1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Çarçur Hükümeti!
Çarçur Hükümeti!

Çarçur Hükümeti!

Çok sayıda kurumu özelleştirdiği halde Türkiye’nin borçlarının AKP döneminde 4 kat arttığını söyleyen DP Bursa milletvekili adayı Prof. Dr. Haydar Baş, "Türkiye’nin şu anda yaşadığı manzara serkeş evladın babasından kalan mirası çarçur etmesine benziyor"

A+A-

DP Bursa milletvekili adayı Prof. Dr. Haydar Baş Başbakan Erdoğan’ın "Kaddafi ülkeyi terketsin" açıklamasını değerlendirdi. Başbakan’ın bu ifadesinin maksadı aşan bir ifade olduğunun altını çizen Prof. Dr. Haydar Baş, "Sen daha dün insan hakları ödülünü gittin bu adamın elinden aldın. Bu adam o gün dünyanın en iyi devlet adamı, şimdi geldin eşkiya diye ilan ediyorsun, defol git diyorsun. Şimdi senin dün söylediğin mi doğru, bugün söylediğin mi doğru?" diye sordu. Konuşmasında Türkiye’de haraç mezat yapılan özelleştirmeleri de değerlendiren DP Bursa milletvekili adayı Prof. Dr. Baş, "Bu iktidar 220 milyar dolar borçla idareyi devraldı. Şu an gelinen nokta 800 milyar üzerinde bir borçtur. Bakınız 4 katı üzerinde borcumuz arttı. Bu kadar kurumlar elimizden çıktı, adama sormazlar mı, bunları ne yaptınız diye?" şeklinde konuştu.

Başbakan maksadını aştı

Başbakan Erdoğan’ın "Kaddafi ülkeyi terketsin" açıklamasını değerlendiren Demokrat Parti Bursa milletvekili adayı Prof. Dr. Haydar Baş Başbakan’ın maksadını aştığını söyledi. Prof. Dr. Baş şöyle konuştu: "Başbakanımızın bu ifadesi bana göre maksadını aşan bir ifade. Sen daha dün insan hakları ödülünü gittin bu adamın elinden aldın. Bu adam o gün dünyanın en güçlü, en iyi, en verimli devlet adamı, şimdi geldin eşkiya diye ilan ediyorsun defol git diyorsun. Şimdi senin dün söylediğin mi doğru, bugün söylediğin mi doğru? Hangisini doğru kabul edersen, o zaman Başbakanın bir tanesi yanlış oluyor. Siyaset adamının bu kadar yanlışı yapabilme şansı yoktur. Böyle bir hak ona verilemez. Sadece orada bunu yapmadı ki, Afganistan’da da aynı yanlışı yaptı. Askerlerimizi oraya gönderdi, Haçlılarla beraber Müslüman avına çıktılar. Irak’ta da aynısını yaptılar, 2 milyon insan şehit edildi. Bunun hesabını Allah’a nasıl verecekler? Şimdi Libya’da da aynısını yapıyor. Önce "nasıl NATO oraya müdahale eder" dedi, ondan sonra NATO’nun merkez üssü İzmir’e alındı. Kısaca Sayın Başbakanımızın bu konularda kendine ait bir davranışı bir tutumu yok. Her halde bazı bölgelerden, etkili kanallardan gelen telefonlar veya haberler onu bu şekilde birbirinin tersi konuşmalar yapmaya mecbur ediyor." 

Devlet kurumları haraç mezat satıldı

Türkiye’de peş peşe özelleştirilen devlet kurumlarının satışından elde edilen gelirin bu kurumların satılması için yapıan harcamayı ancak karşıladığını dile getiren DP Bursa milletvekili adayı Prof. Dr. Haydar Baş şunları söyledi: "KİT’ler Türkiye’nin olmazsa olmaz kurumlarındandı. Devlet bunlardan yılda 70 milyar TL vergi alıyordu. Bu KİT’ler 400’ün üzerinde kurumdu. Telekom, Petkim, Tüpraş, Poaş, Seka, Erdemir, limanlar hatırınıza ne geliyorsa. Bunlar yılda 70 milyar vergiyle devleti ayakta tutuyordu. On binlerce insana iş temin ediyordu. Bunlar özelleştirildikten sonra bu insanlar sokağa döküldü, bu gelirlerden mağdur kaldılar, artı devlette bu vergi gelirlerinden mağdur kaldı. ’Güzel de satıldı parası alındı’ diyenler olabilir. Hayır öyle de olmadı. 38 milyar lira bu kurumların tanıtımı için reklam parası verildi, satıştan da bu kadar para alındı. Sıfıra sıfır elde var sıfır. O zaman sen niye bunları elinden çıkardın? Bana göre bu kadar gaflet olamaz. Benim kanaatime göre iktidarın bu yaptığı yanlışların 12 Haziran seçimlerinde çok ciddi bir karşılığı olacaktır. Türk Telekom’u Araplar’a vermişler, Telsim’i İngilizler’e verdiler, Kuşadası Limanı’nı İsrail’e, İzmir Limanı’nı Hong Konglular’a, Araç muayene işi Almanlar’a, Başak Sigorta’yı Fransızlar’a, İETT garajını Dubaililer’e, Avea’yı Lübnanlılar’a, Petkim’i Ermeniler’e, Tekel’i Amerikalılar’a, Finansbank’ı Yunanlılar’a.. Baktığımız zaman çoğunu ecnebi firmalara verdiler. Sana bana da vermediler. Verdilerse de bünyede bir kıl. Türk milletine düşen de bu. Bana göre bu çok ciddi bir vebaldir. Bu iktidar 220 milyar dolar borçla idareyi devraldı. Şu an gelinen nokta 800 milyar üzerinde bir borçtur. Bakınız 4 katı üzerinde borcumuz arttı. Bu kadar kurumlar elimizden çıktı, adama sormazlar mı, bunları ne yaptınız diye? Bir babanın serkeş bir evladı olur, baba gider servet ona kalır çarçur eder. Bizim Türkiye’nin şuanda yaşadığı manzara buna benziyor."

Demokrat Parti çok farklı

"Vatandaşlarımızın bu seçimde bu olayları görerek çok iyi tahlil etmesi lazım ve buna göre tercihi yapması gerekiyor" diyen Prof. Dr. Haydar Baş konuşmasını şöyle sürdürdü: "CHP’de yeni AKP oldu. MHP’nin de onlardan farkı yok. Hangisinin bu milletin tarımına, hayvancılığına, madenciliğine, ormancılığına ve de içişlerine, dışişlerine çözüm getiren programı, projesi var. Hiç birisinin yok. Benim tezimi alıyor ve diyorlar ki; "doğrudur IMF’den almadık Haydar hocadan aldık." Güzel ama kardeşim, sen sonucu aldın işlemi bilmiyorsun ki. Sonuçta bu kadar para vereceğim diyorsun, Haydar hoca o sonuca gelebilmek için birsürü işlem yaptı. Onun nasıl verilebileceğinin hesabını ortaya koydu. Sen bilemiyorsun ki. Kendilerine güveniyorlarsa bu konuları, istedikleri kanalda, istedikleri zaman, istedikleri yerde biz tartışmaya varız. Milletimiz iki tarafın da farkını görsün. Türkiye’de on tane parti yok. Demokrat Parti ve diğerleri var. Bunu çok iyi bilelim."