1. HABERLER

  2. KARADENİZ HABERLERİ

  3. Çaykara´ya Okul Öncesi Kur´an Kursu
Çaykara´ya Okul Öncesi Kur´an Kursu

Çaykara´ya Okul Öncesi Kur´an Kursu

Çaykara İlçemizde herkesten büyük destek...

A+A-

 Çaykara İlçemizde herkesten büyük destek gördüklerini ifade eden Esnaf Mehmet Sami Nuhoğlu katkısı olan herkese ayrıca teşekkür etti.

Trabzon Eğitiminin Lider İlçesi Çaykara'da böyle bir Kur'an Kursuna ihtiyaç duyulduğunu ifade eden Mehmet Sami Nuhoğlu Mevlanın kendilerine böyle bir fırsat tanıdığını ve kendilerinin de Çaykara'ya böylesine güzel ve anlamlı bir Eğitim Yuvası kazandırabilmenin mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti.

 

Eğitim alanındaki atılımlarının ve yararlı çalışlmalarının bun dan sonra da devam edeceğini ifade eden Mehmet Sami Nuhoğlu Eğitimde Lider İlçe olan Çaykara İlçemizde bundan sonra da Eğitim adına örnek çalışmaların devam edeceğini ifade etti.

 

OKUL ÖNCESİ NEDEN ÖNEMLİDİR?

 

Bir çok Anne babaya bu soruyu sorduğunuzda hepsinden farklı cevaplar alırsınız kuşkusuz.Acaba çocuk eğitimi ne zaman başlar? Ya da Okul Öncesi Eğitimi çocuklarımız için ne kadar gereklidir?

 

Öncelikle bir Eğitimci olarak şunu açık yüreklilik ile ifade etmek isterim.Okul Öncesi Eğitim Çocuğumuz için kesinlikle gereklidir.Ve de Çocuklarımızı ne kadar erken yaşta Profesyonel Eğitimcilerin eline verebilirsek Çocuğumuzun geleceği açısından o kadar önemlidir bana göre.

 

Belki bu gün öyle anne baba yok ama örneğin bundan 20-30 yıl önce insanlarımıza Çocuk Eğitimi ne zaman başlar diye sorsanız büyük bir bölümüğnün sizlere vereceği cevap şu olurdu sanırız."Çocuk Eğitimi Okulda Başlar"

 

Oysa Çocuk Eğitiminin /80'ini 0-6 yaş grubunda tamamlıyor Sevgili Çaykara Gündem Dostları.Yani Okul Öncesi ve Ana Sınıfları Çocuklarımızın yaşantılarının bizlere göre en önemli bölümünü oluşturuyor.

 

Okul Öncesi Eğitim Kurumları Toplumun Temel Yapı Taşını oluşturan sevgi,saygı,hoşgörü,dayanışma,iş bölümü sorumluluk ve sosya çevre gibi bir çok temel kavramın şekillendiği ve çocuklarımız tarafından yaşam şekli olarak benimsendiği en önemli dönemdir.

 

Şunu biliyor musunuz Sevgili Çaykara Gündem Dostları...3 Yaşına kadar Çocuğumuzun Beyninin yetişkinler olarak bizim beynimizden 2.5 kat daha fazla çalıştığını,3 ile 6 yaş arasında ise çocuklarımızın beyninin bir profesörün beyninden 2 kat daha fazla çalıştığını biliyor muyuz?

 

Şimdi gelin maddeler halinde sizlere Çocuğumuzun Okul Öncesi gelişiminin ne kadar önemli olduğunu sıralamaya çalışalım.

 

1-Çocukta Zeka gelişiminin /80'i 7 yaşına kadar tamamlanır ve öğrenme becerisi bu yaşta gelişir.

 

2-Çocuğumuzun Grup İçerisine katılması,sağlıklı ilişkiler kurması,kültürel değerlerine sahip çıkması,sosyalleşmesi, gibi olgular Okul Öncesinde gelişir.

 

3-Bu dönemdeki sapma ve olumsuzluklar çocuğumuzun bütün yaşamını etkiler.

 

4-Farklı kültür ortamlarından ve ailelerinden gelen çocuklar ortak bir yetişme ortamına okul öncesi eğitim kurumlarında ulaşır.Çocuklar kendine güven duygusunu bu kurumlarda kazanmaya başlar.

 

5-Dilini doğru,yanlışsız ve güzel konuşma özelliğini bu yaşlarda kazanır.Toplumu,çevreyi,evreni ve insan davranışlarını bu yaşlarda tanımaya başlar.

 

6-Nesneleri,eşya ve varlıkları,temel bir takım becerileri davranışları,olumlulukları ve olumsuzlukları öğrenmeye başlama yaşı 4-6 yaşları arasındadır.

 

7-Aile içi desteğin ntek başına yetmediği çocuğun kendi yaşıtları ile birlikte olabileceği bedensel ve zihinsel gelişimlerini sağlıklı biçimde sürdürebilecekleri bir ortam olduğu için bana göre Okul Öncesi Eğitimin Zorunlu olması gerekir.