1. YAZARLAR

  2. HALİL ŞANLI

  3. Büyükşehir’e teşekkür ve öneri…
HALİL ŞANLI

HALİL ŞANLI

Yazarın Tüm Yazıları >

Büyükşehir’e teşekkür ve öneri…

A+A-
Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisi,  Beşikdüzü ilçemiz için önemli bir projeye onay verdi. Projeye onay veren meclis üyelerine ve Büyükşehir belediye başkanı sayın Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu’na,  projenin önünü açtıkları için teşekkür etmek gerek.
 
Bu şehir için kim tek bir proje üretiyor,  taş üstüne tek bir taş konulmasına vesile oluyorsa, bize alkışlamak düşer. Beşikdüzü’nün çalışkan belediye başkanı sayın Orhan Bıçakçıoğlu’nun, Arap yatırımcıları ilçesine çekme adına yaptığı hamle  meyvelerini vermeye başladı. Bir Arap firması,  belediye başkanı Bıçakçıoğlu’nun da yardımları neticesinde, ilçeye yirmi sekiz katlı bir turistik otel yapmak için harekete geçti. İş resmiyete döküldü. Fakat herkes tedirgindi. Çünkü Büyükşehir meclisi acaba 28 kata ruhsat verecek miydi?  Öyle ya, Trabzon Büyükşehir belediyesi ve özellikle de başkanı sayın Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu,  6 kattan fazla binalara ruhsat izni vermiyordu! Gümrükçüoğlu ile inşaat  sektörü arasında büyük bir serinlik söz konusuydu. İnşaat sektörü adeta durma noktasına gelmişti. Hatta  sayın Gümrükçüoğlu, sayın Cumhurbaşkanımızın yaklaşık üç hafta evvel, şehircilik üzerine (yüksek katlı binalar için) yaptığı konuşmayı, belediye meclis salonunda meclis üyelerine dahi izlettirmişti! Yani sayın başkan ‘Bakın Cumhurbaşkanımız da benim düşündüğümü düşünüyor’  demek istemişti. Bu da yetmemiş, sayın Başkan  bazı ilçe belediye başkanlarını da hedefe koymuştu! Hatta daha birkaç gün evvel resmen adres göstererek, halkla o belediye başkanlarını karşı karşıya getirme, özellikle o başkanları,  partisinin Genel Merkez’ine de şikayetetme yolunu tercih etmişti!  Gümrükçüoğlu uyanık  bir siyasetçi. Aklınca  kendisi ile uyuşmayan, kendine biat etmeyen  başkanları, Cumhurbaşkanımızın açıklamalarını da kullanarak topun ağzına koyup, gelecek dönem için önlerini şimdiden kesmek istiyor gibiydi! Büyükşehir başkanı sayın Gümrükçüoğlu,  çaktırmadan  siyasi hedef olarak belirlediği, partili belediye başkanı arkadaşlarını, bir muhalefet belediyesi gibi görmekten ve onlarla aleni olarak savaşmaktan çekinmemişti!

Bu durum karşısında Büyükşehir belediye başkanı ve meclisinin, Beşikdüzü ilçesindeki otel yatırımına yani 28 katlı binaya onay verip vermeyeceği, kafalarda hep soru işaretiydi! Fakat söz konusu proje Büyükşehir belediye meclisinden geçti. Yirmi sekiz katlı otel projesi için ruhsat izni verilmiş oldu. Doğru olan yapıldı. Olması gereken buydu. Sayın başkan Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu ve Belediyenin meclis üyelerini tebrik ediyoruz. Fakat bu yapılan ve doğru bulduğumuz icraatın, diğer projelerde de uygulanması gerektiğine dikkat çekmek istiyoruz. Yatırımı yapan  yabancıysa projelere ‘evet’, yerliyse ‘hayır’ denilmesinin yanlış olacağını hatırlatmak isteriz. Elbette ‘28 kat verilsin’  demiyoruz. Lakin yabancı yatırımcıya ki, bir kez daha söylüyoruz  doğrusu  yapılmış olup, 28 kat izin verilirken , kendi yatırımcına hiç olmazsa 8-10 kat ruhsat verilebilmelidir. Sayın Cumhurbaşkanımız haklı olarak bir takım uyarılarda bulunmuştur. Bu eleştirilere  hepimiz katılıyoruz. Fakat sayın Erdoğan’ın uyarı ve görüşleri her bölge, her şehir , her yer için değildir! Bölgeden bölgeye, arazi yapısına, şehrin ekonomisine göre bunlar değişkenlik gösterebilir. Ya da sayın Cumhurbaşkanımız; yabancı-yerli yatırımcıya göre veya size yakın-size uzak ilçe belediye başkanı  ayırımı yapın da dememiştir! Bir yere yirmi sekiz kat verilirken, diğer tarafa sekiz  kat bile vermemek, hem siyasi davanıza, hem dava arkadaşlarınıza, hem yerli iş adamlarına yapılmış bir kötülük olur.
 
Sayın Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu’na son olarak demek istiyorum ki;
 
İki dönemdir belediyenin başında ve yerel siyasette  önemli bir konumdasınız. Hepimiz faniyiz. Her makam gelip geçicidir. O nedenle tecrübeli bir siyaset adamı olarak insanları kucaklamak, iş adamlarına yardımcı olup önlerini açmak, sizin adınıza bir görev olmalıdır. İnatlaşmak, hizipleşmek, ‘sen misin ben miyim’ tarzındaki tarzlar,  hiç birinize özellikle de işin başını çeken değerli şahsınıza hiçbir şey kazandırmaz. Beşikdüzü için yaptığınız doğru adımı tebrik ediyor, kucaklayıcı bir ağabey başkan edası ve hoş görüsü ile diğer bölgelerde de yatırımların önünü açmanızı öneririm. Kaybetmezsiniz! Emin olun ki, partiniz ve şahsınız adına hoş bir seda ile anılmak istiyorsanız,lütfen  bu uyarılarımızı dikkate alın.

 
Önceki ve Sonraki Yazılar