1. HABERLER

  2. KARADENİZ HABERLERİ

  3. Büyükşehir Belediyesi’ni kimler neden suçluyor?
Büyükşehir Belediyesi’ni kimler neden suçluyor?

Büyükşehir Belediyesi’ni kimler neden suçluyor?

Tartışma büyüyor…

A+A-

Trabzon Büyükşehir belediyesinin  müteahhit iş adamlarına inşaat sektörü için onay vermemesi ile kentte büyük bir ekonomik durgunluğun yaşandığı ifade edilirken,   tartışmalar bitmiyor. Bazı sivil toplum örgütleri ve işadamlarının ortak bir  rapor hazırlayarak hükümet yetkililerine iletmeyi ve Büyükşehir belediyesini şikayet etmeye hazırlandıkları ileri sürülüyor.Trabzonhaber.com.tr haber sitesi olarak sektördeki bazı iş adamları ve odalarla görüşerek söylemlerine kulak verdik. İşte o sektörde yer alan iş adamlarının  dile getirdikleri!

 

 1-İmarda mevzuata uymayan büyükşehirdir. İlçelerden gelen tadilatlara 1/1000 açıdan müdahale edemez !

 

2-Konut sayısı  belediyenin yaptığı gibi nüfus hesabi ile yapılmaz! Trabzon’ da birçok kamulaştırma oldu! Yollar yapılıyor, kentsel dönüşümler yapılıyor. Bunlar dikkate alınmak zorunda.

 

3-Şirketler birden fazla daire alıyor. Daha önemlisi yabancı sermaye  ve gurbetçiler  birden çok daire alıyor!

 

4- Büyükşehir belediyesi bugün olduğu gibi  yatırımcının önünü kesmez. Yatırımcıya destek olunmalı.

 

5-Hükümet ve özellikle Sayın Cumhurbaşkanı konut sektörünün önünü açmak için kredi faizlerini düşürmek için büyük gayret sarf ediyor. Bankalara baskı yapıyor. Büyükşehir  ise tam aksini yapıyor!

 

6-Mesele kat meselesi değil! Yüksek kat devletin tanımında 10 kattan fazlasıdır. Büyükşehir  “6 kattan fazla yapmayın” diyor! Burada toplulaştırma yani bir parselde 10 blok olacak yerde, 6 blok olması gibi geri kalan yeşil alan sosyal donatı çocuk parkı oto park gibi olmalı.

 

7-İnsanlar artık ferah yaşam alanları istiyor beton blokların çok olduğu alanlar değil. Yüksek kat bahanesi ile projelerin önünü tıkamak başka çözümlere başvurmamak şehre yapılacak en büyük kötülüktür.