1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. CHP 17 Aralık yolsuzluk raporunu açıkladı
CHP 17 Aralık yolsuzluk raporunu açıkladı

CHP 17 Aralık yolsuzluk raporunu açıkladı

CHP’nin Dış İlişkiler raporunda, AK Parti’nin yolsuzluk ve rüşvet operasyonuna müdahale ettiği belirtildi. ABD ve AB’nin bu nedenle tepkili olduğu ve Türkiye’nin sıkıntı yaşayacağı kaydedildi.

A+A-

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplanan Parti Meclisi’ne (PM) sunulan CHP Dış İlişkiler Raporu’nda, rüşvet ve yolsuzluk operasyonuna hükümetin müdahalesi nedeniyle Türkiye’nin sıkıntı yaşayacağı belirtildi. Raporda, “AKP Hükümeti’nin 17 Aralık’ta başlayan yolsuzluk operasyonuna karşı takındığı tutum ABD’de tepkiyle karşılanmaktadır.

Başbakan Erdoğan’ın ABD Büyükelçisi’ni istenmeyen adam ilan etmekle tehdit etmesi iki ülke arasındaki ilişkileri soğutmuştur. Anlaşılmaktadır ki ABD yönetimi, yürütme ve yargı arasındaki savaşı dikkatle izlemekte ve Başbakan’ın otoriter tutumu karşısında endişeye kapılmaktadır. Gelişmeler, Suriye ve Çin füzeleri nedeniyle zaten gerilmekte olan Türkiye-ABD ilişkilerini daha kötü bir noktaya taşımıştır” denildi.

RAPORDA ENDİŞE İZİ

Raporda, AB’nin de yargıya müdahale ve internet yasaklarına tepki gösterdiği belirtilerek, “Yolsuzluk operasyonu kapsamında hükümetin yargıya müdahale etmesi ve internet yasaklarını da kapsayacak biçimde giderek otoriterleşmesi, AB çevrelerinde büyük endişe oluşturmuştur. Bu konunun İlerleme Raporları’nda yer almasına kesin gözüyle bakılmaktadır. Hükümetin, demokrasilerin vazgeçilmezi olan güçler ayrılığı ilkesini her geçen gün aşındırması Türkiye’yi AB’ye tam üyelik hedefinden uzaklaştırmaktadır” uyarısı yapıldı.

CHP’nin Fatih adayı Sabri Erbakan

Kılıçdaroğlu başkanlığında toplanan Parti Meclisi’nde, Adana Belediye Başkan adayı Yıldıray Arıkan olarak belirlendi. Kılıçdaroğlu’nunmemleketi Tunceli’de Hızır Bahtiyar Aytaç aday gösterildi. PM’de İstanbul’daki 21 ilçenin de adayı tespit edildi. Fatih belediye başkan adayı eski başbakanlardan Necmettin Erbakan’ın yeğeni Sabri Erbakan oldu. Esenyurt’ta eski belediye başkanlarından Gürbüz Çapan aday gösterildi

KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ