1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. CHP yeni anayasaya ne diyor?
CHP yeni anayasaya ne diyor?

CHP yeni anayasaya ne diyor?

"CHP Grup Başkanvekili Hamzaçebi: Yeni anayasa sürecine iyi niyetle yaklaşıyoruz"

A+A-

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik, yeni anayasa çalışması hakkında ''Bizim temel hassasiyetimiz şudur, Meclis açıldığı andan itibaren Meclis'in ilk gündemi ve Meclis açıldıktan sonra da temel gündemi yeni anayasa yapılması olmalıdır'' dedi.


Çelik, AK Parti ve CHP heyetleri arasında CHP Genel Merkezi'nde gerçekleşen görüşme sonrasında gazetecilere açıklamalarda bulundu.


CHP'ye yeni anayasa yapılması gündemiyle ilgili olarak bir ziyaret gerçekleştirdiklerini ifade eden Çelik, ''Öncelikle CHP heyetine, Sayın Genel Başkana, Sayın Genel Başkan adına bizi kabul eden heyete bu kıymetli evsahipliği için teşekkürlerimizi sunuyoruz. Cidden çok sıcak ve büyük bir nezaketle bizi ağırladılar'' dedi.


Yeni anayasa sürecini konuştuklarını ve AK Parti olarak bu gündemle ilgili temel hassasiyetlerini CHP heyetiyle paylaştıklarını anlatan Çelik, şunları kaydetti:


''Bizim temel hassasiyetimiz şudur, Meclis açıldığı andan itibaren Meclis'in ilk gündemi ve Meclis açıldıktan sonra da temel gündemi yeni anayasa yapılması olmalıdır. Uzlaşma Komisyonu bir an evvel kurulmalıdır. Kuşkusuz sürecin inisiyatifi Meclis Başkanı'ndadır. Siyasi partiler Meclis Başkanı'nın yürüteceği bu sürece katkı vermelidirler. Uzlaşma Komisyonu ön şartsız olarak toplanmalıdır. Ön şartsız olarak toplanan Uzlaşma Komisyonu kendi partilerinin görüşlerini oradaki temsilcileri vasıtasıyla dile getirdiği bir zemin olacak.''


CHP GRUP BAŞKANVEKİLİ HAMZAÇEBİ: SÜRECE İYİ NİYETLE YAKLAŞIYORUZ


CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, yeni anayasanın hazırlanmasının yöntemini uzlaşma komisyonunun kendisinin belirleyeceğini söyledi. Sürece iyi niyetle yaklaştıklarını belirten Hamzaçebi, uzlaşma komisyonunun kurulmasında AK Parti ile bir görüş farklılıklarının bulunmadığını açıkladı.


AK Parti heyeti, yeni anayasa hazırlıkları kapsamında CHP Genel Merkezi'nde bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşme sonrası bir açıklama yapan CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, komisyonun kurulmasına destek verdiklerini ifade etti. Uzlaşma komisyonuna CHP'nin üye vereceğini dile getiren Hamzaçebi, görüşmenin de bu çerçevede olduğunu belirtti. Anayasaların toplumsal mutabakat olduğuna dikkat çeken Hamzaçebi, bu tanıma uygun olarak yapılması gerektiğini vurguladı.


Meclis'in önündeki en önemli meselenin yeni anayasa olduğunu anlatan Hamzaçebi, tutuklu milletvekillerinin gündeme gelip gelmediğinin sorulması üzerine ise seçilmiş olan bütün milletvekillerinin Meclis'te olması gerektiğini ifade etti. Meclis'in temsil oranının yüzde 95 düzeyinde olduğunu anlatan Hamzaçebi, temsil edilmeyen yüzde 5'lik bir kesim olduğunu ve onların görüşlerinin de yeni anayasa çalışmalarına dahil edilmesi gerektiğini söyledii. Hamzaçebi, Meclis'te çoğunluğu var diye kimsenin tek başına anayasa yapmaya kalkışmaması gerektiğini kaydetti.


Ayrı ayrı açıklama yapılmasına ilişkin bir soruya Hamzaçebi, "Özel bir niyet yok, onlar hemen ayrıldılar." karşılığını verdi. Uzlaşma komisyonunun kurulması konusunda AK Parti ile herhangi bir görüş farklılıklarının bulunmadığını vurgulayan Hamzaçebi, halkın görüşlerinin alınması, oy kullanan kullanmayan vatandaşların görüşlerinin alınması konusunda, yöntem konusunu Uzlaşma Komisyonunun belirleyeceğini kaydetti. Toplumun bütün kesimlerinin görüşlerinin yansıması gerektiğini dile getiren Hamzaçebi, komisyonda uzlaşılan ve uzlaşılamayan konular olabileceğini, bunun değerlendirmesini Uzlaşma Komisyonunun yapacağını belirtti.


Meşruiyet sorununun olmaması için halk iradesinin yansıması gerektiğini savunan Hamzaçebi, CHP sürece iyi ve olumlu yaklaştığını, meşruiyet sorununun aşılabileceğini ve tartışmalardan uzak durulması gerektiğini ifade etti. Toplumun bütün kesimlerinin değişikliğe katkı sunmasını isteyen Hamzaçebi, seçilmiş tutuklu tutuksuz bütün milletvekillerinin destek olması gerektiğini kaydetti.


BDP'nin Meclise girme kararının olumlu olduğunu dile getiren Hamzaçebi, yasamanın bütün faaliyetlerinde yer alacak olmasının son derece olumlu olduğunu vurguladı