1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. CHP'den Hüseyin Aygün'e son şans
CHP'den Hüseyin Aygün'e son şans

CHP'den Hüseyin Aygün'e son şans

CHP MYK’sına Hüseyin Aygün krizi damgasını vurdu.

A+A-

Kılıçdaroğlu, "Bundan sonra benzeri bir olay yaşanmayacak. Tekrarını istemiyorum. Kim olursa olsun tekrarı durumunda gereği yapılacak" dedi. Kılıçdaroğlu, Aygün'e randevu da vermedi.

Paris'te öldürülen PKK'lı Sakine Cansız'ın ailesine taziye ziyaretinde bulunan ve twitter hesabından yaptığı açıklama ile "Anadolu'da Rumlara etnik temizlik yapıldığı" tartışması başlatan CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün ile ilgili krize Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu son noktayı koydu.

DİSİPLİN UYARISI

Ulusalcı milletvekillerinin tepkisine neden olan tartışmayla ilgili grup toplantısında, hem Aygün'e hem de ulusalcı milletvekillerine sert mesajlar veren Kılıçdaroğlu, Merkez Yönetim Kurulu'nun (MYK) dünkü toplantısında da "disiplin" uyarısı yaptı.

Kılıçdaroğlu, "Milletvekilleri de parti yöneticileri de, her kim olursa olsun partili olmanın sorumluluğunu ve gereğini yerine getirecek. Bundan sonra benzeri bir olay yaşanmayacak. Tekrarını istemiyorum. Kim olursa olsun tekrarı durumunda gereği yapılacak" ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu'nun konuşması "Aygün'e son uyarı, son şans" olarak yorumlandı.

Alınan bilgiye göre, Kılıçdaroğlu, Aygün'e tepkisini randevu vermeyerek gösterdi. Aygün, Genel Merkez'deki makamı birkaç kez telefonla arayarak yüz yüze görüşme talebinde bulundu. Ancak Kılıçdaroğlu, tepkisini göstermek için bu talebe yanıt vermedi. Bu bilgi de, MYK'daki ulusalcı isimlerle paylaşılırken, tepkilerin azaltılması sağlandı.

Aygün'ün benzer bir iç tartışma ya da krize neden olması durumunda disiplin mekanizmasının doğrudan çalıştırılacağı belirtildi.

Kılıçdaroğlu, MYK ve grup yönetimi aracılığıyla milletvekillerini, parti içi meseleleri "twitter" veya medya üzerinden tartışılmaması konusunda da uyardı.

GÜRSEL TEKİN: AYGÜN SORUNUMUZ YOK

MYK sonrası açıklamayı, yurtdışında bulunması nedeniyle Parti Sözcüsü Haluk Koç yerine Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin yaptı. Tekin, Aygün krizi ile ilgili gazetecilerin soruları üzerine, "Aygün, iç sorunumuz. İçimizde konuşulacak şeyler. Abartılacak konu değil. Aygün sorunumuz yok. İç meselemizi artık duyamayacaksınız. Rahat olun" dedi.

İŞÇİ KARDEŞ KRİZİ

MYK'nın diğer dikkat çeken gündem maddelerinden birisi de Kılıçdaroğlu'nun İzmir'de bir türbenin rekreasyon projesinde bekçi olarak görev yapan kardeşi Celal Kılıçdaroğlu'nun işine son verilmesi oldu. Kılıçdaroğlu, MYK'da bu bilgiyi paylaşırken, Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, kardeş Kılıçdaroğlu ile telefonda görüştü. Celal Kılıçdaroğlu, "işten atılmadığını izne ayrıldığını" söyledi.

Tekin, Kılıçdaroğlu'nun kardeşinin çalıştığı firmanın defterlerinin Maliye Bakanlığı tarafından incelendiğini, bu nedenle tüm çalışanların "izne ayrıldığını" kaydetti.

Tekin, "O firmanın defterlerinin Maliye tarafından istenmesi gerçekten doğruysa kamuoyunun kıyamet koparması gerektiğine inanıyorum. Düne kadar bu firma soruşturulmazken, herhangi bir defter incelemesi gündemde değilken, ana muhalefet liderinin kardeşinin bekçiliğine tahammül edemeyen iktidar, eşkıyalık iktidarıdır. Bunlar inşallah doğru değildir. Bütün bunları izliyoruz. Şirket niye izne ayırdı? Onu merak ediyorum. Sıradan bir bekçi. Gariban" dedi.

KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ