1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Cilvegözü saldırısı Muhaberat’ın işi
Cilvegözü saldırısı Muhaberat’ın işi

Cilvegözü saldırısı Muhaberat’ın işi

Cilvegözü’nde 14 kişinin ölümüyle sonuçlanan saldırıyı üç Muhaberat ajanının yaptığı kamera görüntüleriyle belirlendi.

A+A-

Bir ajan saldırının ardından Reyhanlı’ya giderek 2 saat boyunca Türkiye’de kalmış.

Hatay Cilvegözü Sınır Kapısı’nda bomba yüklü araçla düzenlenen saldırının sırrı çözüldü.

4’ü Türk 14 kişinin öldüğü, 30 kişinin de yaralandığı bombalı eylemi Suriye Gizli Servisi El- Muhaberat’ın düzenlediği ortaya çıktı.

Eylemin Türkiye’den gönderilen yardımların aktarımı sırasında, tampon bölgede bir araya gelip toplantı yapan Suriyeli muhalif liderleri hedef aldığı tespit edildi.

Üç El-Muhaberat ajanının muhalif gibi görünüp yardım konvoyunun içine sızdığı anlaşıldı. Cilvegözü’ndeki saldırıda kullanılan patlayıcının da TNT olduğu ortaya çıktı.

En az 40 kilogram olduğu tahmin edilen TNT’nin cep telefonu düzeneği ile infilak ettirildiği yönünde bulgulara ulaşıldı.

İKİ SAATLİK SIR

Reyhanlı Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatı ile soruşturma jandarmadan alınıp polise devredildi. İstihbarat birimleri patlamanın ardından sınırın Türkiye tarafına kaçan ve bir taksiyle Reyhanlı’ya giden “kırmızı montlu” bombacının kimliğini saptadı.

Bombalı araçtan zanlının El-Muhaberat ajanı olduğu kesinlik kazandı. Açık kimliği de belirlenen Esed ajanının iki saat boyunca ilçe merkezinde kaldığı ve bir görüşme yaptığı tespit edildi. Ancak, iki saatlik sır görüşmenin kim ya da kimlerle yapıldığı belirlenemedi.

Bombacı ajan yaptığı görüşmeden sonra kapıdaki kargaşadan yararlanıp tekrar Suriye tarafına kaçarak izini kaybettirdi. Emniyette ifadesi alınan taksi şoförü ise, “Şahsı ilçe merkezine bıraktım, araçtan iner inmez telaşla uzaklaştı” demişti.

İKİ KEZ KONTROL ETTİLER

Sınır kapısının güvenlik kamerası kayıtları muhalif kılığına bürünen El-Muhaberat ajanlarının patlamadan önce bomba düzeneğini iki kez kontrol ettiğini ortaya koydu. El konulan kamera kayıtlarında üç bombacı gri renkli aracı tampon bölgeye park ettikten sonra araçtan iniyor.

O sırada Suriyeli muhalifler yardım organizasyonunun yapıldığı bölgede toplantı yapıyor. Suriyeli ajanlar muhaliflerin toplantısını teyit edince hemen harekete geçiyor. Önce bir ajan şoför mahalline gidip cep telefonu düzenekli bombayı kontrol ediyor. Birkaç dakika sonra ikinci zanlı yine arabayı açıp kısa bir süre patlayıcı düzeneğiyle uğraşıyor. Her şeyin yolunda olduğunu gören ajanlar bombayı infilak ettiriyor.

Patlamadan sonra ikisi Suriye tarafına, kırmızı montlu olan bombacı ise karışıklıktan faydalanıp Türkiye tarafına geçiyor. TNT’nin aracın şoför mahalli ile arka koltuk arasına yerleştirildiği üzerinde duruluyor

Düzenek cep telefonunda

bomba imha uzmanınca olay yerinden toplanan parçaların Adana Kriminal Laboratuvar’daki incelemesi tamamlandı. Bomba uzmanları olay yerinde parçalara ayrılmış 4 cep telefonu buldu. Üç cep telefonu temiz çıktı. Ancak, bir telefonda patlatma düzeneğine ait emarelere rastlandı. Bu gelişme TNT’nin cep telefonu ile patlatıldığı ihtimalini gündeme getirdi.

KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ