1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. CHP'de başörtüsü tartışması
CHP'de başörtüsü tartışması

CHP'de başörtüsü tartışması

CHP milletvekilleri “başörtülü milletvekili” konusunu basına kapalı toplantıda değerlendirdi. “Meclis’te başörtüsü olabilir” diyen Binnaz Toprak’a Kamer Genç, “Sen de istiyorsan ört” diye çıkıştı.

A+A-

AK Partili kadın milletvekillerinin, hac görevini yerine getirdikten sonra Meclis çalışmalarına başörtülü olarak katılacaklarını açıklamasının ardından CHP’de başlayan tartışma sürüyor. CHP dün Meclis’te basına kapalı olağanüstü toplantı gerçekleştirerek, vekillerin görüşlerini aldı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun katılmadığı toplantıya Grup Başkan Vekili Muharrem İnce başkanlık yaptı.

TOPRAK’TAN DESTEK

Meclis’te başörtüsüne destek veren Binnaz Toprak, “Eylem yapmayalım. Meclis’te başörtüsü olabilir” dedi. Bunun üzerine Kamer Genç, Toprak’a “Sen de istiyorsan başını ört gel o zaman” diye laf attı. Toprak’ın “Sen ört” karşılığını verdiği Genç, Merve Kavakçı’ya gösterilen tepkiye benzer tepki gösterilmesini istedi. Birgül Ayman Güler de oturumu terk etme önerisinde bulunarak, “Laiklik yıkılıyor. AKP kamuda türban serbestisine Meclis’te meşruiyet arıyor. Düşüncelerimizi ifade etmekten vazgeçiyorsak dükkanı kapatalım” dedi. Dilek Akagün Yılmaz ise kürsü işgali gibi eylem önerisinde bulunarak, “Oy kaybederiz diye tavır almazsak asıl o zaman oy kaybederiz. Tabanımızın tavrını görmezsek CHP çöker” ifadesini kullandu.

BATUM: DİN TÜCCARLIĞI

Anayasa Mahkemesi ve AİHM kararlarını anımsatan Süheyl Batum da, “Bu arkadaşlar 2011’de Müslüman değil miydi? Din tüccarlığı yapılıyor. CHP, bunu yumuşak karşılayamaz. Genel Başkan Genel Kurul’a gelmeli, tarihe not düşen bir konuşma yapmalı” diye konuştu. İhsan Özkes ise AK Partili vekillere, “Allah’ın emrini değil, Erdoğan’ın emrini yerine getiriyorlar” tepkisi gösterdi.

Kılıçdaroğlu: Fiili müdahale olmasın

CHP lideri Kılıçdaroğlu, akşam saatlerinde grup başkanvekilleriyle görüşme yaptı. “Kürsü işgali” gibi fiili müdahale olmaması yönünde uyarıda bulunan Kılıçdaroğlu’nun usul tartışması açılarak, “AK Parti’nin ikiyüzlü tutumunun konuşmalarla tutanaklara geçilmesini” istediği öğrenildi.

‘Kişisel yaşama saygımız var’

Toplantı sonrasu açıklama yapan CHP Grup Başkan Vekili Muharrem İnce, “Bizim kişisel yaşama saygımız sonsuz. Takar ya da takmaz, onun yaşam biçimidir” dedi. AK Parti’nin seçim öncesinde bir türban mağduriyeti oluşturmak istediğini savunan İnce, “Tayyip Erdoğan’ın elinden bu silahı alacağız” diye konuştu.

KAYNAK: BUGÜN