar kurgulaması çok kolay hale gelmiştir. Maalesef, sahipsiz camiaların sahipleneni çok olur, bu tür sahiplenenlerde şahsına göre istediği gibi kullanır. 

Önceki ve Sonraki Yazılar