1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Cinayetlerde tek silah kullanılmış
Cinayetlerde tek silah kullanılmış

Cinayetlerde tek silah kullanılmış

Geçtiğimiz hafta Paris’te öldürülen 3 PKK’lının öldürülmesi ile ilgili soruşturma devam ediyor...

A+A-

Geçtiğimiz hafta Paris’te öldürülen 3 PKK’lının öldürülmesi ile ilgili soruşturma devam ediyor. Fransa İçişleri Bakanı Vals tarafından konuyla ilgi yapılan açıklamada cinayetin tek silahla ama farklı mermiler kullanılarak yapıldığı iddialarının araştırıldığını belirtti.

PKK’nın kurucularından Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Söylemez’in otomatik bir silahla ama farklı mermiler kullanılarak öldürüldüğü iddia edildi.

İnfaz tek silahtan

PKK’nın kurucularından Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Söylemez’in otomatik bir silahla ama farklı mermiler kullanılarak öldürüldüğü iddia edildi

GÜVEN ÖZALP

Fransa İçişleri Bakanı Manuel Valls, Paris’te PKK’nın kurucularından Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Söylemez’in öldürülmeleriyle ilgili soruşturmada ilerlendiğini söyledi. Olayla ilgili son iddia ise cinayetin tek silahla ama farklı mermiler kullanılarak yapıldığı yönünde.

Cinayetlerin aydınlatılması konusunda büyük öneme sahip balistik incelemeden gelen ilk bilgiler 7.65’lik otomatik silah kullanıldığı yönündeydi. Ancak basına sızan ilk bilgilerde kullanılan silah sayısı ya da mermilerin tipi konuları yer almıyordu. Güvenlik birimlerinden gelen ve Fransız medyasına da sızan son bilgiler silahın türünü 7.65’lik otomatik silah olarak teyit ederken cinayette tek silah kullanıldığına işaret ediyor.

CENAZELER BİNADAN BÖYLE ÇIKARILMIŞTI

Konuyla ilgili bilgilerin en ilginç yanını ise cinayet silahında 7.65 milimetre kalibrelik ancak farklı marka mermiler kullanılması oluşturuyor. Tek silahın kullanıldığı yönündeki veri gözlerin önceki gün ortaya atılan “3 kişiydiler” iddiasına çevrilmesine neden oluyor. Fransız TF1 televizyonuna bilgi veren dosyaya hakim bir kaynağın, “Tek silah kullanılması cinayetin tek kişi tarafından işlendiği anlamına gelmez” vurgusu ise dikkat çekici.

Gözaltına alınan yok

Şu ana kadar olayla ilgili olarak terörle mücadele savcılığı yetkisi altında herhangi bir tutuklama ya da gözaltına alma durumunun bulunmadığı ancak gerek komşuların tanıklığına başvurma gerekse polisin teknik ve bilimsel birimlerinin elde ettikleri bulgular doğrultusunda yürüttükleri analiz sürecinin devam ettiği belirtiliyor. Olayın hemen ardından üzerinde durulan çok sayıda tezden olan “normal cinayet” tezinin terk edilme aşamasına geldiği de yapılan değerlendirmeler arasında yer alıyor. Cansız, Doğan ve Söylemez’in vurulma şekilleri, mermilerin vücuda isabet noktaları gibi unsurlar cinayetin soğukkanlı ve profesyonel katil ya da katiller tarafından işlendiği yönündeki tezleri güçlendiriyor.

Valls: İlerleme var

Fransa İçişleri Bakanı Manuel Valls, “üç kadına karşı Paris’in göbeğinde işlenen” cinayetler için bir kez daha “kabul edilemez” ve “infaz” ifadelerini kullanırken soruşturmada ilerleme sağlandığını söyledi. BFM TV adlı Fransız televizyon kanalına konuşan Valls, soruşturmanın devam ettiğinin ve her türlü olasılığın değerlendirildiğinin altını çizdi. Soruşturmanın ilerlediği yön konusunda detay vermesinin söz konusu olamadığını ifade eden Valls, “Önemli olan bu cinayetin arkasındakileri ve bu cinayeti gerçekleştirenleri bulmak” diye konuştu.

Fransa’da son tören

Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Söylemez’in cenazeleri dün sabah Quai de la Rapee’de bulunan adli tıp morgundan alınarak konvoy halinde Paris’in dışında yer alan Villiers-le-Bel banliyösüne getirilerek tören yapıldı. Törene Fransa’nın yanı sıra Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden de yoğun katılım oldu.