1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Büyükannelere verilecek maaş belli oldu
Büyükannelere verilecek maaş belli oldu

Büyükannelere verilecek maaş belli oldu

Büyükannelere verilecek maaş belli oldu

A+A-

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu büyükannelere verilecek olan maaşın kriterleriyle ilgili bilgi verdi. Buna göre verilecek miktar asgari ücretin yüzde 30'u olurken yaş sınırına ise 65 kriteri getirilecek.

 

İşçi işveren davalarının daha fazla arabuluculuk kurumlarında sulh noktalarını arayarak çözmeyi amaçlıyoruz. Çok uzun konuşulabilir ama birçok söyleyeceğimiz şey var.

 

Promosyon bildiğiniz gibi Başbakan'ın açıklamasıyla yılsonu itibariyle deklare edildi. Özel ve kamu bankalarıyla yaptığımız görüşmeleri son aşamaya getirdik. salı ya da Çarşamba imza atacağız. 600 milyon promosyon için 20 gündür çalışıyoruz. Önümüzdeki hafta protokolü imzalayacağız. Kadın istihdamıyla ilgili bir konu: Büyükanne projesi. Doğum yapmış annenin çocuğuyla olan hukukunun 6 yaşına kadar olan dönemde, annenin veya babanın yarı zamanlı çalışma hakkını verdik. Yarı zamanlı çalışmanın yönetmeliğini hazırlarken, karşımıza yönetmelik dinamiklerini belirlerken bir özel sektörde yarı zamanlı çalışmayı iki boyutlu getirdik. Biri günün biri haftanın yarı zamanı. İlkinde öğle öncesi ya da sonrası. Çalışan anneler için servis sorunu yaşanabilir. Sabah gitti öğlen nasıl dönecek... Bir gün gitsin, bir gün ara versin dedik. Öğleden sonra gitti gibi durumlarda kadın istihdamında olumsuzluğa sebep olacak diye İSO'da yaptığımız toplantılarda gündeme gelince ailede bir büyükanneden istifade edilebilir mi önerisi geldi. Protokolü salı ya da çarşamba imzalayacağız. Bir anne yarı zamanlı çalışarak maaşı yarıya inmesin, maaşını tam alabileceği çalışmasını devam ettirsin, evladıyla olan hukukunu da ailesiyle değerlendirsin. Biz de büyükanneye bir destek verelim ki kadın istihdamını teşvik edelim. Bunun için pilot uygulama çalışmalarını başlattık. İSO ile hedefimiz 1 milyon aileydi. Şimdilik 5 bin aileyi planlıyoruz. 1 sene boyunca uygulama değerlendirmesi yapacağız. Bu projenin kalıcı olup olmayacağını 1 sene sonra netleştireceğiz. Önümüzdeki hafta protokolleri imzaladıktan sonra Şubat sonuna kadar talepleri alacağız. Kriterlere uygun ailelerle projeyi başlatacağız.

 

Emekli veya değil, o hizmeti vermesinin karşılığında bir destek olacak. Büyükannenin ekonomik koşulları bizim gündemimiz dışında. Büyükannenin, çocuğuna bakıyor mu bakmıyor mu, sağlık koşulları yeterli mi çocuk için. Hekim raporuna göre karar verilecek. Bir de hak etme taleplerinde annenin asgari ücretin 2 mislinden fazla maaş almıyor olması. 4 asgari ücret düzeyinde maaşı olan aileden ziyade, iki asgari ücreti geçmeyecek şekilde dengelenecek. Anne talep ediyor, annenin maaşı 2 asgari ücreti geçmeyecek. Büyükanneye net asgari ücretin yüzde 30'u gibi ücret düşünüyoruz. 65 yaşı düşünüyoruz ama kararı vermiş değiliz.