1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Çavuşoğlu Rusya ve İsrail'den sonra sıradaki ülkeyi açıkladı
Çavuşoğlu Rusya ve İsrail'den sonra sıradaki ülkeyi açıkladı

Çavuşoğlu Rusya ve İsrail'den sonra sıradaki ülkeyi açıkladı

İşte detaylar...

A+A-

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ilişkilerin en alt seviyede olduğu Mısır ile normalleşme konusunda ‘hazırız’ mesajı verdi.

 

Mısır'la ilişkiler konusunda açıklama yapan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Bazı platformlarda zaten dışişleri bakanı ile ayaküstü de olsa sohbet ediyoruz, görüşlerimizi kendisiyle paylaşıyoruz. Ben şahsen kendim için söylüyorum görüşmeye hazırım." dedi.

 

Bir grup gazeteciye açıklamalarda bulunan Çavuşoğlu, Mısır ile ilişkiler konusunda değerlendirmelerde bulundu.

 

Çavuşoğlu, “Mısır ile bakanlar düzeyinde başından itibaren iletişim içinde olmamız konusunda Cumhurbaşkanımız da aynı şeyleri en az bir yıldır söylüyor. Dolayısıyla New York'ta muhatabım Semih Şükrü ile biz bir görüşme konusunda teyitleşmiştik ama bizim açıklamalarımız sebebi ile onlar bu görüşmeyi iptal ettiler” dedi.

 

YARDIM ETMESEK ÇÖKERDİ

 

“Biz düşüncelerimizi tabi ki söylemeye devam edeceğiz” diyen Çavuşoğlu açıklamalarını şöyle sürdürdü:

 

“Esasen Mısır'ın güvenliği, istikrarı, halkının refahı bizim, Afrika, Ortadoğu ve İslam dünyası için önemlidir. Dolayısıyla güçlü bir Mısır istiyoruz. Körfez ülkelerine soruyorum; Mısır şu haliyle Filistin sorununa katkı sağlayabilir mi? Hayır. Şu haliyle Mısır'da güvenlik var mı? Yok. Bölgenin güvenliğine katkı sağlar mı? Hayır. Ekonomik olarak Mısır güçlü mü? Hayır. Yardım etmesek kısa süre içerisinde çökebilirdi. Bunun sorumlusu Türkiye değil ki. Sorumlusu şu andaki darbe ile işbaşına gelen yönetim.”

 

BİZ AYNI NOKTADAYIZ

 

Özellikle siyasi motifli kararların idam cezaları ve çok sayıda siyasi mahkumun olmasının Mısır'daki kırılganlığı daha da artırdığını söyleyen Çavuşoğlu, “Biz de diyoruz ki, kardeş bir Mısır halkı daha iyisini hakediyor. Mısır yönetiminin de bu hatalarından dönmesi gerekir. Ama bazı sendromlardan dolayı verdiğimiz bu tepkilere karşı aşırı duygusallık, aşırı tepki gösteriyorlar. Biz hiçbir zaman Mısır'la ekonomik ilişkilerimizi azaltmak ya da kesmek için bir tavır da almadık, söylem içinde de olmadık. Tam tersine Mısır ulaşım, ticaret konusunda bazı yanlış adımlar attı. Biz aynı noktadayız. Mısır'ın da bu yanlış adımlardan vazgeçmesini istiyoruz. Esasen attıkları adımda görüyoruz ki Türkiye'yi değil Mısır halkını etkiliyor” diye konuştu.

 

BAKANLAR DÜZEYİNDE OLABİLİR

 

Çavuşoğlu, 'yeni bir randevulaşma olup olmayacağı'na ilişkin şunları söyledi:

 

“Olur. Bazı platformlarda zaten dışişleri bakanı ile ayaküstü de olsa sohbet ediyoruz, görüşlerimizi kendisi ile paylaşıyoruz. Dolayısıyla bundan sonraki süreçte böyle karşılaşmalar olabilir. Görüşmeye de ben şahsen kendim için söylüyorum hazırım. Ekonomi bakanımız da öyle. Önümüzdeki süreçte de bu anlamda bakanlar düzeyinde görüşmeler olabilir.”