1. HABERLER

  2. KARADENİZ HABERLERİ

  3. Büyükşehirde Genel Sekreterlik Krizi
Büyükşehirde Genel Sekreterlik Krizi

Büyükşehirde Genel Sekreterlik Krizi

Sabah 04:00’e kadar süren toplantı…

A+A-

 Trabzon büyükşehir belediyesi Genel Sekreterlik makamı hususunda kriz yaşanıyor. Daha önce bu görevden ayrılmak isteyen Davut Çakır’ın yerine  düşünülen isim Mazhar Yıldırımhan oldu.


Edinilen bilgiye göre bakan Süleyman Soylu, Yıldırımhan’ı kendisine bakan yardımcısı olarak düşündü. Fakat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yıldırımhan’ın Trabzon’da kalmasını ve Büyükşehir’e  Genel Sekreter yapılmasını istedi. Bakan Süleyman Soylu Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu isteğini Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu’na iletti.


İddiaya göre Gümrükçüoğlu, bakan Soylu’nun bu söylemini inandırıcı bulmayarak  yakın çevresine; ‘Ben Mazhar Yıldırımhan’ı istemiyorum. Cumhurbaşkanımızın böyle bir talimatı olduğunu da sanmıyorum’  dedi. Aradan birkaç ay geçti. Ve geçtiğimiz hafta sonu Cuma akşamı belediyede toplantı yapıldı. Cuma gecesi sabah saat 04:00’e kadar devam eden toplantıya Bakan Süleyman Soylu’nun yanısıra, Trabzon milletvekillerinin tamamı ile Büyükşehir belediye başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu ve il başkanı Haydar Revi katıldı.


Toplantıda Trabzon’a yapılması düşünülen projeler konuşuldu. Ancak toplantının bir diğer önemli maddesi de Genel Sekreterlik konusuydu. Bakan Soylu ve milletvekilleri Büyükşehir Belediye Başkanına bu konuyu açarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın isteği olduğu vurgusunu yineledi. İddiaya göre belediye başkanı Gümrükçüoğlu,  yine direnerek Yıldırımhan’ı istemedi. Bunun üzerine bakan Süleyman Soylu, başkan Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu ile başka bir odaya geçerek yarım saat baş başa görüştü. Bakan Süleyman Soylu yanlış yaptığını söylediği başkan Gümrükçüoğlu’na,  sert ifadeler kullandı. Fakat Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu söyleyecek laf bulamayınca bakan Süleyman Soylu’ya; ‘Bana zaman verin. Ben bu konuyu bizzat sayın Cumhurbaşkanımızla görüşeceğim’  dedi.


Kısacası Süleyman Soylu’nun ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın isteğine rağmen Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Mazhar Yıldırımhan’ı göreve getirmiyor. Bu durum Ak Parti ve Büyükşehir ekseninde önemli bir kriz olarak değerlendiriliyor. Ak Partiye yakın kaynaklar, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Büyükşehir belediye başkanını her an direk arayıp,fırçalayabileceğini ve emri vaki yapacağını ileri sürüyor.