1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. CHP yeni anayasa sürecini değerlendiriyor
CHP yeni anayasa sürecini değerlendiriyor

CHP yeni anayasa sürecini değerlendiriyor

TBMM Başkan Cemil Çiçek’in yeni anayasa görüşmeleri kapsamında Kılıçdaroğlu’nu ziyaretini ardından CHP’liler Mecliste toplantı gerçekleştirdi...

A+A-

TBMM Başkan Cemil Çiçek’in yeni anayasa görüşmeleri kapsamında Kılıçdaroğlu’nu ziyaretini ardından CHP’liler Mecliste toplantı gerçekleştirdi. Yeni anayasada yapılmak istenen değişiklikleri değerlendiren CHP’lilerin öncelikle Başkanlık sistemini ve diğer maddeleri görüştükleri bildirildi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Meclis Başkanı ile yaptığı görüşmenin ardından önce Meclis’te kurmayları ile bir araya geldi, ardından partisinin MYK’sına başkanlık ederek Anayasa sürecini değerlendirdi. CHP’nin başkanlık sistemine ilişkin tartışmalarda ilk olarak “Başkanlık sistemi masadayken diğer konuları konuşmayız” tutumu benimsemesi, ancak daha sonra “Başkanlık sistemi masada durabilir ancak parantez içinde kalır, biz parlamenter sistem içinde görüşmelere devam ederiz” görüşü değerlendirildi. Bazı MYK üyelerinin bu tutum değişikliğine eleştirileri üzerine Kılıçdaroğlu’nun, “Başkanlık sistemini masada tutarak bizim kalkmamızı istiyorlar. Bu oyuna gelmeyeceğiz. Parlamenter sistemde 3 partinin uzlaşması söz konusu” dediği öğrenildi.

Edinilen bilgiye bazı parti yöneticilerinin, “AKP, BDP ile anlaşıp Anayasayı referanduma götürüp başkanlık sistemini hayata geçirmek istiyor. Son dönemdeki İmralı adımı da bu süreçten bağımsız değil” değerlendirmelerine karşın Kılıçdaroğlu’nun da “AKP BDP ile referanduma gidemez. Bu onlar için risk olur. Referandumdan istediği sonucu alamaz” dediği öğrenildi. Bu görüşe karşın, “12 Eylül referandumunda da gizli ortakları BDP idi ama kamuoyundan tepki gelmedi. Yine ortaklık yaptığında gelmeyecektir” yorumu yapıldı.

Af gündeme gelebilir

CHP’de yapılan değerlendirmelerde referanduma gidilmesinin hemen arkasından süreç içerisinde iktidarın bir genel affı da gündeme getirebileceği ifade ediliyor. MYK’da yapılan değerlendirmede, “Bu referandumun ardından da BDP’nin beklentisi genel af gündeme getirilecek. Kamuoyunun tepkisini almamak için Ergenekon ve Balyoz gibi davalar da af kapsamına alınabilir” yorumları yapıldığı öğrenildi.