1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. ByLock itirafları
ByLock itirafları

ByLock itirafları

ByLock itirafları

A+A-

FETÖ/PDY üyelerinin itirafları, örgütün haberleşmede kullandığı şifreli mesajlaşma uygulaması ByLock'un ortaya çıkışı ve kullanımına dair detayları ortaya koydu.

Darbe girişimi sonrası gözaltına alınan Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) mensuplarının itirafları, örgütün haberleşmede kullandığı şifreli mesajlaşma uygulaması ByLock'un nasıl ortaya çıktığı ve kullanımına dair bilgileri ortaya koydu.

AA muhabirinin emniyet kaynaklarından aldığı bilgiye göre, İzmir'deki FETÖ/PDY tahkîkatlarında ifade veren örgüt üyeleri, "ByLock" kullanımına dair önemli bilgiler verdi.

Örgüt üyelerinin itiraflarında, 17-25 Aralık sürecinden sonra FETÖ/PDY mensuplarının telefonlarının dinlenebileceği kanaatiyle tedbir almaya başladıkları, üst düzey FETÖ mensuplarının güvenilir iletişim konusu ile ilgili diğer örgüt üyelerine seminerler verdiği bilgisi yer aldı.

Emniyeteki ifadesinde telefon dinlemeleri konusu ile ilgili örgütün 17 Aralık 2013'ten sonra tedbir almaya başladığını ifade eden bir örgüt üyesi, şöyle dedi:

"17 Aralık 2013'ten sonra telefonlardaki dinlemeler ile ilgili tedbir almaya başladık. Türkiye'de bulunan bütün telefonların güvenlik zafiyetleri bilindiği ve dinlenmesinin de çok basit olduğu sohbetlerde anlatılıp toplantılarda görüşmelerimizi LİNE, WhatsApp, Viber, Hi, Kakoa Talk, CoverMe benzer uygulamalar üzerinden yapmamız söylendi. Sonra bu uygulamaların da güvenlik zaafiyeti olduğu gerekçesiyle kullanımından vazgeçildi. Sonrasında kritik noktalara bakan herkes bu ByLock denilen programı kullanmaya başladı. Herkes bize kesinlikle kullanmamız gerektiği söylenen bu ByLock üzerinden mesajlaşarak bilgi alışverişini sağladı."

"Türkçe güncellemeyle yaygınlaştı"

Bir başka örgüt üyesinin itirafları ise, FETÖ/PDY elebaşı Fetullah Gülen'den gelen "Tüm üyeler ByLock programı üzerinden görüşmeler yapsın, normal telefonla görüşme yapanlar hizmete ihanet etmiş olur" talimatıyla ByLock kullanımının örgütte zorunlu hale getirildiği, başlangıçta İngilizce olarak yazılan uygulamanın ardından "Turquoise" isimli güncellemeyle Türkçeleştirilerek, örgütün Türkiye yapılanmasında yaygınlaştırıldığını ortaya koydu.

ByLock uygulamasınının App Store ve Google Play gibi kamuya açık mobil uygulama mağazalarında bulunmadığı, yalnız telefona dışarıdan flaş bellekle yüklenebildiği bilgisine ver verilen ifadelerde, programın tercih edilmesinin sebebinin başlıca sebebini ise "sanal ağ bağlantısı sağlayan VPN uygulamalarıyla çalışan yapısı sebebiyle, görüşmelerin yurt dışı sunucular üzerinden yapılmasını sağlaması, bunun da örgüte istihbarat çalışmalarına takılmama imkânı vermesi" detayları yer aldı.

"ByLock veri tabanı Kanada'da"

Bir başka örgüt üyesi ise ByLock'un yüklenmesi ve çalışmasına dair, ifadesinde şu bilgileri aktardı:

"Kendimiz bir isim ve bir adres belirliyoruz. Bu adres hotmail, gmail ya da yahoo gibi bir adres olmamakla beraber kısa bir isim ve rumuz olarak belirledikten sonra bir rakam, bir harf ve bir karakter kombinasyonundan oluşan en az 8 karakterli bir şifre oluşturmanız lazım. Şifre oluşturulduktan sonra sisteme Türkiye haricinden başka bir ülkenin sunucuyu üzerinden bağlantı sağlanıyor. Bu bağlantı genelde ABD üzerinden gerçekleşiyor. ByLock veri tabanı Kanada'dır. ByLock üzerinden gönderilen mesajlar, mesajı gönderdikten sonra alıcı tarafından silinmemiş ise 24 saat içerisinde sistem tarafından kendiliğinden siliniyor. Yine gönderici mesajı gönderdikten sonra mesajı telefonundan silerse, alıcı mesajı okuduktan sonra sistem mesajı kendiliğinden siliyor. ByLock içerisinde gelen mesajlardan telefonların özelliklerine göre ekran görüntüsü kopyası alınabiliyor. Bir de ByLock ana sayfada bir kişi bir başka kişiyi eklemediği sürece birbirleri ile mesajlaşamazlar. Bu sistem üzerinde grup kurma özelliği mevcut değildir. Birbirlerini ekleyen kişiler yalnızca DM (direkt mesaj) biçiminde görüşme yapabilmektedirler. Bu uygulama üzerinden fotoğraf, PDF dosyası ya da video paylaşımı yapılamaz yalnızca mesajla yazışma uygulamasıdır."