1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Cennetin anahtarı erkeklerin elinde…
Cennetin anahtarı erkeklerin elinde…

Cennetin anahtarı erkeklerin elinde…

Gülşah Yıldırım yazdı...

A+A-

Cennetin bir anahtarı da erkeklerin elinde… Bunu ben söylemiyorum. Yüce Allah’ın kitabı, Hz. Peygamberimizin hadisleri söylüyor. Nasıl olduğunu merak ediyorsanız yazıyı sonuna kadar sabırla okuyun…

 

İlk olarak Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk kadınıyla ilgili önemi yadsınamaz sözleri…

 

“Dünya’da hiçbir milletin kadını, milletini kurtuluşa ve zafere götürmekte, Anadolu kadınından daha fazla çalıştım diyemez.”

 

Bu sözler Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’e ait. Söylediklerinde mübalağa yok. Zira Kurtuluş Savaşı’nın en önemli aktörlerinden biri de Türk kadını idi. 2016 yılında ulusal ve yerel gazetelere 317'si silahlı toplam 397 kadın cinayet olayı yansıdı. Cinayetlerde toplam 367 kadın ve aile bireyi öldürüldü. 109 kadın ve aile bireyi de yaralandı. Son yıllarda ülkede kadına verilen değer hak ettiği yeri bulmadı. Yine de umudumuz var!

 

Atatürk’ün dediği gibi “Ey kahraman Türk kadını, sen yerde sürünmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın.”

 

Türkiye'de 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü

 

Türkiye'de 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ilk kez 1921 yılında “Emekçi Kadınlar Günü” olarak kutlanmaya başlandı. 1975 yılında ve onu izleyen yıllarda daha yaygın, ve yığınsal olarak kutlandı, kapalı mekanlardan sokaklara taşındı. “Birleşmiş Milletler Kadınlar On Yılı” programından Türkiye'nin de etkilenmesiyle, 1975 yılında “Türkiye 1975 Kadın Yılı” kongresi yapıldı. 12 Eylül Darbesi'nden sonra cunta yönetimi tarafından dört yıl süreyle herhangi bir kutlama yapılmasına izin verilmedi. 1984'ten itibaren her yıl çeşitli kadın örgütleri tarafından “Dünya Emekçi Kadınlar Günü” kutlanmaya devam edilmektedir.

 

PEKİ NEDEN 8 MART?


 

Elbette Kadınlar Günü deyip de bunu 1 güne sığdırmak gibi bir amacı kimsenin yok. Kadın her gün kadındır. Peki kadınlar hakettiği değeri görüyor mu? Kesinlikle hayır! Değer gören, hakkı verilen, mutlu olan, hakettiği gibi yaşayan kadınlar yok mu? Elbette var. Ancak bunlar maalesef azınlıkta. Oysa bütün kadınlar kaliteli bir hayat yaşamayı hak eder. Yukarıda da paylaştığım gibi 2016 yılında 397 kadının cinayete kurban gitmiş olması, hem toplum hem de devlet bazında kadın haklarının korunamadığı gerçeğini gözler önüne seriyor. Tacize uğruyor kadın, tecavüze uğruyor kadın, dayak yiyor kadın, işkence görüyor kadın, damga yiyor kadın, kabul görmüyor kadın, öldürülüyor kadın!

……………

Oysa Peygamberimiz Hz. Muhammed (S.A.V) “Kadınlarınızın da sizin üzerinizde hakları vardır.” buyurarak daha 7. yüzyılda 124 bin müslüman hacı namzedine karşı, kadınların haklarını ilk olarak açıklamışlardır. İşte dinimizin kadın ve kadın haklarına bakışı…

 

“Cennet anaların ayakları altındadır”

 

“Allah sizden; kadınlara karşı iyi ve hayırlı olmanızı ister; çünkü onlar, sizin analarınız, kızlarınız veya teyzelerinizdir."

 

“Kadınlarınızla iyi geçinin; eğer onlardan hoşlanmadı iseniz bile!..Olabilir ki bir şey, sizin hoşunuza gitmez de, Allah onda bir çok hayır takdîr etmiş bulunur."

 

Abdullah ibn Mes’ûd, Hz. Muhammed’e(a.s), kiminle beraber bulunması, kime hizmet etmesi gerektiğini sorunca Hz. Muhammed, üç kez “Annen’e” dedikten sonra, “Baban’a”, demiştir. (Buhârî, Edeb: 2; Müslim, Birr: 1)

 

(Hanımının kötü huylarına katlanan erkek, belalara sabreden Hz. Eyyüb gibi mükafatlara kavuşur. Kocasının kötü huyuna sabreden kadın da, Hz. Asiye gibi sevaba kavuşur.) [İ.Gazali]

 

(Çarşıdan aldığı şeyleri, erkek çocuklardan önce kız çocuklarına verene, Allahü teâlâ rahmetle nazar eder. Allahü teâlâ rahmetle nazar ettiğine de azap etmez.) [Harâiti]

 

(Hanımının haklarını ifa etmeyenin; namazları, oruçları kabul olmaz.) [Mürşid-ün-nisa]

 

Kızını sevindireni Allahü Teala Cennet’le sevindirir. O kimse kurtulur. (Şir’a 451)

 

(Kızı veya kız kardeşinin geçim veya başka sıkıntılarına katlananı, Allahü teâlâ Cennete koyar.) [Hakim, Harâiti]…

 

Ne mutlu annesine, kız kardeşine, karısına ve kızına güzel ve adaletli davranan, hakkını gözeten, koruyup kollayan, incitmeyen, öldürmeyen erkeğe… Ne mutlu ki Yüce Allah’ın bildirdiğine göre cennetin bir anahtarı onların elinde…