1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Büyüme oranımız beklentileri aştı
Büyüme oranımız beklentileri aştı

Büyüme oranımız beklentileri aştı

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yapılan açıklamada Türk ekonomisinin yıllık bazda ikinci çeyrek büyüme rakamı yüzde 4,4 olarak ifade edilirken ABD'nin büyüme hızı değişmedi.

A+A-

 Türkiye, yılın ikinci çeyreğinde yıllık bazda yüzde 4,4'le beklentilerin üzerinde büyüme kaydederek, Avrupa ülkelerinin tamamından daha iyi bir performans sergiledi.

İstihdam ve kamu borcu verileri gibi Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) rakamları da, Türkiye'nin durumunun Avro Bölgesi'ne üye 17 ülkeden ve Avrupa Birliği (AB) üyesi 28 ülkeden daha iyi olduğunu ortaya koydu.

TÜİK, Türk ekonomisinin yıllık bazda ikinci çeyrek büyüme rakamını yüzde 4,4 olarak açıkladı.

AB'DE BÜYÜME HIZI DEĞİŞMEDİ

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) verilerine göre, Avro Bölgesi ekonomisi bu yılın ikinci çeyreğinde geçen yılın aynı çeyreğine göre yüzde 0,5 oranında daralırken, yüzde 0'la AB'de büyüme hızı değişmedi. Yılın ilk çeyreğinde GSYH Avro Bölgesi’nde yıllık bazda yüzde 1, AB’de ise 0,7 oranında daralmıştı. Söz konusu dönemde, Türkiye ekonomisi yüzde 2,9 büyüme kaydetmişti.

Eurostat ve TÜİK verilerine göre, Türkiye ekonomisi, ikinci çeyrekte yüzde 4,4'le Avro Bölgesi ve AB ortalamalarının çok üzerinde büyüdü.

0.1'LİK FARKLA ZİRVEYE OTURDU

AB üyesi ülkeler arasında bu yılın ikinci çeyreğinde yıllık bazda ekonomisi en fazla büyüyen ülke yüzde 4,3 ile Letonya olurken, en fazla daralan ülke yüzde 5,2 ile Güney Kıbrıs Rum kesimi oldu.

Litvanya, İngiltere, Romanya, Estonya ve Polonya ekonomileri yılın ikinci çeyreğinde geçen yılın aynı çeyreğine göre yüzde 1'in üzerinde büyüme gösterirken, Almanya, Fransa, Avusturya ve Slovakya hem çeyrek hem de yıllık bazda büyüyen ülkeler arasında yer aldı.

Yıllık bazda, Avrupa'nın Güney Kıbrıs Rum kesiminden sonra en çok daralan ekonomileri ise Yunanistan, Slovenya, İtalya, Portekiz, Hollanda, İspanya, Çek Cumhuriyeti ve Belçika oldu.

ABD'DEN İKİ KAT FAZLA BÜYÜDÜK

TÜİK'in açıkladığı verilere göre, Türkiye ekonomisi yılın ikinci çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4,4 oranında büyüdü.

Bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 2,9 oranında büyüme kaydeden ülke ekonomisi geçen yılın ilk çeyreğinde yüzde 3,1, ikinci çeyrekte yüzde 2,8, üçüncü çeyrekte yüzde 1,5 ve son çeyrekte yüzde 1,4 oranlarında büyüyerek GSYH’sini Avrupa ortalamasının üzerinde artırmıştı.

Yılın ikinci çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre dünyanın en büyük ekonomisi ABD yüzde 1,6, Japonya ekonomisi ise ancak yüzde 0,9 oranında büyüme kaydetti.

Eurostat ve TÜİK verilerine göre, bu yılın ikinci çeyreğinde bir önceki çeyreğe ve 2012 yılının ikinci çeyreğine göre büyüme oranları sırasıyla şöyle:

BEKLENTİLERİ AŞTI

Yüzde 4.4'lük büyüme birçok ekonomistin yüzde 3.5 ile 4 arasında büyüme beklentisininde üstüne çıktı. Aynı dönemde takvim etkisinden arındırılmış Gayri Safi Yurtiçi Hasıla büyümesi yüzde 4,1 olarak gerçekleşti. Öte yandan yüzde 3 açıklanan 2013 yılı birinci çeyrek büyüme verisi yüzde 2.9'a revize edildi.

2013 yılının ilk 6 ayında Gayrisafi Yurtiçi Hasıla büyüme oranı ise yüzde 3,7 olarak gerçekleşti. İmalat sanayi, 2013 yılı ikinci üç aylık çeyreğinde sabit fiyatlarla yüzde 3,4’lük artış gösterdi.

SON 1.5 YILIN EN HIZLI BÜYÜMESİ

2013 yılının ikinci çeyreğinde yakalanan yüzde 4,4'lük büyüme 2011 yılının son çeyreğinden bu yana en hızlı büyüme olarak kaydedildi. İkinci çeyrekte Türkiye konomisi yüzde 5,2 büyümüştü.

Büyüme rakamlarını değerlendiren Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan yüzde 4,4'lük büyümenin önemli olduğunu, yıllık GSYİH büyümesinin de yüzde 4'e yakın olacağını söyledi.