1. HABERLER

  2. KARADENİZ HABERLERİ

  3. Çaykara Belediyesi Almanya´da
Çaykara Belediyesi Almanya´da

Çaykara Belediyesi Almanya´da

Çaykara Belediyesi Almanya´da Almanya´nın Dordmund kentinde düzenlenen...

A+A-

Çaykara Belediyesi Almanya'da Almanya'nın Dordmund kentinde düzenlenen 10. Her Yönüyle Trabzon etkinliklerinin açılışı yapıldı.

Almanya'nın Dordmund kentinde düzenlenen 10. Her Yönüyle Trabzon etkinliklerinin açılışı yapıldı. Etkinliğe Çaykara Belediyesi katıldı.Açılan Standa ilgi büyük oldu.

Açılışa Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, Trabzon Milletvekilleri Ayşe Sula Köseoğlu, Adnan Günnar, Muhammet Balta, Salih Cora, Haluk Pekşen, CHP Genel Başkan Yardımcısı Akif Hamzaçebi, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Dordmund Belediye Başkanı Ullrich Sierau, Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, Trabzon eski milletvekili ve bakanı Faruk Özak, KTÜ Rektörü Süleyman Baykal, Çaykara Belediye Başkanı Hanefi Tok ,TTSO Başkanı Suat Hacisalihoğlu, AK Parti Trabzon İl Başkanı Haydar Revi ,Çarşıbaşı Belediye Başkanı Coşkun Yılmaz, Köprübaşı Belediye Başkanı Ahmet Teke, Sürmene Belediye Başkanı Rahme Üstün, Arsin Belediye Başkanı Erdem Şen, Akçaabat Belediye Başkanı Şefik Türkmen, , Of Belediye Başkanı Salim Salih Saralioğlu, Vakfıkebir Belediye Başkanı Muhammet Balta, Araklı Belediye Başkanı Recep Çebi de protokolde yer alırken Trabzon'da ve Dordmund'dan sivil toplum örgütleri temsilcileri de protokolde yerini aldı. 

Açılış konuşmalarında Dordmund Belediye Başkanı Ullrich Sierau, “Trabzon ve Dordmund arasındaki bağı güçlendirdik. Bu programın burada yapılması beni gururlandırdı ve onurlandırdı” derken ardından kürsüye çıkan Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu şunları söyledi; “Bu etkinliklerde Trabzon insanı sevgisiyle yeşillik ve mavinin harikulade tablosuyla birlikte kendisini hem Dortmund'da hem Almanya'ya da tanıtmaya devam edecektir. İki şehir arasında büyük lojistik hat oradan İran-Afganistan hattına bir lojistik hatına dönüşmeyi karşılıklı hareket etmeyi hedefleyecektir.”

Eski Bakan Faruk Özak ise, “İlk defa yapıyoruz ve büyük bir organizasyon yapıyoruz.  Burada amcalarımızın teyzelerimizin alın terleri var. Birinci nesil işçi olarak geldi. İkinci nesil iş veren doktor siyasetçidir. Türk artık Avrupa'da vardır. Bizi buralara gelmemizi sağlayan büyüklerimize teşekkürlerimizi sunuyorum. Bunu Avrupa'da yapma cesaretini gösterdik.”diye konuştu.

TBMM Başkanvekili CHP Milletvekili Akif Hamzaçebi de, “Dünya kenti Trabzon ilk kez bu kadar büyük bir organizasyonu Dortmund'da yaptı. Dortmund da Trabzon'un bir rengi var. Trabzon'da Dortmund'da spor şehridir. Bu dostluğun burada kalmamasını buradan daha da devam emesini istiyorum. Kentlerin yarışında bu dostluk takdire şayandır. Bundan daha güzel bir kardeşlik barış olabilir mi? İnsanlığın bu barışı ve kardeşliği kurtaracaktır. Buraya gelen sadece Dortmund'da yaşayan dışarıdan gelen hemşerilerimizin buluşma yeri değil Alman kardeşlerimizinde buluşma yeri olsun diliyorum” diye konuştu.