1. HABERLER

  2. KARADENİZ HABERLERİ

  3. Chp Emek Büroları 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü mesajı
Chp Emek Büroları 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü mesajı

Chp Emek Büroları 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü mesajı

Chp Emek Büroları 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü mesajı

A+A-

Chp Emek Büroları 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Chp trabzon il başkan yardımcısı, aynı zamanda Chp emek büroları il sorumlusu Haluk Batmaz mesajında şu ifadelere yer verdi:

 

"Hayatın her alanını birlikte yaşadığımız ve paylaştığımız okulda, tarlada, fabrikada, büroda yan yana çalıştığımız birlikte ürettiğimiz yaşamın zorluklarına karşı birlikte mücadele ettiğimiz kadınlarımızın günü kutlu olsun.

 

159 yıl önce 120 dokuma emekçisi kadının hak arama mücadelesi fabrika önünde yaşamının yanarak son bulduğu günden bu tarafa, cinsel sömürüye savaşsız barış dolu yaşanabilir bir dünya yaratmak için eşitlik özgürlük ve demokrasi için korkmadan mücadeleyi sürdüren kadınlarımıza selam olsun.

 

Dünya Ekonomik Forumu tarafından açıklanan küresel cinsiyet eşitsizliği sıralamasında ülkemiz 144 ülke arasında 120.sırada yer almıştır. Son yayınlanan işgücü istatistiklerinde kadınların işsizlik oranı %16 dır.İstihdama katılım oranı ise gelişmiş ülkelere göre çok düşük bir düzeyde olup %32.7’dir. Kayıt dışı istihdam ise kadılarda %43.5 gibi çok yüksek bir düzeydedir. Tarım kesiminde kayıt dışılık daha dramatik bir düzeyde seyretmektedir.Tarım kesiminde çalışan kadılarımızın %94.2’si kayıt dışı çalışmaktadır. Yani hiçbir sosyal güvenliği olmadan iş mevzuatına bağlı olmadan düşük ücretlerle çalışmaktadırlar. Tüm bu veriler ülkemizdeki kadın çalışanların durumunu net bir şekilde açıklamaktadır.

 

Kadınlarımızın ve toplumun ezilen yoksul kesimlerinin sorunlarını çözmek mevcut AKP iktidarının görevi olmasına karşın yaşanan 15 yıllık süreçte sorunların çözülmediği aksine sorunların daha da derinleştiğini görmekteyiz.

 

Cumhuriyet Halk Partisi emek büroları olarak sorunları biliyoruz, çözümünden kadınlarımızın iş hayatımızdan sosyal hayatımıza kadar eşit olduğu yoksullardan yana siyaseti birlikte üretmekten geçeceğini söylüyoruz.

 

 

Her türlü şiddetten uzak barış dolu bir dünya dileği ile tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar gününü kutluyor sevgi ve saygılarımı sunuyorum."