1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Çiçek'ten komisyona acil çağrı
Çiçek'ten komisyona acil çağrı

Çiçek'ten komisyona acil çağrı

Mart ayı sonuna kadar süre biçilen komisyon 27 madde üzerinde uzlaşabildi.

A+A-

Yarın yargı bölümü masaya yatırılacak. Meclis Başkanı Çiçek, liderlerden yeni süre alabilmek için "Daha fazla maddede mutabık kalın" çağrısında bulundu.

Başbakan Erdoğan'ın, Anayasa Uzlaşma Komisyonu'namart ayı sonuna kadar tanıdığı süre daraldıkça umutlar tükeniyor.

116 maddeyi müzakere eden komisyon sadece 27 madde üzerinde uzlaşabildi. 89 madde kırmızı ve parantez içinde yazıldı. 1982 Anayasası 177 maddeden oluşuyor.

Yeni anayasanın 130-140 maddeden oluşacağı tahmin ediliyor. 4 siyasi partide de yeni anayasanın uzlaşı ile yapılamayacağı yönünde kanaat oluşmasına rağmen, hiçbir partimasadan kalkan taraf olmak istemiyor. Art arda seçime girileceği için AK Parti'nin beklemeye tahammülü yok.

Ay sonunda kendi anayasa teklifi üzerinde mutabakat aramak için partilerin kapısını çalacak. TBMMBaşkanı Cemil Çiçek, çalışmaların hızlanmasını ve 'başlangıç' ile 'son hükümler' gibi kalan bölümlerine ilişkin önerilerin de komisyona sunulmasını istedi. Çiçek, liderlerle yeniden görüşüp ilave süre alabilmesi içinmutabık kalınanmadde sayısının artması gerektiğinin altını çizdi.

CHP KARARI YARGIDA

CHP, yeni anayasanın kalan bölümlerine ilişkin önerilerin verilmesine karşı çıkıyor. Atilla Kart, yürütme ve yargı bölümünün müzakerelerinden çıkacak sonuca göre kalan bölümlerle ilgili önerilerini verebileceklerini belirtiyor. Komisyonun en iyimser üyesi AK Partili Ahmet İyimaya. Komisyonun başarılı olduğu görüşünde.

MHP ve BDP, gidişattan memnun değil. Yarın komisyon gündemine gelecek olan yargı bölümüne ilişkin, AK Parti'nin başbakanlık sistemine göre önerdiği çok önemli değişiklikler var. Ancak diğer partiler parlamenter sisteme göre öneriler sundukları için bu maddelerin müzakeresinde mutabakat ihtimali bulunmuyor.

Muhalefet bu durumda sadece, başkanlık sistemi ile ilgisi bulunmayanmaddelerin görüşülebileceği kanaatinde. AK Parti'nin yargı bölümüne ilişkin önerisine göre Yargıtay, Danıştay, Askeri Yargıtay ve Askeri Yüksek İdareMahkemesi yerine 'Temyiz Mahkemesi' kurulacak.

CHP, HSYK'nın yapısındaHâkimler Yüksek Kurulu ve Savcılar Yüksek Kurulu şeklinde iki ayrı yapı öngörüyor. MHP'nin teklifine göre, hâkimler, idari görevleri yönünden Hâkimler Yüksek Kurulu'na bağlı olacak. BDP ise hakim ve savcılara sendika hakkı istiyor.

İŞTE UZLAŞILAN MADDELER

Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nun üzerinde uzlaşı sağlayabildiği 27 madde şunlar: "İnsan onur ve haysiyeti, temel hak ve özgürlüklerin niteliği, yaşama hakkı, maddi ve manevi varlığın korunması, işkence ve kötü muamele, angarya yasağı, özel hayatın gizliliği, konut dokunulmazlığı, haberleşme hürriyeti, yerleşme ve seyahat hürriyeti, bilim ve sanat hürriyeti, mülkiyet ve miras hakkı, çalışma özgürlüğü, dernek kurma hürriyeti, adil yargılanma hakkı, suç ve ceza esasları, düşünce ve ifade özgürlüğü, basın özgürlüğü, düzeltme ve cevap hakkı, kamu hizmetine girme, yabancıların durumu, özgürlüklerin sınırlanması, sağlık hakkı, sosyal güvenlik, çevre hakkı, konut ve barınma, adil ücret."

KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ