1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Çevre Bakanı'ndan korkutan deprem açıklaması!
Çevre Bakanı'ndan korkutan deprem açıklaması!

Çevre Bakanı'ndan korkutan deprem açıklaması!

Çevre Bakanı'ndan korkutan deprem açıklaması!

A+A-

Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki, uzmanların İstanbul'da 2030 yılına kadar bir deprem beklediğini şiddetinin ise 7 - 7.5 olarak beklendiğini söyledi.

 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki, ömrünü tamamlayan 4 fay hattının her an patlayabileceği konusunda uyararak kentsel dönüşümün hızlanması gerektiğini söyledi.

 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, belli aralıklarla depreme neden olan 4 adet fay hattının ömrünü doldurduğunu, dolayısıyla yeni bir depreme sebebiyet vermeye hazır olduklarını söyledi.

 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Habertürk TV'de Aysun Torun'un sorularını yanıtladı. Deprem ile ilgili olarak çarpıcı mesajlar veren Özhaseki, şunları söyledi:

 

"Türkiye topraklarının yüzde 42'si deprem riski altındadır. 1999 sonrası yapılan binaların biraz sağlam olduğunu kabul ediyoruz. 1999'da yönetmelik değişikliği var. Yeni binalar biraz sağlam. 5 milyon civarında. 1999 öncesi 15 milyon stok var. Bunların en az yarısı riskli. Yani 6-7 miyon binanın yenilenmesi, sağlam hale gelmesi gerekli. Özellikle en büyük risk İstanbul'da. 4 Fay kırığı var. Dördününde zamanı dolmuş. Fay kırıklarının hepsi her an patlayabilir. Bilim adamlarının görüşü şu 2030'a kadar İstanbul'da büyük ihtimalle deprem olur. 2050 diyenler azınlıkta. Büyük çoğunluğu 2030'u işaret ediyor. Deprem kesin. 7 ile 7.5 arasında şiddeti olacak"

 

NERELER ÇOK RİSKLİ?

 

"Deniz kenarları. Kartal'dan başlayarak Beykoz'a doğru, Sarıyer'den başlayarak Avcılar'a ve Büyükçekmece'ye doğru, özellikle birkaç katın üzerinde olanlar riskli gözüküyor. 1999'dan önce yapılanlar. Bunun için çok hızlı olarak kentsel dönüşümün uygulanması lazım. Bunu yapacak olanlar belediyeler. Projelerini getiren belediyelere yardımlarımız oluyor. Bazı belediye başkanı arkadaşlarımız hiç aldırış etmiyor. Vatandaşlarımızın üzerine düşen görev; binalarının ölçümünü yaptırmak. Belediye başkanı arkadaşlar vatandaşlarımızı zorlasınlar. Projeleri bize getirsinler."