1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Çiftçiye haksız ödeme faiziyle geri alınacak
Çiftçiye haksız ödeme faiziyle geri alınacak

Çiftçiye haksız ödeme faiziyle geri alınacak

Sayıştay’ın Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na ait denetim raporunda tespit ettiği “çiftçilere yapılan 500 milyon liralık haksız ödemenin” faiziyle geri alınacağı belirtildi.

A+A-

Sayıştay’ın Meclis’e gönderdiği Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na ait 2012 yılına ilişkin denetim raporu, yeniden TBMM gündemine geldi. CHP, raporu yazılı soru önergesi ile Meclis gündemine getirmişti. CHP’nin yazılı soru önergesine yanıt, Gıda Bakanlığı’nın Strateji Geliştirme Başkanlığı’ndan geldi.

NEDEN SİSTEME GİRMEDİ?

Önergede, “Tespit edilen haksız desteklemeler neden Çiftçi Kayıt Sistemi’ne girilmemiştir? Haksız yapılan desteklemeler ile ilgili yaklaşık 500 milyon TL’lik meblağın neden yalnızca yaklaşık 6 milyonunun iadesi sağlanmıştır? Haksız yapılan desteklemeler ile ilgili yapılması gereken geri ödemelerin yalnızca yaklaşık yüzde 1 düzeyinde kalması kim veya kimlerin ihmalidir? Bu konuda bir idari soruşturma açılmış mıdır”

soruları yer aldı.

Strateji Geliştirme Başkanlığı önergeye, “Müracaatlar 02/11/2013 tarihi itibariyle sona ermiştir. Yapılacak incelemeler sonucunda uygun ödemeler yapılacaktır. Haksız yere yapılan destekleme ödemeleri, ödeme tarihinden itibaren 6183 Sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun’a göre faizi ile birlikte Maliye Bakanlığı tarafından tahsil edilmektedir” yanıtını vermekle yetindi.

HESAPLAR AKTİF GEREKÇESİ

Sayıştay raporunda, bakanlığın T.C. Ziraat Bankası A.Ş’de açmış olduğu destekleme hesaplarına 01.01.2012 - 31.12.2012 tarihleri arasında yapılan transferler toplamıyla aynı dönem içerisinde T.C. Ziraat Bankası A.Ş’nin, bakanlığın destekleme hesaplarından çiftçilere yapmış olduğu destekleme ödemelerinin toplamının birbirine eşit olmadığı belirtilmişti. Raporda transfer miktarları yer almamıştı.

Önergeye verilen yanıtta ise, bu rakamlara yer verildi. Yanıtta, “2012 yılında tarımsal destekleme bütçesinden toplam 7 milyar 553 milyon 44 bin 981 lira Ziraat Bankası’nda bulunan Tarımsal Destekleme hesaplarına aktarılmış olup, 2012 yılı sonu itibari ile 7 milyar 635 milyon 85 bin lira ödeme gerçek-leşmiştir” denildi. Önerge yanıtında, transfer toplamları ile destekleme ödemeleri arasındaki bu fark ile ilgili olarak ise, “Bütçeden aktarılan transfer toplamı ile üreticiye ödenen destekleme tutarı arasında farklılık; destekleme hesaplarının aktif hesap olması, çeşitli sebeplerden dolayı iade edilen desteklemelerin olması ve soruşturma kapsamında durdurulan ödemelerden kaynaklanmaktadır” açıklaması yapıldı.

KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ