1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. CHP anayasa ihlali yapıyor
CHP anayasa ihlali yapıyor

CHP anayasa ihlali yapıyor

Bakan Fikri Işık,CHP'yi eleştirdi.

A+A-

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, "Şu anda Cumhuriyet Halk Partisi'nin yaptığına bakarsanız aslında açıkça anayasa ihlali yapıyor. Bir taraftan hukuken açıkça anayasa ihlali yapıyor, diğer taraftan da ortaya çıkan millet iradesini tanımadığını aslında bütün her tarafa göstermiş oluyor." dedi.

 

AK Parti Kocaeli İl Başkanlığını ziyaret eden Bakan Işık, burada yaptığı konuşmada, 16 Nisan'da Türkiye'nin önemli bir hükümet sistemi değişikliği için sandığa gittiğini belirterek, Türkiye'nin demokratik bir atmosferde ciddi bir kampanyaya sahne olduğunu söyledi.

 

Gerek bu değişikliği savunan, gerekse bu değişikliğin karşısında duran diğer siyasi parti ve grupların sonuna kadar özgürce fikirlerini ifade etme  imkanı bulduğunu vurgulayan Bakan Işık, "Türkiye aslında demokratik olgunluğunu  bir kez de bu halk oylaması vesilesiyle bütün dünyaya gösterdi. Halk oylamasında  gerek evet çıkması için gerek hayır çıkması için herkes özgürce kampanyasını  yürütme imkanı buldu. Dolayısıyla burada Türkiye demokratik olgunluğunu bir kez  daha dünyaya göstermiş oldu." ifadesini kullandı.

 

Bakan Işık, her iki tarafında da bu kampanya süresince çok yoğun  çalışmalar yaptığını işaret ederek, "Ama 16 Nisan'da sonuçta halkımız sandığa  gitti ve tercihini ortaya koydu. 16 Nisan'da ortaya konulan tercih  Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne geçilmesini onaylayan, yani 'Evet' yönünde  bir tercihtir. Bu herkes için bağlayıcıdır. Demokrasilerde beşeri anlamdaki en  büyük güç milli iradedir. Milletin iradesidir, milletir. Dolayısıyla herkesin bu  noktada sonucu kabullenmesi ve ortaya konan millet iradesine saygı duyması gerek.  Millet iradesini kabullenmemek, millet iradesini mahkemelere taşımak demokratik  bir ülkede asla kabul edilebilecek bir durum değildir." diye konuştu.

 

"Cumhuriyet Halk Partisi açıkça Anayasa ihlali yapıyor."

 

Anayasanın 79. maddesi hatırlatan Bakan Işık, şöyle devam etti:

 

"Anayasanın 79. maddesi çok açıktır, 'Yüksek Seçim Kurulu kararları  kesindir. Bu kararlara yönelik herhangi bir merciye başvuruda bulunamaz' diyor.  Şu anda Cumhuriyet Halk Partisi'nin yaptığına bakarsanız aslında açıkça anayasa  ihlali yapıyor. Bir  taraftan  hukuken açıkça anayasa ihlali yapıyor, diğer  taraftan da ortaya çıkan millet iradesini tanımadığını aslında bütün her tarafa  göstermiş oluyor. Elbette Cumhuriyet Halk Partisi'ni destekleyen, cesaretlendiren  birtakım iç ve dış mihrakların olduğunu görüyoruz. Anayasanın bu kadar açık hükmü  varken, Cumhuriyet Halk Partisi'nin bu şekilde hareket etmesinin altındaki bana  göre gerçek sebep, kendi iç tartışmalarını engellemek, kendi içlerinde genel  başkanlarına yönelik oluşacak veya oluşan, alttan alttan oluşan tartışmayı kesmek  niyetidir. Ancak bunu engellemenin başka yolları varken, millet iradesini  tartışmaya açmak ve Türkiye'ye seçimlerin üzerine bir gölge düşürme gayreti  içerisinde bulunmak Cumhuriyet Halk Partisi'ne hiçbir şey kazandırmaz. Cumhuriyet  Halk Partisi'nin yapması gereken şey, milletin ortaya koyduğu iradeye saygı  duymak, bunu kabullenmek ve milletin mesajını en güzel şekilde okuyup, bir  sonraki seçime hazırlanmak olmalıdır. Bu açıdan Türkiye'ye yönelik algı  operasyonları yapmaya çalışan birtakım güç merkezlerinin ekmeğine yağ sürecek  hareketler içerisinde bulunmak Türkiye'de siyaset yapacak hiç kimse için doğru  bir yol değil. Biz inanıyoruz ki Türkiye'de 16 Nisan'da ortaya çıkan irade  bağlayıcıdır ve bu noktada herkes bu sonucu kabullenip, gereğini yerine getirmek  durumundadır."

 

Bakan Işık, referandumdan önemli bir sonucun ortaya çıktığını  belirterek, Türk halkının bütün seçimlerden çok net mesajlar verdiğini bildirdi.

 

"16 Nisan'da ortaya çıkan sonuç bizim açımızdan gerçekten başarıdır"

 

Çıkan sonuçlar üzerinde yoğun bir şekilde düşünülmesi gerektiğini  vurgulayan Bakan Işık, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

"Bu sonuçlar, millet mesajının ne olduğunu anlamak açısından üzerinde  yoğun olarak kafa yormamız mesai harcamamızı gerektiren sonuçlardır. Ak Parti  olarak hamdolsun biz bu milletimizin mesajını en iyi şekilde değerlendirmenin  bugüne kadar olduğu gibi bu halk oylamasında da gayreti içerisindeyiz. Bunu genel  merkezimiz, yetkili kurullarımız en güzel şekilde değerlendireceklerdir,  değerlendirmeye de başlamıştır. Bu açıdan önemli bir sonucun Türkiye için hayırlı  olmasını temenni ediyoruz. 2019 yılına kadar önümüzde bir zaman var. Bu süreç  içerisinde yeni sistemin bütün altyapısını en iyi şekilde hazırlamak  görevimizdir. Bunu yaparken de mümkün olduğu ölçüde en geniş mutabakatı sağlama  arzumuz var. İnşallah ümit ederiz ki sadece Milliyetçi Hareket Partisi değil,  Cumhuriyet Halk Partisi ve Halkların Demokratik Partisi de bu konuda katkı  verirler ve Türkiye bu sistem değişikliğini en geniş mutabakatla hayata geçirmiş  olur. 16 Nisan'da ortaya çıkan sonuç bizim açımızdan gerçekten başarıdır.  Türkiye'de bir halk oylamasının yapılması ve yüzde 51,4 oy oranıyla anayasa  değişlik teklifinin kabul edilmesi tartışmasız bir başarıdır. Elbette bunun da  verdiği mesajlar var, biraz önce ifade ettim. Bu mesajları hepimiz değerlendirmek  durumundayız. Ancak ortaya çıkan sonuç, kesinlikle bir başarıdır. Türkiye büyük  bir sistem değişikliği yapmıştır. Çok önemli bir sistem değişikliği yapmıştır.  Türkiye'de çok uzun yıllar tartışılan ama halk desteği anketlere göre hiçbir  zaman yüzde 35'leri geçmeyen bir sistem değişikliğini halk yüzde 51,4'le  yapmıştır."

 

Bakan Işık, Kocaeli'de halk desteğinin yüzde 56,7'ye çıkmış olması son  derece önemli bir başarı olduğunu aktararak, "Biz Kocaeli olarak Türkiye  ortalamasının yüzde 5,3 üzerine çıktık. Bu Kocaeli'nin aslında Sayın  Cumhurbaşkanımıza olan sevgisinin ve Sayın Cumhurbaşkanımıza olan güveninin ve  desteğinin de bir göstergesidir. Elbette bu başarıyı sadece AK Parti elde  etmiştir demek büyük bir hata olur, büyük bir haksızlık olur. Bu başarıda  Milliyetçi Hareket Partisi'nin de büyük birlik partisi'nin de bu noktada sivil  toplum örgütlerinin de büyük katkısı vardır, onlara da gerçekten teşekkür  ediyorum." değerlendirmesinde bulundu.