1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. CHP'de bildiri çatlağı
CHP'de bildiri çatlağı

CHP'de bildiri çatlağı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'nun aralarında yer aldığı ve kendilerini "Yeni CHP"li olarak tanımlayan milletvekillerinin, çözüm sürecine destek veren "Barış İçin Demokrasi Bildirisi"ni imzalamasına, ulusalcı vekiller bildiri ile tepki göste

A+A-

MYK TETİKLEDİ

Aydın ve yazarların bildirisine CHP'li milletvekillerinin de imza atması, Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısında da konuşulurken, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu "Abartılacak bir durum yok" değerlendirmesi yapmıştı. MYK'nın ardından ulusalcı vekillerin temasları arttı. Kılıçdaroğlu'nun "bilgisi ve onayı" dahilinde bildirinin imzalanmasına, ulusalcı milletvekilleri dün açıkladıkları bildiri ile yanıt verdi.

NUR SERTER OKUDU

CHP'nin ulusalcı milletvekillerinin hazırladığı bildiri, dün Meclis'te düzenlenen basın toplantısında İstanbul Milletvekili Nur Serter tarafından okundu. Basın toplantısına, diğer ulusalcı vekiller CHP Antalya Milletvekili Gürkut Acar, Eskişehir Milletvekili Süheyl Batum, İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler, Mersin Milletvekili İsa Gök, Kayseri Milletvekili Şevki Kulkuloğlu, Uşak Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz da katıldı. "Birliğe Çağrı" başlıklı bildiride, "CHP, terör örgütü PKK ile pazarlık sürecinin ve barış adı altında sergilenen çözülme senaryosunun paydaşı olmamıştır ve olmayacaktır" denildi.

5 MADDELİk TEPKİ

Bildiride, partinin birlik ve bütünlüğü zedelenmeden, tarihsel gücünü ve Türk siyasetindeki önemini bilerek siyaset yapmanın, tüm milletvekilleri ve "parti yöneticileri" için bir yükümlülük olduğu vurgulandı. Ulusalcı bildiride, "Barış İçin Demokrasi" başlıklı bildiri, beş madde ile şöyle eleştirildi:

* Terör örgütünün silah bırakmayacağını açıkça ilan etmesini tamamen görmezden gelerek PKK-BDP tezlerini desteklemektedir.

* Etnisite temelli olmayan bir yurttaşlık tanımı önererek Türk Milleti ve Türk Vatandaşlığı kavramının Anayasa'dan çıkarılmasını öngörmektedir. Bu öneri, PKK-BDP-AKP taleplerine açık bir destek anlamı taşımakta ve PKK siyasetinin anayasal taleplerine destek vermektedir.

* Türkçe dışındaki dillerde siyaset yapılabilmesi talebine yer vererek, parlamento çalışmalarını Türkçe dışındaki dillere açma girişiminde bulunmaktadır.

* Özel yetkili mahkemelerin verdiği tüm kararlara karşı yeniden yargılama süreçlerinin işletilmesini öngörmektedir. Bu yolla Abdullah Öcalan'ın yeniden yargılanıp salıverilmesinin yolu açılmaktadır.

* Yerel yönetimlerden değil, yerel iktidarlardan söz ederek federasyonun da yolunu açmaktadır. CHP, yerel yönetimlerin güçlendirilmesine destek vermiştir ancak, muğlak ifadeler altına gizleyerek Öcalan ve Karayılan tarafından dile getirilen federasyon önerilerine karşıdır.

KILIÇDAROĞLU'NA MESAJ

Bildiride, "Abdullah Öcalan'ın taleplerinin Anayasa çalışmasında yer almasını amaçlayan ve buna barış süreci adı veren anlayışın CHP politikalarında yeri yoktur" denildi. Serter tarafından okunan bildiri, "Arkadaşlarımızı ve partimizin yetkili kurullarını söz konusu bildirinin içeriğini yeniden değerlendirmeye ve partimizin ilke ve ideolojisiyle birlik ve bütünlüğünü korumaya davet ediyoruz" şeklinde bitirildi.

ACAR VE YILMAZ AYNI KAREDE

Basın toplantısının diğer ilginç görüntüsü CHP'li Gürkut Acar ile Tanrıkulu'na "CIA ajanı" sözleri nedeniyle disipline sevk edilen Dilek Akagün Yılmaz'ın aynı karede yer alması oldu. CHP Grup Disiplin Kurulu Başkanı olan Gürkut Acar, Yılmaz'ın disiplin dosyasını karara bağlayacak isimler arasında yer alıyor. Bu nedenle bu görüntünün de Kılıçdaroğlu'na "mesaj" niteliği taşıdığı belirtildi.

25 CHP'Lİ İMZA ATMIŞTI

Aralarında siyasetçi, akademisyen ve sanatçıların bulunduğu 111 ismin imza attığı "Barış İçin Özgürlükçü Demokrasi" başlıklı metne; milletvekilleri Melda Onur, Binnaz Toprak, Hüseyin Aygün, Sezgin Tanrıkulu, İlhan Cihaner ile parti yönetiminde yer alan Fikri Sağlar, Ercan Karakaş, Burhan Şenatalar'ın da aralarında olduğu 25 CHP'li de destek vermişti.

KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ