1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Çağlayan'da 17. Duruşma!
Çağlayan'da 17. Duruşma!

Çağlayan'da 17. Duruşma!

Trabzonspor'dan Teşvik İddiası...

A+A-

"Futbolda şike" iddiaları üzerine aralarında Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın da bulunduğu 9'u tutuklu 93 sanık hakkında açılan davanın 17. duruşması görülüyor.

MAHKEMEDE YAŞANANLAR


"TAYFUR HOCA İLE KONUŞMADIM"

İbrahim Akın, "Ben Beşiktaşlıyım. Her maçta Beşiktaş'a gol atıyorum. O gün de gol attım. Tayfur hoca ile maç öncesi transfer ile ilgili konuşmadım. Sadece Tayfur hoca beni Gençlerbirliği maçından sonra galibiyet nedeniyle beni menajerim aracılığıyla tebrik etti" şeklinde konuştu.

"KIBRIS'TA KUMAR OYNUYORUM"

Akın'ın "Ben at yarışı, kumar oynuyorum Kıbrıs'a gidip" demesi üzerine Mahkeme Başkanı, "İddia oynuyor musun?" diye sordu. Akın ise "Yok" yanıtını verdi. Mahkeme Başkanı, "Her türlü kumar var, iddia yok" dedi. Akın, söz konusu iddialar ile ilgili HSYK'ya bu konu hakkında bilgi verdiğini, HSYK'nın kendisini dinlediğini söyledi.

"MENAJERİM KENDİNİ SIKMA DEDİ"

Akın, menajerinin Fenerbahçe ve Beşiktaş maçlarından önce kendisi ile görüştüğünü belirterek, "Menajerim kendini sıkma iki kulüpte seni istiyor dedi" diye konuştu.

MAHKEME BAŞKANI: "SANA NASIL İNANALIM?"

Söz konusu telefon görüşmesindeki konuyu kafasından uydurduğunu, konuşmadaki menajer ve para konularını uydurduğunu belirten Akın'a mahkeme başkanı, "İfadelerin çelişkili. Ya şimdi de uyduruyorsan nasıl inanalım sana?"diye sordu. Akın da, "Ben bir şey yapmadım. Ben şike yapmadım" dedi.

MAHKEME BAŞKANI: "HOCA SENİ İKNA ETMEYE ÇALIŞIYOR"

Daha sonra Akın'ın bir cami hocası ile yaptığı telefon konuşması salonda dinletildi. Telefon görüşmesinde, "Hocam bir menajer arkadaş aradı gol atmasın 100 bin dolar para verilim dedi" sözleri dinletildi. Bu ses kaydının ardından cami hocası olduğu belirtilen kişinin sözlerine yorum yapan Mahkeme Başkanı, "Burada hoca seni parayı almaya ikna ediyor gibi" sözleri salonu güldürdü. İbrahim Akın ise ,"Söyleyecek bir şey yok. Gerçekten çok cahilce..." Akın'ın, cami hocası ile yaptığı görüşme salondakileri bol bol güldürdü.

AKIN'IN TELEFON GÖRÜŞMELERİ

Daha sonra üye hakim Akın'ın bir telefon konuşmasında, "Maçtan çıkmayı ben istedim. Beşiktaş ile anlaştım. Gol atınca biraz karıştı diyorsunuz" şeklindeki telefon görüşmesini okudu.

"AYAĞIMA KRAMP GİRDİĞİ İÇİN ÇIKMAK İSTEDİM"

Üye hakimin, "Abdullah Avcı verdiği ifade de 'İbrahim kasığının çekildiğini söyleyerek maçtan çıkmak istedi. Ben dayan dedim ama ısrar edince çıkardım dedi. Ne diyeceksin bu konuda?" sorusu üzerine, "Benim ayağıma kramp giriyordu. 60. dakikalarda beni çıkar dedim. Biraz dayandım sonra hoca çıkardı. O anda da zaten 2-1 galiptik" diye yanıt verdi.

İBRAHİM AKIN: "SAVCI BERK'E BEDDUAM VAR"

"Futbolda şike" iddialarına yönelik açılan davada sanık İbrahim Akın'ın çapraz sorgusu yapıldı. Akın, "Savcılıktan başlayım. Çünkü poliste baskı oluşmadı. Savcı Mehmet Berk bana hep önyargılı davrandı. Verdiğim ifadeleri beğenmedi. Benim istediğim gibi ifade ver dedi. Dışarı çıkın düşünün dedi. Yoksa tutuklanacaksın dedi. İçeri girdiğimde ailem ile tehdit etti. Aileni göremezsin dedi. Pencereden bak istersen ailene dedi. Avukatımı da orada ilk defa gördüm. Berk'e bedduam var. Allah yukarıda bir gün çıkarır. Benim içim rahat Türk futboluna ve arkadaşlarıma ihanet etmedim. Mahkemede bana Beşiktaş maçını sordular Fenerbahçe'yi sormadılar. 5 dakika sürdü ifadem" dedi.

"BAŞKAN SATMAYACAĞIM DİYOR, ANCAK SİZE NASIL PARA VERİLİYOR?"

Üye hakimin, "Eskişehir Başkanı yemekte Aziz Yıldırım'a 'satmayacağım Potuk'u' demiş. Ancak 9 gün sonra size transfer için size nasıl para veriyor bu transfer için" sorusuna ise Akbaba, "Bilmiyorum ama Ali Kıratlı bana Alper Potuk'u transfer etmek için geldi" diye konuştu.

"300 BİN DOLAR NASIL ELDEN VERİLİYOR"

Mahkeme Başkanı'nın, "300 bin Dolar nasıl veriliyor elden? Nasıl yazılı bir şey olmadan bu para veriliyor?" sorusu üzerine Akbaba, "Parayı alırken hiçbir belge düzenlemedik" diye yanıt verdi.

AKBABA'DAN POLİSE AĞIR SUÇLAMA

Alın'ın ardından menajer Fatih Akbaba'nın çapraz sorgusu yapıldı. Akbaba, "Ben bu olaylar sırasında Hollanda'daydım. Bana Organize'den telefon gelince Türkiye'ye gelip, Emniyet'e gittim. Bana 'ertesi gün gel' dediler emniyetten. Tam gidiyordum iki polis beni odaya aldı. Bana 'sen ne iş yapıyorsun?' dediler. 'Menajerim' dedim. Polisler 'yok sen pisliksin' dediler. Bana 'eve gitmek istiyorsan şu parayı şuraya verdim diye konuş' dediler. Ben Potuk'un transferi için almıştım parayı. Transfer olmayınca parayı tekrar Ali Kıratlı'ya teslim ettim. Ben Sivas maçı ile suçlanıyorum. 5 senedir Sivas'a gitmedim. Bir tane Sivaslı ile telefon tapem yok" dedi.

Davaya, sanık Ahmet Ateş'in çapraz sorgusu ile devam edildi. Ahmet Ateş'e soru soran olmaması nedeniyle bu çapraz sorgu da 1 dakika sürdü. Daha sonra İskender Alın'ın çapraz sorgusu yapıldı. Şike yapmadığını belirten Alın'a da salonda bulanan kimse soru sormadı.

HAVUTÇU: "HAYIR ŞİKE YAPMADIM"

Bülent Uygun'un ardından Tayfur Havutçu'nun çapraz sorgusu yapıldı. Havutçu'nun çapraz sorgusu iki dakika sürdü. Mahkeme Başkanı, Havutçu'ya, "Yaptınız mı şike?" diye sordu. Havutçu ise, "Hayır, yapmadım" diye yanıt verdi. Duruşmaya öğle arası verildi.


"YA ALİ AĞABEY BENİ YA DE BEN ALİ AĞABEYİ ÖLDÜRÜRDÜM"

Bülent Uygun, Fenerbahçe maçında Sezer Öztürk'ü oyundan taktik gereği çıkardığını da sözlerine ekledi. Kendisine asla şike teklifi gelemeyeceğini belirten Uygun, "Böyle bir teklif olsa ya Ali ağabey beni ya de ben Ali ağabeyi öldürürdüm" dedi.

TRABZONSPOR'DAN TEŞVİK İDDİASI

Trabzonspor'dan maç öncesinde Eskişehirspor'a teşvik primi geldiği iddiasının Ali Kıratlı tarafından kendisine iletildiğini belirten Bülent Uygun, "Bu konu ile ilgilendim. Trabzon'dan geldiği düşünülen 1 milyon lirayı engellediğim için teşekkür amaçlı konuşmalar yapıldı. Bunu kendilerine de sorabilirsiniz. Takımda 5-6 tane Trabzonlu oyuncu var. Onlara gelebilir belki. Ümit'e 'git uyar böyle bir şey olmasın, bizim dördüncülük şansımız var.Sakın yanlış yola girmesinler. Hepsinin kafasını kırarım' dedim" diye konuştu.

"TAHMİN ETMİŞTİR"

Üye hakimin, "Ali Kıratlı, maçtan önce Eskişehirspor'un kadrosunu İlhan Ekşioğlu'na gönderiyor. Hatta Ümit Karan'ın ikinci yarı da oyuna gireceğini söylüyor. Bunu nereden biliyor?" sorusuna Uygun, "Bunu gazeteciler de biliyor. Karan'ın ikinci yarıda oyuna gireceğini tahmin ediyordur. Teşviki engellemeyi şike gibi sundular" diye yanıt verdi.

"MAÇTAN BİR GÜN ÖNCE KADROYU AÇIKLARIM FUTBOLCULARA"

Maç kadrolarının hafta başından kafalarda belirlendiğini söyleyen Uygun, "Netlik olarak maç sabahı karar veririm. Ama bu kadromu kimseyle paylaşmam. Futbolculara maçtan bir gün önce kimin oynayacağını açıklarım" ifadelerini kullandı.

"KIRATLI'NIN BANA ÖZEL BİR SEVGİSİ VAR"

Maçlardan önce rakibi izlemek için maçlara doğal olarak gittiğini belirten Bülent Uygun, "Ali Kıratlı bizim dostumuzdur. Genelde arar beni. Kendisinin bana karşı özel sevgisi vardır. Sivas'taki görevimden itibaren benim maçlarımı izler" diye konuştu.

BÜLENT UYGUN: "TEŞVİK PRİMİNİ ENGELLEMEYE ÇALIŞTIK"

Uygun, "İddiaları kabul etmiyorum, teşekkür edilmesi gereken bir insanken... Burada şike yapmak yoktu, hatta teşvik primini engelleme çabasıydı. Ancak polis teşkilatımız bunu şike gibi lanse etti. Ama bizim devletimize güvenimiz sonsuzdur" dedi.

Davaya verilen 15 dakikalık aranın ardından devam edildi. Sanık Bülent Uygun'un çapraz sorgusuna başlandı.

MAHKEME BAŞKANI, F.BAHÇE'Yİ TEBRİK ETTİ

Aradan sonra mahkeme başkanı Ekinci, duruşma başlamadan önce izleyiciler sırasında oturan Nihat Özdemir'i fark etti. Başkan Ekinci, "Tebrik ederiz, bu sene Türkiye Kupası'nı aldınız" dedi. Özdemir, başkan Ekinci'ye teşekkür etti. Mahkeme başkanı, "Kaç sene olmuştu, 27 mi?" diye sodu. Salondan "29 sene olmuştu" cevabı üzerine mahkeme başkanı Ekinci'nin, "Bu sene Fenerbahçe'ye uğurlu geldi" demesi gülüşmelere neden oldu. Sanık Bülent Uygun'un çapraz sorgusuna geçildi.

Duruşmanın başlayacağı sırada izleyiciler arasında Fenerbahçe'nin eski başkanvekili Nihat Özdemir'i gören mahkeme başkanı Mehmet Ekinci, Türkiye Kupası'nı kazanmaları dolayısıyla tebrik etti.

"Futbolda şike" iddialarına yönelik açılan davaya verilen 15 dakikalık aranın ardından devam edildi.


"BELKİ DE FENERBAHÇE'NİN ŞAMPİYON OLMASINI İSTEMEDİM"

Ümit Karan'ın avukatı Ayhan Sağaroğlu, "Trabzonspor maçında niye önündeki Sezer Öztürk'e pas vermedin?" diye sordu.

Bu soruya Ümit Karan, "Orada bireysel olarak, kendim ilerlemek istedim. Belki de Fenerbahçe'nin şampiyon olmasını istemedim" yanıtını verdi. Bu sözler üzerine şaşıran mahkeme başkanı, "Böyle şeyler yapabiliyorsun o zaman maçlarda" dedi. Ümit Karan ise, "Ben iyi bir Galatasaraylıyım. Gönlümden Fenerbahçe'nin şampiyon olmasını istemem, ama şike de yapmam" diye konuştu.

"BANA BÖYLE BİR TEKLİF İLE GELEBİLİR Mİ ACABA?"


Ali Kıratlı veya İlhan Ekşioğlu'nun kendisine teşvik veya şike teklifinde bulunmadığını belirten Karan, "Ali Ağabey beni çok iyi tanıyor. Bana böyle bir teklifle gelebilir mi acaba? Afedersiniz ama Ali Ağabey de olsa başka biri de olsa yüzüne tükürürüm" dedi.

MAHKEME BAŞKANI: "ÜMİT ÇOK SEMPATİK"

Davaya müdahil Trabzonspor Kulübü avukatı, "Ümit futbolda böyle değildi, ama burada çok agresif" dedi. Bu sözlere mahkeme başkanı, "Yok ya Ümit Karan çok sempatik" diye karşılık verdi.


"İDDİANAMEDEKİ FORMA KELİMESİ PARA ANLAMINDA DEĞİL"

Duruşma savcısının, "Ali Kıratlı ile yaptığınız bir görüşmede 'Abi çocuklar formaları sordu. İddianamede bu formalar, para olarak yorumlanıyor.' Bu konuda ne diyeceksiniz?" sorusu üzerine sanık Ümit Karan, "Buradaki forma, para değil. O çok yanlış ve ayıp bir şey. Neye göre formayı paraya çeviriyor anlamadım. Küçük takımlar her zaman büyük takımların formalarını ister. Büyük takımda oynayan oyuncular da hediye eder" diye yanıt verdi.

"ALİ KIRATLI İLE GÖRÜŞMEDİM MAÇTAN ÖNCE"

Mahkemenin üye hakimi, "Antalya-Eskişehir maçından önce Antalya'da Ali Kıratlı geldi mi? Görüştünüz mü?" sorusu üzerine Karan, "Yok görüşmedim" diye yanıt verdi. Mahkeme Başkanı, "Sen, Kıratlı ile yakınsın bu belli. Antalya'ya gelince yüz yüze görüşmedin mi?" diye sorması üzerine Karan, "Maçtan önce kampa giriyoruz. O zaman herkes ile görüşmeye izin verilmiyor" dedi. Mahkeme Başkanı da, "Sen takımda önemli adamsın tabi..." diye konuştu.

"Futbolda şike" iddialarına yönelik açılan davada sanık Ümit Karan'ın çapraz sorgusu yapıldı.

MAHKEME BAŞKANI'NDAN 30 MİLYON DOLAR TEPKİSİ

Mahkeme Başkanı da, "İstersek ara karar alabiliriz bu konuyla ilgili. Ben merak ettiğim için sordum sadece. Bu konuyla ilgilenmiyoruz şu an" şeklinde konuştu.

Kulüplere başkanların kendi cebinden para verdiğini belirten avukat Dede, "Aziz Yıldırım kulübe 30 milyon Dolar yardım yapmıştır" demesi üzerine Mahkeme Başkanı, "30 bin dolar geliri olan birisi nasıl 30 milyon Dolar veriyor" dedi. Başkanın bu sözleri üzerine Yıldırım'ın avukatı Abdullah Kaya, "Bu konuyla ilgili mahkeme talep ederse geçmiş hesapları yapabiliriz" diye konuştu.

AVUKAT: "SİZ DE KENDİ İLACINIZI MÜBAŞİRE ALDIRIYORSUNUZ?"

Bu sırada söz alan Aziz Yıldırım'ın avukatı Şeref Dede, "Başkasının adı ile göndermesi normal bir şey. Maddi gerçeklerin ortaya çıkarılması için konuşuyorum. 'Siz hakimler eczaneden ilacınızı kendiniz mi alıyorsunuz?' Hayır. Siz de ilaçlarınızı mübaşirlere aldırıyorsunuz" dedi. Avukat Dede, "Bu yargılamada sadece tapeler üzerinde duruluyor" diye tepki gösterdi.

"NEDEN AZİZ YILDIRIM ADINA DEĞİL?"

Trabzonspor avukatının, "Yıldırım'dan 500 bin Dolar borç alıyorsunuz. Niçin bu para Aziz Yıldırım adına değil de başka bir çalışanı Kenan Şehirli adı ile size havale edilmiş? Siz de o isim adına havale ederek geri ödemişsiniz. Niçin Aziz Yıldırım adına değil?" sorusu üzerine Yaralı, "Onu Aziz Yıldırım'a sormanız lazım. Resmi para şirkete kimden geldiyse onun adına para çıkışı yapılması lazım. Kredi alamadım o yüzden borç aldım. Bana bu parayı nakit olarak verme konusunda da ben istemedim. Bu kadar parayı üzerimde taşıyamam dedim. Banka üzerinden gönderin dedim" diye yanıt verdi.

Futbolda şike iddialarına yönelik açılan davada sanık Manisaspor Kulübü Başkanı Kenan Yaralı'nın çapraz sorgusu yapıldı.

Manisaspor Kulübü Başkanı Kenan Yaralı ve eski futbolcu Ümit Karan duruşmada sanık olarak dinlendi.

OĞLUNDAN BAHSEDERKEN SESİ TİTREDİ, AĞLAMAKLI OLDU

Savunmasını yaparken duygulanarak sesi titrediği duyulan Ortakaya, "İkinci sınıfa giden oğlum var benim. Çocuk babasının ismini yazıyor Google'de, karşısına şike çıkıyor. Ailece perişan olduk. Her tarafımda yara çıktı" diye isyan etti.


"BANA EMNİYETTE 'ŞİKE YAPTIN' DEDİLER"

Eski futbolcu olduğunu belirten Ortakaya, "Bana emniyette 'şike yaptın' dediler. Orada öğrendim suçlamayı. Oynamadığım maçta şikeden suçlandığım ortaya çıktı. Şaşırdılar, 'sen oynamamışsın bu maçta' dediler. Sonra 'şikeye aracılık etmişsindir' dediler. İki kişinin gıyabımda yaptığı konuşma nedeniyle şike ile suçlandım" dedi.

"Futbolda şike" iddialarına yönelik açılan davada sanık Mustafa Ulaş Ortakaya'nın çapraz sorgusu yapıldı.

MAHKEME BAŞKANI: "DIŞARI ATARIZ, İÇERİ ATARIZ"

Salonda sorgu sırasında çok ses çıkması üzerine tepki gösteren Mahkeme Başkanı, "Beyler mahkemedeyiz. Yüzümüz gülüyor diye unuttunuz galiba, dışarı atarız, içeri atarız" dedi.

ŞENYÜZ: "KIRATLI, UYGUN VE BEN BİRLİKTE OTURDUK"

Tüzün'ün ardından Muhammet Şenyüz'ün çapraz sorgusuna geçildi. Mahkeme Başkanı'nın, "Bülent Uygun, sen ve Ali Kıratlı Eskişehir'de buluşuyorsunuz. Kıratlı ve Uygun orada bir süre yalnız kalıyor. Bildikleriniz nedir?" sorusu üzerine Şenyüz, "Ali ağabey Eskişehir'e geldi. Birlikte oturduk. Oraya Bülent Uygun da geldi. Ama Bülent Hoca çok oturmadı. 15- 20 dakika oturdu bizimle. Giderken Ali abi kendisini kapıya kadar uğurladı. Ben masada oturdum" diye yanıt verdi.

ALİ KIRATLI: "MAÇLA ALAKALI DEĞİLDİ GİDİŞLERİM"

Bu ifadeden sonra söz alan sanık Ali Kıratlı, "Eskişehir devre arası kampa da gittik. Sadece maçla alakalı bir konu yok. Her zaman gidiyorum ben" dedi.

"ALİ KIRATLI İLE MAÇA GİTTİM"

Şike yapıldığı iddia edilen dönemde Lig TV'de Eskişehirspor maçlarını yorumladığını belirten Tüzün, "Her Eskişehir maçına yorum yaptığımdan dolayı gitmek zorundaydım. Bazen kendi arabamla, bazen de Ali Kıratlı ile gittim maçlara" dedi. Muhammet Şenyüz ile yaptığı telefon görüşmesinde Eskişehirspor'un Trabzonspor'u yenmesi yönünde yapılan konuşmaların sorulması üzerine Tüzün, "Trabzon'un yenilmesiyle ilgili Muhammet ile sohbetim var. Bu tamamen maç muhabbeti. Genelde Eskişehir'de Trabzon'a bir tepki vardır, çünkü Eskişehirspor, Trabzon yenilgisi nedeniyle daha önce bir alt lige düşmüştür" diye konuştu.

Fenerbahçe Spor Kulübü'nün eski başkan vekili Nihat Özdemir de duruşmaya izleyici olarak katıldı. Aziz Yıldırım'ın katılmadığı duruşmada ilk olarak Eskişehirspor Sportif Direktörü sanık Zafer Tüzün'ün çapraz sorgusu yapılmaya başlandı.

YOKLAMA YAPILDI

Sanıkların ve avukatların salona alınmasının ardından ilk olarak yoklama yapıldı ve duruşmaya gelen sanıklar tespit edildi. Salona tutuklu ve tutuksuz sanıklar, avukatlar ve tutuklu sanıkların yakınları alındı.

GÜVENLİK ÖNLEMİ

Duruşma nedeniyle adliye çevresinde de yoğun güvenlik önlemleri alındı. Spor polisi, çevik kuvvet ve sivil polisler adliyeyi sıkı bir güvenlik çemberine aldı. Polis köpekleri de adliye çevresine yerleştirildi. Adliye içinde de duruşmanın yapılacağı salonun katında güvenlik barikatı oluşturuldu.