1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. CHP'li Loloğlu'ndan ilginç iddia
CHP'li Loloğlu'ndan ilginç iddia

CHP'li Loloğlu'ndan ilginç iddia

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu Ergenekon davasındaki gelişmelerin ardından verdiği basın açıklamasında hükümetin Ergenekon'dan sonra farklı bir arayış içinde olup olmadığını merak ettiklerini ifade etti.

A+A-

  “Bizim anlayışımız, Ergenekon Davası’nın en azından ilk safhası bugün sonuçlandığında acaba hükümet ikinci bir arayış içinde midir? Ergenekon’dan sonra Gezikon diye bir örgüt mü ortaya çıkarmak arayışı içindedir?” diye sordu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında gündemdeki konuları değerlendirdi.

Silivri’deki Ergenekon Davası’na değinen Loğoğlu, “Toplama kampları Nazi Almanya’sının maalesef bir yarattığı olaydı. Bugün artık insanlığın acısının unutulmaması için ziyaret edilen mekanlar haline geldi. Bizim korkumuz ileride Silivri kampının da böyle bir nitelik kazanacağı ve ileride Silivri Cezaevi de maalesef insanların ziyaret edeceği, bu yaşanan utancın tekrarlanmaması, unutulmaması için ziyaret edeceği bir mekan haline gelir korkusu yaşıyoruz” dedi.

“UMUTLU DEĞİLİZ”

Bugün kararların açıklanacağına işaret eden Loğoğlu, “Gelişmeler bizi umutlu kılmamaktadır. Ancak 5 Ağustos tarihi Türk adaleti bakımından insanlık tarihine kara bir sayfa olarak mı geçecektir yoksa nispeten kısmen öyle oldu kısmen doğru kararlar verildi şekilde mi tecelli edecektir, önümüzdeki saatlerde göreceğiz. Umutlu değiliz ama Türk adaletine yine de güvenmek istiyoruz. Kararların da bu yönde tecelli etmesini istiyoruz” diye kaydetti.

“VALİNİN YAPTIĞINI YANLIŞ BULUYORUZ, HUKUKA AYKIRI BİR OLAY OLARAK GÖRÜYORUZ”

İstanbul Valisi’nin yaptığı açıklamalara işaret eden Loğoğlu, “Biz CHP olarak konuya baktığımızda öteden beri söylediğimiz yargıyla yürütme arasındaki çizgilerin yok edildiği yani yargının büyük ölçüde yürütmenin etkisi altında kontrolü altında cereyan eden bir noktaya geldiğini hep söylüyorduk. Vali hangi yetkiyle hangi üstüne aldığı vazifeyle bu açıklamayı yapma gereğini, yetkisini kendisinde görmüştür. Biz bunu anlamıyoruz. Valinin yaptığını yanlış buluyoruz, hukuka aykırı bir olay olarak görüyoruz. Yani bir noktada bu güçler ayrılığının yani yürütmeyle yargı arasındaki ayrılığın bir noktada ihlali olarak görüyoruz” diye konuştu.

“UMUTLU DEĞİLİZ”

Silivri’ye gitmek üzere hareket etmek isteyen otobüslere engel olunduğunu ifade eden Loğoğlu, şöyle dedi:

“Silivri’ye ulaşmak isteyen vatandaşların oraya ulaşmaması için her türlü tedbir alındı. Yollar kapatıldı, bariyerler kuruldu. Gezi Parkı ve benzer parkların işgali yetmiyormuş gibi şimdi Silivri’de etrafındaki tarlalar da işgal edilmeye başlandı, neye karşı, kim kime karşı duruyor burada, kim neyi önlemeye çalışıyor, vatandaşların önü kesilmeye çalışılıyor çünkü adaletin tecelli etmesini umut ettikleri bir mekana gidip bunları görmek ve izlemek isteyen vatandaşlara karşı, vatandaşların toplanma özgürlükleri ihlal ediliyor, seyahat özgürlükleri ihlal ediliyor. Bütün bunlar hukukun Türkiye’de geçerli bir meta olmadığını gösteriyor. En acısı sanık yakınlarının duruşma salonuna alınmaması yolundaki karar. Bırakın hukuku insanlığa sığmayan bir karardır.

İnşallah çoğu beraat eder. Ama biz mahkeme değiliz. Mahkemeye yine de saygı duymak istiyoruz. Ama bu konuda her şeye rağmen umutlu değiliz.”

SOY KODU

“Soy kodu” tartışmalarına değinen Loğoğlu, “Utanç verici bir durumdur. Derhal düzeltilmesi lazım. Biz hükümetten soy kodu uygulamasını derhal kaldıran varsa yasal düzenleme gerekiyorsa yasal düzenleme bu konuda destek vermeye derhal hazırız” dedi.

“ERGENEKON’DAN SONRA GEZİKON DİYE BİR ÖRGÜT MÜ ORTAYA ÇIKARMAK ARAYIŞI İÇİNDEDİR”

Loğoğlu, AK Partili Mehmet Ali Şahin’in Gezi Parkı eylemcileri için “Layık oldukları ceza müebbet hapistir” şeklinde bir açıklama yaptığını belirterek, “Bunla ne kastediliyor? Böyle bir ifadede bulunma hakkı, hukuku nereden alınmaktadır? Böyle bir hükme kendisi nasıl varabilmektedir? Bizim anlayışımız Ergenekon Davasının en azından ilk safhası bugün sonuçlandığında acaba hükümet ikinci bir arayış içinde midir? Ergenekon’dan sonra Gezikon diye bir örgüt mü ortaya çıkarmak arayışı içindedir?” diye sordu.

Suriye’deki olaylara değinen Loğoğlu, “AKP Hükümeti çatışma bölgesindeki Kürtlere gönderilmek üzere hazırlanan yardım kamyonlarının geçişlerine iki gün boyunca izin vermemiştir. 12 kamyonluk insani yardım malzemelerinin iki gün boyunca bekletilmesinin gerekçesi nedir?” sorusunu yöneltti.

Bir basın mensubunun, “Kürt Ulusal Konferansında Kürtlerin Filistin gibi BM’de statü talep edeceği yönünde iddialar var, nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna Loğoğlu, “Bu iddiaları çok ciddiye almak şu anlamda mümkün değil. İddia konusu ciddi ama iddianın kendisinin iddia olabilmesi için Filistin örneğinde Türkiye’nin yıllarca önce tanıdığı bir Filistin devleti vardı. Bu bağlamda herhangi bir ölçüde tanınmış, bağımsız veya bağımsız olduğunu iddia eden bir Kürt oluşumu yok” yanıtını verdi.