1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. CHP yeni stratejiler arıyor
CHP yeni stratejiler arıyor

CHP yeni stratejiler arıyor

Yerel seçim hazırlıklarında yeni stratejiler arayan CHP AKP’nin yaptığı uygulamaları araştırıyor. Seçim hazırlıklarında geniş kapsamlı bir çalışma yürüten CHP’de il örgütlerine Seçmen Davranışı Çalışma Kılavuzu gönderildi.

A+A-

 CHP, yerel seçimler öncesi AK Parti'nin 'sandık formülü'nün peşine düştü.

İl örgütlerine gönderilen Seçmen Davranışı Çalışma Kılavuzu'nda seçmenin neden AK Parti'ye oy verdiğinin araştırılması istendi.

Yerel seçim öncesi CHP Genel Merkezinden bütün il örgütlerine Seçmen Davranışı Çalışma Kılavuzu gönderildi. Özellikle son seçimler baz alınarak hazırlana klavuzda, "Sosyo-ekonomik sıralamada sürekli gerileyen illerimizde ve ilçelerimizde AKP'nin elde ettiği seçim başarısını nasıl açıklayabiliriz" sorusu dikkat çekti. Kılavuzdaki diğer sorular ise şöyle sıralandı:

SEÇİM STRATEJİSİ BELİRLENECEK

* AKP'nin iktidar döneminde ilinizin sosyoekonomik gelişmişlik düzeyinde kayda değer bir ilerleme sağlanmışsa bu gelişmenin en çok göze çarpan ve yöre halkını en çok memnun eden yanları nelerdir?

* Seçmenler arasında son haftalara kadar AKP ve CHP arasında kararsız kalıp sonra AKP'ye oy verenler olmuş mudur?

* Önceden CHP'ye oy vermiş olmakla birlikte son seçimlerde AKP'ye oy veren seçmenler kimlerdir?

* Bu seçmenler yeniden CHP'ye kazandırılması en kolay seçmenler olarak görülebilir mi? AKP'nin kent içi oy dağılımı nasıldır?

* AKP'nin yüksek, düşük ve orta düzeyde oy aldığı semt ve mahallelerin özellikleri nelerdir?

Parti örgütleri; bu soruların yanıtlarını seçim bölgelerine göre hazırladıktan sonra Genel Merkez'e gönderecek. Genel Merkez, seçim stratejisini bu yanıtlara göre şekillendirecek.

Seçmen davranışları analiz edilecek

Kılavuzda, seçmen davranışlarıyla ilgili analizlerin bir bölümü şu şekilde sıralanıyor:

* Anne ve babası daha önce CHP'ye oy veren bir AKP seçmeninin yeniden CHP'ye kazandırılması diğerlerine göre daha kolay olabilmektedir.

* Merkez sağ kökenli ailelerden gelen seçmenler de oy verdikleri iktidar partisine daha eleştirel bakabilmekte ve oylarını daha kolay değiştirebilmektedirler.

* Yaşlı ve yoksul ev kadınları ağırlıklı olarak AK Parti'ye, çalışan genç kadınlar CHP'yi desteklemektedir.

* Çiftçi-esnaf-sanatkâr oyları ağırlıkla AKP'ye yönelmekte, doktorlar, hemşireler ve mühendisler gibi meslek grupları söz konusu olduğunda CHP oyları AKP oylarını geride bırakmaktadır.

* Doğu bölgelerindeki illerde BDP ve AKP'ye yönelen Kürt oyları, Kürtler'in yoğun olarak göçtüğü batı bölgelerinde daha çok sayıda parti arasında paylaşılmaktadır.