1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Cenaze töreninde BDP’liler güvenliği sağlayacak!
Cenaze töreninde BDP’liler güvenliği sağlayacak!

Cenaze töreninde BDP’liler güvenliği sağlayacak!

Geçen hafta Paris’te öldürülen 3 PKK’lının cenazesi için BDP’li yöneticiler provokasyona karşı önlem almaya çalışıyor.

A+A-

Geçen hafta Paris’te öldürülen 3 PKK’lının cenazesi için BDP’li yöneticiler provokasyona karşı önlem almaya çalışıyor. Barış sürecini etkileyecek olayların gerçekleşmemesi için 3 bin BDP’li görevli kolluğu takarak güvenliği herhangi bir olumsuzluk olmamasını sağlayacak.

Yılbaşı arifesinden bu yana İmralı ile yürütülen diyalogun Kürt sorununda kalıcı bir barışı sağlayıp sağlamayacağını tartışan Türkiye, Paris’ten gelen sarsıcı cinayet haberlerinin ardından bugün ‘barış sürecinin’ bundan sonraki yönünü tayin edecek olan Diyarbakır’daki cenaze törenlerine kilitlenmiş durumda. Diyarbakır, tedirginliğini umutla bastırmak isteyen yepyeni bir hevesi yakalamış gibi görünüyor. Hemen herkeste bugüne dair bir korku içten içe hissedilse de diller “barış, umut, süreç” sözcükleriyle konuşmayı tercih ediyor.

‘Polis uzak duracak’

BDP’nin 3 bin kişiyle yürüyüşün ve cenaze töreninin güvenliğini sağlayacağını belirten BDP’liler, polisin yaklaşmaması halinde kitlesel bir çatışma çıkmayacağını ısrarla söylüyor. BDP Diyarbakır İl Başkan Yardımcısı Ahmet Gezer, dün BDP’li yöneticiler ile Büyükşehir Belediyesi yetkililerinin Emniyet’e giderek yaptıkları görüşmeye ilişkin bilgi verirken, “Devletin yaklaşımını iyi görüyoruz. Emniyet yetkilileri bu görüşmelerde cenaze töreninin huzur içinde yapılması için yardımcı olacaklarını söylediler. Güzergah belirlenmesi, ‘şuradan yürüyün, buraya girmeyin’ gibi bir dayatma içinde olmadılar. Bizim anladığımız cenaze töreni ve yürüyüş sırasında da kitleye yakın olmayacak” dedi.

Yürüyüş 10:00’da

Özel Bağlar Hastanesi’nden saat 10.00’da alınacak üç cenaze, bütün gece onların başında nöbet bekleyen kadınların omuzlarında Diyarbakır Batıkent Meydanı’na getirilecek. Yürüyüş sırasında ve meydanda 3 bin BDP’li görevli kolluğu takarak güvenliği sağlayacak.

AK Parti binasına koruma

BDP’liler, meydana bakan AK Parti ilçe teşkilatı binasının da partililer tarafından özellikle koruma altına alınacağını belirtti.

Tören öncesi ‘ateşkes’ çağrısı

Diyarbakır dün tüm gün cenaze törenine hazırlandı. Batıkent Meydanı’nda yapılacak cenaze törenine on binlerce kişinin katılması bekleniyor. Büyükşehir Belediyesi’ne ve alt kademe belediyelerine ait iş makinaları dün alanı cenaze töreni için elverişli hale getirmeye çalıştı. Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, cenaze töreninin yapılacağı meydandaki çalışmaları denetlerken yaptığı açıklamada “iki taraflı ateşkes” çağrısında bulundu.