1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Çeyrek altınla yarışıyor!
Çeyrek altınla yarışıyor!

Çeyrek altınla yarışıyor!

Kış boyu ona muhtacız ama…

A+A-

Hemen hemen her şeyi vuran zamlar, maalesef ıhlamuru da vurdu!

Tezgahlarda 180 lira kilogram fiyatıyla hala küçük altınla yarışır konumda satışa sunulan ıhlamura bütçe ayırmayan tüketiciler, alternatif kış çaylarına yöneldi.

Vatandaşlar, fiyatıyla "cep yakan" ıhlamur yerine alternatif kış çaylarını tercih etmeye başladı.

Tüm Aktarlar ve Baharatçılar Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiricileri Derneği (TABDER) Başkanı Ayhan Ercan, yaptığı açıklamada, geçen aylarda talebin yoğun olması nedeniyle ıhlamurun kilogram fiyatının çok yükseldiğini ve genel tüketicinin bu ürünü alamadığını belirtti.

Karaborsacılardan kaynaklanan ıhlamur fiyatındaki artışın ardından başlayan ithalatın fiyatlarda 20 liraya kadar düşüş sağladığını anlatan Ercan, bazı bölgelere bu indirimlerin yansımadığını ancak fiyatlardaki düşüşün devam etmesini beklediklerini bildirdi.

Vatandaşların ıhlamuru artık tercih etmediğini anlatan Ercan, şunları söyledi:

"Zaten bu ithalat geldikten sonra ve haberler çıktıktan sonar fiyatlar gerilemeye başladı. Bunun paniğini yaşıyor satıcılar. İthalat devam ediyor. Daha da geliyormuş ürün, en son dün 25 ton geldiğini duydum. İthalat Balkan ülkelerinden yapılıyor, ıhlamur oralardan geliyor. Bu çıkan haberlerden sonra tüketici bilinçlendi. Ihlamur talebi çok az. Eğer bu şekilde talep azlığı devam ederse ve ithalatta sürerse bu iş çok tersine gider ve fiyatlar geçen seneden daha aşağı düşer diye düşünüyoruz."

Ercan, ithalatın köylüye zarar verebileceğini fakat genel tüketici için bu durumun şart olduğunu, vatandaşın daha ucuz alış veriş yapabileceğini söyledi.

Aktar Mehmet Uyanık ıhlamur yerine vatandaşın başka bitkilere yöneldiğini söyledi

Ihlamurun kilogram fiyatının 180 lira olduğunu, bu yüzden vatandaşların büyük kısmının tercih etmediğini ifade eden Uyanık, "Vatandaşın da çok fazla talebi yok hele bizim hiç yok. Fiyatlar 180 lira. Gelen insanlara kış çayını tavsiye ediyoruz, ıhlamuru soranlar arkasına bakmadan gidiyor. Burada bir iki tane stokçu para kazanma adına, insanları sömürme adına hareket ediyorlar. Biz karar alırsak satmayacağız diye vatandaş da bu konuda bilinçli olursa yarın fiyatlar yarı yarıya düşecektir" değerlendirmesinde bulundu.