1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. CHP referandum önerisinden vazgeçti
CHP referandum önerisinden vazgeçti

CHP referandum önerisinden vazgeçti

CHP Genel Başkanı 6 Haziran günü yaptığı konuşmada Taksim Gezi Park olayları için referanduma gidilmesine dair açıklamadan dün çark edilerek aksi ifadeler kullanılması dikkat çekti.

A+A-

 Geçtiğimiz hafta Topçu Kışlası için referandum önerisinde bulunan CHP şimdi ise referandum önerisinden vazgeçti.

CHP , Kemal Kılıçdaroğlu 'nun 6 Haziran'da yaptığı açıklamanın tersine Gezi Parkı için referandum önerisinden yine geri adım attı.

Kılıçdaroğlu, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada Topçu Kışlası 'nın yapımıyla ilgili Başbakan Erdoğan'ı referanduma davet etmişti.

Kılıçdaroğlu şunları söylemişti;

"Halk gidip oyunu kullansın. Madem demokrasi diyoruz halkın doğrudan karar verme mekanizması içinde olmasını istiyoruz. O zaman gelin bunun yasal düzenlemesini yapalım. Halka güvenelim. Halk kentine sahip çıkacak ağacının kesilmesini parkının binaya dönüşmesini istemiyor."

CHP ÇARK ETTİ

Dün Gezi Parkı eylemcilerinden 11 kişilik heyetle görüşen Erdoğan, konuyu referanduma götürme kararı almıştı. Başbakan'ın referandum çıkışının ardından CHP , 6 Haziran'daki fikrinden çark etti.

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Taksim Gezi Parkı'nın herhangi bir şekilde referanduma sunulabilecek bir konu olmadığının altını çizerek, "Bu referandum yapılamaz. Anayasanın 138. maddesi gayet açıktır. Taksim Gezi Parkı ile ilgili olarak 6. İdare Mahkemesinin bir yürütmeyi durdurma kararı mevcut olduğu halde bu konuyu referanduma taşımayı düşünmek anayasayı bilmemektir" dedi.