1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Çankaya devletin sigortasıdır
Çankaya devletin sigortasıdır

Çankaya devletin sigortasıdır

Cumhurbaşkanı Adayı Ekmeleddin İhsanoğlu, Sarıyer Belediyesi’nce İstinye’de düzenlenen iftar yemeğinde konuştu

A+A-

Cumhurbaşkanı Adayı Ekmeleddin İhsanoğlu,  Sarıyer Belediyesi’nce İstinye’de düzenlenen iftar yemeğinde konuştu. İhsanoğlu, Çankaya’yı, devletin sübabı, sigortası olarak gördüğünü dile getirdi. Memlekette bir sıkıntı olduğu zaman partileri Çankaya’ya davet edecek onları bir masa etrafında birleştirecek ve çözüm arayışına, hükümetin bakanlarını azarlayan insanın çözüm olamayacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Adayı Ekmeleddin İhsanoğlu Sarıyer Belediyesi’nce İstinye’de düzenlenen iftara katıldı. İftara 5 dakika kala gelen İhsanoğlu’nu Belediye Başkanı Şükrü Genç karşıladı. Bu sırada bir kız çocuğu İhsanoğlu’na zeytin dalından oluşan bir demet verdi. Daha sonra masalarda oturan vatandaşları selamlayan İhsanoğlu akşam ezanının okunması ile birlikte orucunu açtı. “Türkiye seninle özgürleşecek” sloganları eşliğinde kürsüye çıkan İhsanoğlu 1980 yılından itibaren Sarıyer’de oturduğunu belirterek özetle şunları söyledi:

HALK KAVGA İSTEMİYOR

“İki haftadan beri Türkiye’nin değişik şehirlerini dolaşıyorum. Halk yeni bir ses yeni bir nefes yeni bir düşünce yeni bir ilgi istiyor. Halk sevgi saygı birlik beraberlik istiyor. Halk dirlik istiyor. Halk kavga zıtlaşma cepheleştirme istemiyor."

DEMOKRASİ MÜCADELESİ

"Bu vatanı bu gün bir arada tutmak birliğini beraberliğin korumak için her beraber tekrar demokrasi mücadelesi vermemiz lazım. Önünüzde üç tane isim var. Bu üç isimden birini seçeceksiniz. Neye göre seçeceksiniz. Bu seçtiğiniz insan o makama yükseldiği zaman onun hakkını ifa edecek mi. Herkesin temsilcisi olacak mı. Türkiye birliğin beraberliğini temsilcisi mi olacak. Yoksa kendi siyasi görüşünü mensup olduğu fikriyatı oraya taşıyıp onu başkalarına forse mi edecek. Onu başkalarına mı kabul ettirecek. Kendisini devletin başkanı olarak bütün güçlerini anayasada olan güçleri olmayan güçleri kullanıp istediği programı mı uygulayacak. Yani bana yüzde 51-52 verdi. Peki vermeyen 48-49 nerede. Onların cumhurbaşkanı kim olacak. Onun için cumhurbaşkanı seçilecek kişinin Türkiye’nin 76 milyonun tamamını kucaklayacak, siyasi tercihlerini kendisine saklayacak, siyasi tercihlerden yana eşit mesafede olacak."

ADALET YENİDEN TAHSİS EDİLECEK

"Parlamento ile icra ile yargı ile basın ile sosyal kesimle sivil toplumun bütün dinamik güçleri ile beraber yakın ilişki kuracak, sosyal adaleti sağlayacak. Demokrasinin en kâmil şekilde çalışmasını sağlayacak. Her şeyden önce adaletin yeniden tesis edilmesi son senelerde sıkıntıya uğrayan adalet sistemimizi yeniden inşa edecek insanlara muamelede kanun dışı ya da kanuna saklanan gizli hükümlerle yanlış muamele yapılması, yanlış mevzuatla insanlara temel hak ve hürriyetlerine tecavüzleri önleyecek bir cumhurbaşkanı mı istiyorsunuz. Yoksa bunların aksini yapan bir cumhurbaşkanı mı istiyorsunuz. Bence sorulacak sual budur."