1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. CHP'li Nurettin Demir suç işliyor
CHP'li Nurettin Demir suç işliyor

CHP'li Nurettin Demir suç işliyor

CHP'li Demir, Adalet Bakanlığı’na verdiği soru önergesinde, bugüne kadar Balyoz davasına bakan tüm savcı ve hakimlerin isim listesini istedi.

A+A-

Adalet Bakanlığı isim listesinin hazırlanması için İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na yazı yazdı. Hakim ve savcılar arasında isimlerin ne amaçla istendiği tartışma konusu olurken CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 19 Mart'taki grup toplantısında yaptığı “Buradan bütün milletime bir söz veriyorum. Ne kadar zaman geçerse geçsin adaleti katleden savcı ve yargıçlardan eninde sonunda hesap soracağız" açıklamaya dikkat çekildi.

CHP Muğla milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir'in önergesi, Balyoz davası sanıkları hakkında yakalama, arama, tutuklama, tahliye gibi verilen tüm kararların altında imzası bulunan hakim ve savcıları kapsıyor. Yazının yargılamayı yapan İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesine de gönderileceği bildirildi.

VERDİĞİ ÖNERGEYİ UNUTMUŞ

Bu arada Adalet Bakanlığı'ndan isim listesi isteyen CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir, önergeyi neden verdiğini unuttuğunu savundu. Demir, "Bir ay mı oldu, iki ay mı oldu. O kadar çok soru önergesi oluyor ki bakmam lazım. Soru önergesini hatırlayamadım, bilmiyorum. Adalet Bakanlığı cevap vermiş mi" ifadelerini kullandı.

HUKUKÇULAR TEPKİLİ


SUÇ İŞLİYOR

Hukuk ve Hayat Derneği Başkanı Avukat Mehmet Kasap: Hakim ve savcılara baskı oluşturmaya yönelik bir hamle. Milletvekilleri soru önergesiyle elbette her şey sorabilirler ancak Türkiye'de kuvvetler ayrılığı benimsendi. Bir milletvekili soru önergesi yoluyla hakim ve savcıların isim listesini istemesi ancak bir baskı kurmaya yönelik girişim olabilir. Adil yargılanmaya etki etme amacı taşır. Hiçbir şekilde etik değil. Duruşma zabıtlarında isimleri yazıyor. Bu şekilde öğrenmeye çalışmak tehditten başka bir şey değil. Sayın milletvekili suç işliyor. Adalet Bakanlığı itibar edip soruya cevap vermemeli.

YARGIYA MÜDAHALE GİRİŞİMİ

Hukukçular Birliği Vakfı Başkanı Avukat Sinan Kılıçkaya: Yasal olarak isimleri isteme hakkı var. Sorun olan bu şekilde istemeleri. Zira davayı takip edenler tarafından bilinmeyen bir şey değil. Balyoz Davası hakim ve savcılarının isimlerini Meclis çatısı altında istiyor. Bu iyi niyetle yapılmadığı anlamına geliyor. Mahkemeyi baskı altına almak şeklinde algılanabilir. Nitekim davanın ilk gününden beri CHP'nin tavrı açık. Adeta davanın avukatlığını yapıyorlar. Yargıya müdahale olacak bu tarz tavırlardan özellikle siyasetçilerin kaçınması gerekir. Herkes kendi işini yapmalı.

KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ