1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Ceza infaz kurumları kanunu yenileniyor
Ceza infaz kurumları kanunu yenileniyor

Ceza infaz kurumları kanunu yenileniyor

Adalet Bakanlığı tarafından yeni düzenlenme çalışmaları devam eden ceza infaz kurumları yasa tasarısında bir çok yenilik yapılması düşünülüyor.

A+A-

Adalet Bakanlığı tarafından yeni düzenlenme çalışmaları devam eden ceza infaz kurumları yasa tasarısında bir çok yenilik yapılması düşünülüyor. Yeni tasarıda İmralı’da dahil olmak üzere tüm cezaevlerinde geçerli olacak uygulamalar arasında dış güvenliğin Adalet Bakanlığı’na devredilmesi en önemli madde olarak dikkat çekiyor.

İMRALI Cezaevi’nde hükümlü bulunan Abdullah Öcalan ile MİT yetkililerinin görüşmesi sürerken hükümetten çarpıcı bir tasarı geldi. “Ceza İnfaz Kurumları Güvenlik Hizmetleri Kanunu Tasarısı” TBMM’ye sevk edildi. Tasarıya göre İmralı dahil tüm cezaevlerinin dış güvenliği 5 yıl içinde jandarmadan Adalet Bakanlığı’na devredilecek. Böylece daha önce bordo berelilerin jandarmaya dış güvenlik hizmetlerini devrettiği İmralı’dan asker bütünüyle çıkacak. Dış güvenlik görevlileri için 28 bin kadro açılacak.

Adalet Bakanlığı’na bağlı dış güvenlik görevlileri, nakillerden sorumlu olacak, arama, firar, isyan, direniş gibi hallerde cezaevine girerek asayişi sağlayacak. Gerektiğinde zor kullanabilecek, silah taşıyabilecek. Duruşmalara mahkumları dış güvenlik getirecek. Yargılanan subayların nakillerini de dış güvenlik sağlayacak. Dış güvenliğe firarileri yakalama yetkisi de tanınacak.

Ziyaretler kaydedilecek

Tasırıya göre hükümlülerin ziyaretçileri ile görüşmeleri, sesli ve görüntülü olarak kaydedilebilecek. Kayıtların usul ve esasları yönetmelikle belirlenecek. Bu düzenlemenin özellikle Abdullah Öcalan’ın BDP’liler ve yakınlarıyla yapacağı görüşmelerde yapılacak kayıtların hukuki zemini olmasını sağlamak için yapıldığı değerlendirildi.