1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. CHP 48 maddeye hayır demeyecek
CHP 48 maddeye hayır demeyecek

CHP 48 maddeye hayır demeyecek

CHP Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplanan MYK’da Başbakan Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerde muhalefet partilerine yaptığı 48 maddenin bir an önce yürürlüğe sokulması konusu yaklaşık 2 saatlik bir toplantıda tartışıldı.

A+A-

 Toplantıda AKP’li Mehmet Ali Şahin’in gündeme getirdiği “48 maddeyi geçirelim tutuklu milletvekili sorunu çözülsün” açıklamaları da değerlendirildi.

“Hayır” demeyecek

Edinilen bilgiye göre CHP kurmayları, tutuklu milletvekilleri konusunun kendileri açısından “hassas” bir konu olduğunu kabul ederek, “Anayasa’da bu 48 maddede zaten uzlaştık. Bunun şimdi ek bir pazarlığa dönüşmesi doğru değil. 48 maddeyi Başbakan Erdoğan referandumdan çekindiği ve referanduma götürme zeminini kaybettiği için gündeme getirip ‘Özgürlükçü iktidar’ imajını tazelemeye çalışıyor” değerlendirmesi yaptı. MYK’da 48 madde Meclis’e geldiği takdirde “hayır” denilmemesi görüşü ağırlık kazanırken, “AKP Meclis’te bu 48 maddeyi bir gece yarısı operasyonu ile değiştirmeyeceğini ve komisyonun uzlaşma metnine sadık kalacağını da beyan etmeli” yorumu da yapıldı.