1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Cephanelik Patlamasında Kahreden Detay!
Cephanelik Patlamasında Kahreden Detay!

Cephanelik Patlamasında Kahreden Detay!

Askerlerin parçalanmış cesetleri, 1,5 kilometrelik bir alana yayılmış....

A+A-

Cephanelikteki patlamanın etkisiyle şehit askerlerin parçalanmış cesetleri, 1,5 kilometrelik bir alana yayılmış.Afyonkarahisar'daki Şehit Uzman Çavuş Mete Saraç Kışlası'nda dün akşam saatlerinde meydana gelen ve 25 askerin şehit olduğu patlama ile ilgili konuşan Afyon Cumhuriyet Başsavcısı Adem Yazar, patlamanın yaşandığı yerde dehşet bir tablonun ortaya çıktığını söyledi.

 


Başsavcı, patlamanın etkisi ile cesetlerin 1,5 kilometrelik bir alana yayılmış olabileceğini söyledi. Patlamadan hemen sonra olay yerine gittiklerini söyleyen Yazar, "İlk gittiğimiz sırada kışlaya girmek mümkün değildi. Yangın da çıkmıştı. Çevredeki otluk alanlarda yangın vardı. Gece olduğu için yangına da müdahale edilemedi. Patlamamış mühimmat korkusu da vardı. Elektrikler kesilmişti" dedi.

 

"BİR TEK BETON PARÇALARI KALMIŞTI"

 

Günün ışıması ile birlikte olayın dehşetinin ortaya çıktığını söyleyen Yazar, kışlada ilk incelemelerde bulunan ekibin içinde yer aldı. Patlamanın şiddeti ile bir tek beton parçalarının kaldığını söyleyen Yazar, şu bilgileri paylaştı:

 

"SAVRULAN CESETLERİ TOPLADILAR"

 

"Olayın yaşandığı yer, cephaneliğin olduğu alan. Bu alan, askerlerin bulundukları kışlaya 1 kilometre mesafede. Askerler, mühimmat tasnifi için kamyon ile olay yerine getirilmiş. Tasnifin yapıldığı sırada bu patlama meydana gelmiş. Patlamanın etkisi ile askerlerin cesetleri ve oradaki patlamış mühimmat 1,5 kilometrelik bir alana yayılmış durumda. Çok acı bir görüntü vardı. Ben daha çok cephaneliğin olduğu bölgede incelemede yaptım. Arazi arama tarama işlemi yapan ekipler alana savrulan ceset parçalarını topladı"

 

"DNA TESTLERİ BİRKAÇ GÜN SÜREBİLİR"

 

Toplanan ceset parçalarının tek-tek poşetlere konulduğunu söyleyen Başsavcı Yazar, söz konusu işlerin bugün bitebileceğini söyledi. Ceset parçaları üzerinde Ankara'da yapılacak DNA testleri sonrası hangi cesedin kime ait olduğunun belirlenebileceğini söyledi. Başsavcı Yazar, söz konusu işlemin birkaç gün sürmesini beklediğini ifade etti.

 

"BİLİRKİŞİLER AÇIKLAYACAK"

Olayın neden meydana geldiği konusunda henüz net bir yanıtın olmadığını söyleyen Başsavcı Yazar "Bu konuda çok yönlü soruşturma yapılıyor. Hem bizim, hem askeri savcılığın, hem de Genelkurmay'ın disiplin soruşturması sürüyor. Olay ile ilgili onlarca kişi inceleme yapıyor. Bir yandan kriminal ekipler delil topluyor, bir yandan bomba uzmanı ekipler çalışma yürütüyor. Orada ne yaşandığını bilemiyoruz. Konu teknik bir konu... El bombası hangi hallerde patlar, el bombası kendi kendine patlar mı? Çeşitli tip bombalar var, bir saldırı tipi bir savunma tipi... Bunlar teknik konular. Bazı bombaların fünyeleri üzerlerinde bulundu, bazı fünyeler dışarıda bulundu. Bunu bilirkişiler açıklayabilir" dedi.

 

"DIŞARIDAN MÜDAHALE MÜMKÜN GÖRÜNMÜYOR"

Başsavcı Yazar, sabotaj ihtimali ile ilgili soruya ise "Dışarıdan bir müdahale olmuş olabileceğini düşünmüyorum. Böyle bir müdahale mümkün görünmüyor" cevabını verdi.