1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. CHP’ye AB’den destek geldi
CHP’ye AB’den destek geldi

CHP’ye AB’den destek geldi

Geçtiğimiz günlerde yurt dışı seyahati sırasında AP Sosyalist Grup başkanı Hannes Swoboda ile gerilim yaşayan CHP lideri Kılıçdaroğlu’na AB’den destek geldi. AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy dün ülkemizde yaptığı ilk görüşmede CHP Liderini ziyaret ett

A+A-

AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy, Ankara’daki temaslarına Kılıçdaroğlu ile başladı. Görüşmede Kılıçdaroğlu, “Suriye’de demokrasi ve barış istiyoruz, Esad’ı savunmuyoruz. Cenevre benzeri konferansı 1,5 yıl önce biz önerdik. Başbakan karşı çıktı” dedi. Rompuy da, “Partiniz yanlış algılanıyor. Bu yanlış algılamayı değiştirdiğiniz için teşekkür ederim. Suriye konusundaki görüşlerimiz örtüşüyor” dedi.

‘Süreç başarılı olsun’

Kılıçdaroğlu, Rompuy’a partisinin çözüm sürecine ilişkin tutumunu da anlatarak, “Süreci engellemiyoruz, başarıyla sonuçlanmasını istiyoruz. Ancak ciddi kaygılarımız var” dedi. Görüşmenin ardından Genel Başkan Yardımcısı Loğoğlu, “Önemli ve anlamlı bir görüşme oldu. Bir demokrasi dersi verircesine, bir takım Avrupalı parlamenterlerin aksine ana muhalefet lideriyle görüşmelerine başlaması, Türk demokrasisi bakımından iyiye işarettir” dedi.