1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. CHP'de 'Türk-Kürt eşit değil' krizi
CHP'de 'Türk-Kürt eşit değil' krizi

CHP'de 'Türk-Kürt eşit değil' krizi

Anadilde savunma tasarısının görüşmelerinde Birgül Ayman Güler, "Türk ulusuyla Kürt milliyetini eşit gördüremezsiniz" dedi.

A+A-

Adıyaman Milletvekili Fırat “Kabul edemem” diyerek istifa etti. Güler, pişman olmadı ancak Kılıçdaroğlu düzeltme yaptı. Fırat son anda ikna edildi.

Anadilde savunma tasarısının Meclis Genel Kurulu'nda görüşmeleri sırasında CHP İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler'in kürsüden yaptığı "Kürt milliyetçiliğini bana 'ilericilik' ve 'bağımsızcılık' diye yutturamazsınız. Türk ulusuyla Kürt milliyetini eşit, eş değerde gördüremezsiniz" şeklindeki konuşması, Kürt krizine neden oldu.

CHP Adıyaman Milletvekili Salih Fırat, Güler'e tepki göstererek partisinden istifa etti. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, istifa haberini, Uğur Mumcu'yu anma törenlerinde aldı. Kılıçdaroğlu'na eşlik eden Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, Fırat'ı arayarak Genel Merkez'e davet etti.

FIRAT: SABAHA KADAR UYUYAMADIM

Alınan bilgiye göre, Tekin ile Genel Merkez'de 13. katta görüşen Fırat, "Sabaha kadar uyuyamadım. Bunu kabul edemem. Çok üzgünüm. Bölgeden şikayet yağıyor, telefonlarım susmak bilmedi. Ben bu insanlara ne diyeceğim" ifadelerini kullandı.

Tekin, görüşme sonrası, Fırat'ın istifasının durdurulduğunu, Meclis Başkanlığı'nın dilekçeyi işleme koymadığını kaydetti. Tekin, Kılıçdaroğlu'nun Kayseri dönüşü Fırat ile görüşeceğini de belirtti. Güler de grup yönetimi tarafından üslubuna dikkat etmesi konusunda uyarıldı.

GÜLER: PİŞMAN DEĞİLİM

Güler ise, Fırat'ın istifa haberlerine şaşırdığını söyleyerek, "Arkadaşım sen ne diyorsun diye tepki gösterebilirdi. Oturup konuşurduk" ifadelerini kullandı. Güler, ''Konuşmanız ırkçılık olarak nitelendirildi, kabul ediyormusunuz'' sorusu üzerine "Katiyen kabul etmiyorum. Çünkü Türk kavramı bir ırkı ya da etnisiteyi anlatmaz. Türk kavramı Anayasa’da yazılı olan ulusal vatandaşlığın adıdır. Yüz yıla yakın süredir şunu ararız, 'devlet etnik ve inanç bakımından kör olsun.' O nedenle 'Türk ulusu, Kürt milliyeti' diye bilimsel kavramları kullandım. Irkçılık değerlendirmelerini iki tür nitelendirebilirim ya cahildirler ya da kötü niyetli" dedi.

Güler, "Pişman mısınız'' sorusuna ''Niye pişman olayım" karşılığını verdi. Güler, konuşması ile ilgili haberlerin "Türkler, Kürtler eşit değildir" şeklinde yansıdığını ancak bunun doğru olmadığını savundu. Güler, "Eşitmidir'' sorusu üzerine de şunları kaydetti: ''Türk bir ulusun adıdır, Kürt bir milliyetin adıdır. Ne demek, kişi olarak 'midir' diye sormak. Bu ayıp soru.” Güler, konuşması nedeniyle sabah 4'e kadar Twitter'da eleştirilere yanıt verdiğini sözlerine ekledi.

DELEGE SEÇTİ

Kılıçdaroğlu, CHP'nin 34. Olağan Kurultayı'nda, PM seçiminde eski sözcü Güler'e yer vermemişti. Ancak PM'ye delege oyuyla girmeyi başarmıştı.

TEK DESTEK MHP’DEN

* CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu: Etnik kimlik üzerinden siyaset yapılmasına parti olarak karşıyız. Bu ülkede yaşayan her yurttaşın başımızın üstünde yeri var. Kimsenin şu veya bu şekilde etnik kimlik üzerinden siyaset yapması, bir etnik kimliği dışlaması, onu ikinci sınıf yurttaş olarak görmesi bizim kabul edebileceğimiz bir olay değildir. Hepimiz bu topraklarda birbirimizi kucaklayacağız.

* Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ: Sayın Başbakanımızın salı günü bir açıklaması oldu ırkçılığın ne olduğuna ilişin. Irkçı yaklaşımın somut bir örneği olarak görüyorum.

* AK Parti Adıyaman Milletvekili Mehmet Metiner: Bölücü, dibine kadar ırkçı, ulusalcı, faşist bir yaklaşım. CHP'nin ideolojik genleri bir kez daha karşımıza ürkütücü biçimde çıkmıştır. AK Parti'nin kapıları Fırat'a sonuna kadar açık.

* AK Parti Konya Milletvekili Ayşe Türkmenoğlu: Irkçılığın buram buram koktuğu sözleri lanetle, nefretle, şiddetle kınıyorum. Allah bu tip insanları ülkemizin başına bela etmesin, bunların eline bizi bırakmasın.

* BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan: Yunan Ankara önlerine Polatlı'ya geldiği zaman eşittik, ondan sonra mı eşit olmadık? Hanımefendi açsın biraz tarih okusun, Birinci Büyük Millet Meclisi'nin zabıtlarına baksın.

* MHP Grup Başkan Vekili Mehmet Şandır: Birileri Kürtçülük yaparken, birileri bir Kürt milleti yaratmaya çalışırken ırkçılık yapmıyor da kurucu hukuku savunanlar mı ırkçılık yapıyor? Sayın Güler, kurucu hukukun ve kurucu felsefenin gereğini ifade etmiştir.

KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ