1. YAZARLAR

  2. HALİL ŞANLI

  3. Çıkar ittifakı değil, itibar ittifakı olmalı!
HALİL ŞANLI

HALİL ŞANLI

Yazarın Tüm Yazıları >

Çıkar ittifakı değil, itibar ittifakı olmalı!

A+A-
Günlerdir, hatta aylardır Trabzon insanı Dortmund ile yatırılıp kaldırıldı! Aslında bir çok sıkıntı içinde kan ağlayan halkımızın  böyle bir derdi yoktu ama, ‘Dortmund aşkı ile yananlar’ bölge halkının gündemine Dortmund’u sokmayı başardı! Tebrik etmek lazım!
 
‘Trabzon’u Türkiye’ye, yok yok Avrupa’ya da tanıtacağız. Bu Trabzon’umuza büyük hizmettir’  edasıyla kamuoyunu meşgul ettiler. Köyde ki Mehmet amcadan, Çoban Sülo’ya, Yaylada ki Emine teyzeden, Uzun sokaktaki simitçiye kadar herkesin dilinde moda oldu ‘Dortmund’! Netice itibarı ile Almanlara Trabzon’u tanıtamadık fakat Trabzon’a hatta bölgeye Alman şehri Dortmund’u çok iyi tanıttık! Bu sebepledir ki, Dortmund belediye başkanı etkinlikleri ziyaret edenler içinde ki en mutlu insan oldu!  Öyle ya, biz Dortmund’a kendimizi değil, Dortmund’u kendi insanımıza tanıttık! Bizzat bu organizasyona katılanların anlattığından yola çıkarsak; ilk iki günde etkinliklere sadece Trabzon’dan gidenlerin katılıp, kendi aralarında ‘çayda çıra’ oynadığı, hafta sonu yani son iki günde de bir kısım gurbetçimizin iştirak ettiği bir etkinlik yapılmış! Dortmund Günleri, geride bir çok tartışma ve büyük bir mali kaynağın nasıl heba edildiği hikayesini bıraktı. Bu hikayeyi yazanların vicdanı ne der? Bilinmez ama Trabzon insanının vicdanı bu işten tahmin edildiğinden çok daha muzdarip! Yaklaşık 12 milyon liralık kaynak nerelere harcandı? Peki Trabzon’a kaç liralık katkı sağlandı? Bunlar kalem kalem Trabzon kamuoyuna açıklanmalıdır! Aksi takdirde her köşe başında konuşulanlar, gerçek kabul edilecektir!
 
 Tüm Trabzon etkinliklerinde (yurt içi ve dışı) olduğu gibi Dortmund etkinliklerinde de kendisini ısrarla baş köşeye oturtan ve hala bu şehrin aktif bakanı, hamisi gibi gösteren eski siyaset adamımızın  tavır ve davranışlarından çok büyük bir rahatsızlık olduğu Ak Parti tabanında sıkça seslendiriliyor! Zaten söz konusu şahıstan Trabzonspor camiasında da yıllardır bir rahatsızlık olduğunu bilmeyen yok. Fakat  sayın eski siyasetçi, tüm eleştiri ve rahatsızlıkları duymamakta ısrarcı tavrını devam ettiriyor!Evet Faruk beyden söz ediyorum. Şimdi sıkı durun! Faruk Özak, Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu ve organizatör Bilgin Aygün ittifakının, bu organizasyonları ellerinden kaçırmayıp, başka ülkelere taşıma arzusunda oldukları bilgisini aldık! Dortmund’un tam bir fiyasko olduğunu bizden daha iyi gören bu üçlü, bunu kamuoyundan gizliyorlar! Kanımca esas niyetleri olayı ellerinden kaybetmeden başka ülkelere taşımak! Bu nedenle şimdi Almanya’da yapılan bu etkinliği yandaşları ile allayıp pullama işini icra ediyorlar! Aslında işin çok daha vahim bir boyutu daha var. Yine şahsi düşüncelerim ve edindiğim izlenimler doğrultusunda anlıyorum ki,  söz konusu bu ittifak, şehrin bir numaralı ismi sayın bakan Süleyman Soylu’yu görmezden gelme  niyeti taşıyor! Sayın bakanı görmezden gelme çabalarının yanında,  sadece kendi organizasyonlarında  değerli şahsiyetlerini bir destekçi gibi gösteriyorlar! Sayın bakan Süleyman Soylu’nun ise bütün bu yaşananların farkında olduğu ve bu nedenle Dortmund Günlerine kerhen destek verdiği biliniyor. Hatta, bundan böyle  tüm organizasyonların,  sayın bakanın onayına tabi olacağı  ifade ediliyor.  Sayın Bakan Süleyman Soylu’nun, özellikle ‘eski’ sıfatı dışında  hiç bir sıfatı olmayan Faruk Özak’ın, ısrarla  bu tür organizasyonlara yönelmesine ve mücadeleci davranmasına hiç sıcak bakmadığı da  seslendiriliyor!  Her açıdan miadını doldurmuş, sevapları ve günahları ile toplum vicdanındaki yerini almış birinin, bize göre de kenarda durması ve şehrin bakanı olan sayın Soylu’nun nezaketini yanlış değerlendirmemesi doğru olandır! ‘Demedi’ demeyin! Buradan şimdi yazıyorum. Gün olur yaşarsak, birlikte görürüz! Bu ittifak ‘organizasyonlarla’ sınırlı kalmayacak! Bu ittifak ilk yerel seçimlerde kendini daha net ortaya koyacak! Bu ittifak bakan Süleyman beye karşı bir güç olarak kendini idame ettirme çabasını her gün gösterecek! Burada iş sayın bakanımıza ve gerçekten Ak Parti davası derdinde olanlara düşer!
 
Sonuç olarak unutulmamalıdır ki; bu şehrin bir bakanı vardır. Kimse onun iyi niyet ve nezaketini artık yanlış yorumlamasın!  Ve tabi ki her şey para, her şey makam, her şey çıkar değildir!  Rahmetli Mustafa Koç arkasında dünyayı bırakıp, iki metre kefenle gitti! İnsana lazım olan, itibardır, Allah rızasıdır! Çıkar ittifakları yerine; itibar ittifakı yapmak çok daha doğru olur!
 
Önceki ve Sonraki Yazılar