1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. C planımızda var!
C planımızda var!

C planımızda var!

Gemiler sık görülecek

A+A-

İsrail için C planı da var


Başbakan Erdoğan, İsrail’in her zamanki gibi ‘Şımarık oğlan’ rolünü sürdürdüğünü belirterek, “İsrail, Türkiye’nin bölgedeki ortaklığını kaybetti. B’den sonra C planımız da var” dedi.


İlişkilerin 2’nci kâtip düzeyine düşürüldüğünü hatırlatan Erdoğan, “Gemilerimiz Akdeniz’de çok sık görülecek. Bu süreci çok daha farklı yaptırımlar da takip edecektir” diye konuştu.


BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan, bugünden itibaren ilişkilerin 2’nci kâtip düzeyine indirildiği İsrail’e sert sözlerle yüklendi. İsrail’i, “Şımarık oğlan” olarak niteleyen Erdoğan, Türk gemilerinin Akdeniz’de artık daha sık görüleceğini de açıkladı. Dün Adli Yıl açılışı sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, özetle şunları söyledi:


İsrail hep böyle


“İsrail, Türkiye’nin bölgedeki ortaklığını kaybetti. Dolayısıyla bugüne kadar dünyada BM’nin İsrail ile ilgili almış olduğu kararlar karşısında İsrail her zaman bir şımarık oğlan rolü oynamıştır ve bu şımarık oğlanlığının devamlı sürebileceğini zannetmiştir.


C planımız da var


Biliyorsunuz 5 başlık altında toparlamış olduğumuz yaptırımları, aynı kararlılıkla sürdüreceğiz. Bunun devamı olacaktır. Şu andaki adım bir B planı olarak değerlendirilirse, bunun bir C planı olduğu, aynı şekilde gelişmelere göre daha değişik adımlar atılması söz konusudur. 9 vatandaşımızın hakları konusunda bir kararlılık ortaya koyduk. Bunların bir tanesi özür beyanıydı. Diğerleri de tazminat ve Gazze’ye olan ambargonun kaldırılmasıydı. Bu adımlar noktasında kendileri de bazı girişimlerde bulundular. Ama ne yazık ki iş özür olayına gelince zaman geldi ‘Özür dileriz’ denildi. Bazen bunu farklı şekilde ifade etme yollarına gittiler.


Oldukça kararlıyız


Bu açıklanan rapor aslında İsrail’in beklentilerine cevap veren bir rapor değil. Zaten şu anda açıklananın da bizim açımızdan herhangi bir kıymeti harbiyesi yok. Şu anda Türkiye olarak biz bu adımı attık ve bu adım kararlı bir şekilde sürecektir. İlişkilerimizi, ikinci kâtip seviyesine düşürüyoruz. Ticari ilişkilerimiz, askeri ilişkilerimiz, savunma sanayi, bunları tamamen askıya alıyoruz. Bu süreci çok daha farklı yaptırımlar da takip edecektir.”


Gazze kesin değil


12-13 Eylül tarihinde Mısır’a yapacağı seyahat hatırlatılarak, “Gazze ziyaretiyle ilgili durum netleşti mi?” sorusuna Erdoğan, “Bu son ana kadar devam edecek olan bir süreçtir. Bu konuda Mısırlı dostlarımızla, kardeşlerimizle görüşerek orada nihai kararı vereceğiz. Ona göre Gazze’ye ziyaret olabilir veya olmayabilir, kesin değil henüz” yanıtını verdi.


Gemiler sık görülecek


Erdoğan, Doğu Akdeniz’de seyrüsefer serbestisi yaptırımı konusunda birtakım tartışmaların anımsatılması üzerine de, “Doğu Akdeniz bize yabancı bir yer değil. Aksaz, İskenderun buralar oraya sürekli nezaret edebilme gücüne, imkânına, hakkına sahip olan yerlerimizdir. Tabii ki gemilerimiz kendilerini o sularda bundan sonra çok sık gösterecektir, göreceğiz” dedi.


Başbakanlık’tan açıklama


Bu arada Erdoğan’ın, “Ticari ilişkilerimiz, askeri ilişkilerimiz, savunma sanayine yönelik bunları tamamen askıya alıyoruz. Bunlar tamamiyle donduruluyor ve bu süreci çok daha farklı yaptırımlar da takip edecektir” cümlesi ortalığı karıştırdı. Bu sözler, “Türkiye, İsrail ile ticari ilişkilerini askıya alıyor” diye yorumlandı. Uluslararası alanda büyük yankı uyandıran sözler üzerine Başbakanlık duruma müdahale etti. Başbakanlık kaynakları, Erdoğan’ın “ticari ilişkiler” ifadesiyle bu ülke ile olan savunma sanayiine yönelik ticaretin askıya alındığını kastettiğini belirttiler.


İlk olağan görüşme


Başbakan Erdoğan, Orgeneral Necdet Özel’in Genelkurmay Başkanı olarak göreve başlamasının ardından ilk haftalık olağan görüşmesini dün yaptı. Görüşmenin perşembe günü yerine salı yapılması ve Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Bekir Kalyoncu’nun Başbakanlığa gelmesi heyecan yarattı. Erdoğan’ın Özel ile yaptığı ilk olağan görüşme 1 saat 40 dakika sürdü. Özel’in yapılan hava operasyonlarına yönelik Erdoğan’a bilgi verdiği ayrıca İsrail’e yönelik yaptırım paketinde yer alan Doğu Akdeniz’de seyrüsefer serbestisi için alınacak önlemler konusunda da görüş alışverişinde bulunulduğu vurgulandı. Başbakanlık kaynakları, görüşmenin salı günü yapılmasının nedenini Özel’in perşembe günü Ankara dışında olması olarak açıkladı. Ayrıca Kalyoncu’nun Erdoğan-Özel görüşmesine katılmadığını açıkladı.


Mısır’dan sonra Tunus ve Libya’ya gidecek


BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan, 12-13 Eylül’de gerçekleştirmeyi planladığı Mısır ziyaretine Tunus ve Libya’yı da ekledi. Erdoğan’ın “Arap Baharı” ile yönetimi değişen Tunus ve Libya’ya 80 işadamıyla gitmesi planlanıyor. Başbakan, dün bir soru üzerine Mısır’dan Gazze’ye geçiş konusunda “Bu konuda Mısırlı dostlarımızla, kardeşlerimizle görüşerek orada nihai kararı vereceğiz, kesin değil” dedi. Erdoğan, Mısır sonrası 14 Eylül’de Tunus’a, 15 Eylül’de Libya’ya geçecek.